VELIKI LEŠČUR V PORTOROŽU PRITEGNIL POZORNOST: Našteli so več kot 2.000 obiskovalcev (FOTO)

Piran

Zavod YouSea, zavod za ohranjanje biodiverzitete morja, je v sodelovanju z Obalnimi galerijami Piran med 27. januarjem in 9. februarjem v Razstavišču Monfort priredil razstavo z naslovom 'V spomin velikim'. Gre za razstavo, posvečeno velikemu leščurju in njegovemu pomenu za morski ekosistem.

Projekt in razstava sta nastala v sodelovanju Zavoda YouSea z umetnikoma Dušanom Erjavcem in Vasjo Nanutom ter oblikovalko keramike Barbaro Gogala. Posvečena sta velikemu leščurju (Pinna nobilis), največji sredozemski školjki, ki je v zadnjih letih zaradi epidemije parazitske okužbe in drugih okoljskih dejavnikov doživela drastičen upad populacije. Z razstavo so želeli poudariti pomen te izjemne vrste za biotsko pestrost Sredozemskega morja in opozoriti na posledice njenega izumiranja za morski ekosistem.

Na razstavi so obiskovalci lahko občudovali 96 unikatnih umetniških interpretacij velikega leščurja izpod rok 78 mednarodnih umetnikov iz različnih področij umetnosti. Skulpture in instalacije so izdelane iz naravnih materialov (glina, kamen, les, steklo, kovina) in vabijo obiskovalce, da razmislijo o vrednosti narave in pomembnosti ohranjanja morskih habitatov. Prav tako je sama razstava bila postavljena z naravnimi in ponovno uporabljenimi materiali, kot so sol, juta in lesene palete.

Razstava je v času trajanja pritegnila kar 2.156 obiskovalcev, med katerimi niso bili le turisti, temveč tudi šolske skupine, ribiči, fotografi in drugi ljubitelji morja, so sporočili z Zavoda YouSea.

Trajnostna prihodnost morskih ekosistemov

Umetniške interpretacije leščurja v Razstavišču Monfort so le del širšega projekta 'V spomin velikim'. Zavod YouSea znotraj projekta išče rešitve za razvoj inovativnih naravi prijaznih tehnik gojenja morskih organizmov z manjšim negativnim vplivom na okolje, ki hkrati lokalno prispeva k ohranjanju biodiverzitete v morju, povečanju njegove samočistilne sposobnosti ter ozaveščajo javnost o krhkosti morskih ekosistemov. Primerne skulpture bodo postale inovativno gojišče morskih organizmov, zlasti ostrige (Ostrea edulis) in bo zaradi svoje edinstvenosti tudi prva podvodna razstava umetniških del v slovenskem morju.

"V Zavodu YouSea želimo vzpostaviti sodelovanje z umetniki in sodelovati v projektih, ki združujejo umetnost in naravoslovje z namenom ohranjanja morskega ekosistema in narave. Umetnost je namreč izjemno orodje za komuniciranje naravovarstvenih tematik, saj se publike dotakne na čustvenem nivoju in jo tako globlje poveže z okoljem in naravo," je povedala Irena Fonda, direktorica Zavoda YouSea.

"Navdihujoča je zgodba kepe gline, ki z domišljijo in spretnimi prsti umetnika postane skulptura s posebnim namenom – da bo podarila življenjski prostor drobnim organizmom na dnu morja," pa dodaja oblikovalka keramike Barbara Gogala.

Pomembnost velikega leščurja

Velike lupine velikega leščurja predstavljajo življenjski prostor številnim morskim organizmom (alge, mahovnjaki, školjke, mnogoščetinci, plaščarji ipd.), zato njegovo izumiranje ne pomeni zgolj izgube ene vrste, temveč tudi izgubo habitatov za vse organizme, ki najdejo dom na njegovi lupini. Izumiranje velikega leščurja torej vodi v zmanjšanje habitatne in posledično biotske pestrosti morskega okolja, ki je ključna za stabilnost ekosistemov. Veliki leščur skupaj s številnimi organizmi, ki živijo na njem, so imeli v morju tudi pomembno filtratorsko vlogo. S filtratorskim načinom prehranjevanja so prečiščevali morsko vodo in s tem pripomogli k ohranjanju čistosti in prosojnosti vodnega stolpca. Njihova zaščita in ohranjanje sta tako ključnega pomena za ohranjanje celotnega morskega ekosistema.

Konzorcij 'Povezani za morje'

Odprtje razstave je prvi skupni javni dogodek partnerjev novoustanovljenega konzorcija 'Povezani za morje', ki ga financira ministrstvo za javno upravo.

Partnerji konzorcija so vodilni partner Morigenos (Morigenos - slovensko društvo zamorske sesalce), Zavod YouSea (Zavod YouSea, zavod za ohranjanje biodiverzitete morja), NOMED (NOMED, Neodvisna medijska dejavnost, Koper) in IZRIIS (Informacijski raziskovalni inštitut za izobraževanje in svetovanje, IZRIIS). "Namen konzorcija je vzpostaviti močno mrežo organizacij, ki bo izboljšala komunikacijo z javnostjo, povečala ozaveščenost ter spodbujala aktivno vlogo posameznikov pri varstvu morja," je povedala koordinatorica konzorcija Lorena Žiković iz društva Morigenos.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija