NEZAKONITI PREHODI MEJE POVZROČAJO NAVAL NA KOPRSKO SODIŠČE: Nujne priporne zadeve v porastu za skoraj 60 odstotkov

Koper

Okrožno sodišče v Kopru se v zadnjih letih sooča z opaznim povečanjem števila kazenskih zadev, še posebej pripornih, ki imajo prednostno obravnavo. Medtem ko je sodišče leta 2022 prejelo 339 kazenskih zadev, od tega 106 pripornih, se je število v letu 2023 nekoliko zmanjšalo na 274, medtem ko se je število pripornih povečalo na 107. Lani je ponovno zraslo, in sicer na 336, pri čemer podatki za leto 2024 še niso dokončni. Posebej skrb vzbujajoča je rast pripornih zadev, ki so v letu 2024 dosegle 180 primerov, kar je največ v zadnjih treh letih. Najpogosteje obravnavana kazniva dejanja so povezana s prepovedanim prehodom državne meje, kar dodatno obremenjuje sodni sistem, saj gre za nujne primere, ki imajo prednost pred drugimi postopki.

Po podatkih Okrožnega sodišča v Kopru so v letu 2022 prejeli 339 kazenskih zadev, od tega 106 pripornih. V letu 2023 so prejeli 274 kazenskih zadev – od tega 107 pripornih, lani pa 336 kazenskih zadev, od tega 180 pripornih, pri čemer podatki za 2024 še niso dokončni.

Najpogosteje obravnavana kazniva dejanja na koprskem sodišču so povezana s prepovedanim prehodom državne meje. "Najpogosteje obravnavana in tudi trenutno najštevilčnejša kazniva dejanja so vezana na prepovedan prehod državne meje (Prepovedano prehajanje meje ali ozemlja države po 308. členu Kazenskega zakonika). Sodijo med priporne zadeve, ki so po veljavni zakonodaji nujne in jih je treba reševati v čimprejšnjem času," je pojasnila predsednica koprskega okrožnega sodišča Samanta Nusdorfer. Kot še navaja, je sodišče v letu 2023 prejelo 96 zadev po 308. členu Kazenskega zakonika, leta 2024 pa je število naraslo na 154, kar pomeni, da se je povečalo za okrog 60 odstotkov.

Predsednica koprskega okrožnega sodišča Samanta Nusdorfer

Povečanje števila pripornih zadev vpliva tudi na samo delovanje sodišča, saj imajo te zadeve prednost pri reševanju. Kot pojasnjuje Nusdorferjeva, se število obravnavanih kazenskih zadev od leta 2022 nenehno – z izjemo kakšnega leta - rahlo zvišuje. "Izziv pa je predvsem v občutnem porastu pripada pripornih zadev, ki zaradi svoje narave (so namreč nujne) imajo prednost pred reševanjem drugih kazenskih zadev, ki jih zakon ne definira kot nujne. Zaradi omejenega števila sodnikov pa se takšna situacija pozna pri dinamiki reševanja ostalih zadev."

Kot opozarja, se zaradi prioritetnega vodenja pripornih zadev ostale kazenske zadeve obravnavajo počasneje. "Zaradi ažurnega vodenja pripornih zadev in sočasnega manjšega števila sodnikov se ostale nepriporne kazenske zadeve obravnavajo počasneje", a kljub temu do zastaranja kazenskih zadev ne prihaja. "Iz razloga povečanega pripada pripornih zadev ne tvegamo zastaranja v ostalih kazenskih zadevah, saj se morajo zadeve, katerim grozi zastaranje, voditi prednostno."

Obremenitev sodnikov je dodatno narasla tudi zaradi izgube treh kazenskih sodnikov v lanskem letu zaradi upokojitve oziroma napredovanja na Višje sodišče v Kopru. Zato so že sprejeli nekatere ukrepe, s katerimi naj bi se v nekaj mesecih obremenjenost na sodnika bistveno izboljšala. 

"V zadnjih dveh letih smo dobili dva dodatna kazenska sodnika, dodatno pa bomo sklenili tudi sporazum o odstopu določenih zadev na drugo, manj obremenjeno sodišče. Tako ocenjujemo, da bo, ob predpostavki ustaljenega pripada novih zadev, zasedenost sodniških mest na kazenskem oddelku zagotovila optimalno vodenje kazenskih postopkov," je še pojasnila Nusdorferjeva.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija