V ponedeljek, 10. februarja, je raziskovalni inštitut InnoRenew CoE gostil dogodek projekta SINTETIC z naslovom: Rešitve za podporo deležnikom v lesni vrednostni verigi pri uveljavljanju EUDR. Predstavili so projekt 'Enotna identifikacija za proizvodnjo, varstvo in upravljanje gozdov – SINTETIC', ki ga financira program Obzorje Evropa. V projektu si prizadevajo vzpostaviti ter prikazati sistem sledljivosti za drevesa, hlode in lesene plošče, ki temelji na najsodobnejših informacijsko-komunikacijskih tehnologijah (IKT) s centralno geobazo podatkov, ki pokriva celotno vrednostno verigo gozdno-lesnega sektorja.
OD GOZDA DO ŽAGE IN NAPREJ: Na dogodku InnoRenew CoE tudi o sledljivosti lesa (FOTO)
Koper
Partnerji projekta so organizirali hibridni dogodek za razpravo o inovativni sledljivosti hlodovine od gozda do žage ter sledljivosti lesa znotraj žage in naprej. Na dogodku so poudaril pomen zaznavanje nezakonite sečnje in celovite informacijske rešitve za zbiranje podatkov vzdolž celotne vrednostne verige lesa, s storitvami podatkovnega rudarjenja, ki podpirajo zahteve Uredbe o krčenju in degradaciji gozdov (EUDR).
Udeležence sta uvodoma pozdravila dr. Andreja Kutnar, direktorica InnoRenew CoE, in Gianni Picchi, koordinator projekta.
"V Sloveniji EUDR morda marsikdo razume kot še eno oviro za uspešno delovanje gozdarstva in lesarstva, kot nepotrebno birokratizacijo. Na današnjem dogodku pa smo videli, da lahko ob podatkih, ki jih moramo zbirati za dokazovanje legalnosti lesa in trajnostnosti gospodarjenja z gozdovi, z le malo dodatnega truda in investicij, zberemo tudi veliko podatkov o kvaliteti lesa. Vse te podatke lahko sedaj strnemo v informacije, ki nam omogočijo močno izboljšano predelavo lesa, s čimer lahko ustvarimo precejšnje prihranke te dragocene surovine, obenem pa lesu damo precej višjo vrednost in uporabnost. Vprašanje pa je, ali imamo dovolj znanja in veščin, da te tehnološke inovacije udejanjimo v praksi, čeprav bi s tem zadostili ne le zahtevam EUDR, ampak storili tudi velik korak v smeri zelenega in digitalnega prehoda in k uresničevanju načel Novega Evropskega Bauhausa, saj trajnostna pridelava, predelava in raba lesa veliko pripomore k blaženju podnebne krize. Raziskovalni inštitut InnoRenew CoE je vključen v vse omenjene iniciative, zato me veseli, da so na današnjem dogodku tudi predstavniki slovenske vlade (MGTŠ in MKGP) poudarili, da se zavedajo teh izzivov in priložnosti, in da bodo s prihajajočimi razpisi podprli prizadevanja gozdno-lesnega sektorja za razvoj v tej smeri," je dejala dr. Andreja Kutnar.
Na dogodku so se združili ključni deležniki, strokovnjaki iz industrije in oblikovalci politik, in razpravljali o trajnostnih rešitvah v lesni vrednostni verigi. Obravnavali so ključne izzive pri izvajanju EUDR, vključno s sledljivostjo lesa od gozda do žage ter integracijo digitalnih orodij, kot sta RFID in BIM, v upravljanje gozdno-lesne verige vrednosti.
Strokovnjaki so predstavili inovativne tehnologije, razvite v okviru projekta SINTETIC, ki so namenjene izboljšanju skladnosti z zakonodajo, izboljšanju zbiranja podatkov in zagotavljanju večje preglednosti v dobavnih verigah lesa. Udeleženci so proučili tudi možnosti implementacije teh rešitev v različnih državah, pri čemer so poudarili nujnost stroškovne učinkovitosti in zategadelj nadaljnjih inovacij v lesni vrednostni verigi.
Dogodek so zaključili z razpravo o tem, ali lahko EUDR spodbuja inovacije v lesnem sektorju, na kakšen način ter z identifikacijo izzivov, ki jih je potrebno rešiti.