PREPLAH V EVROPI: Te spolne bolezni so močno v porastu

Svet

Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) je objavil najnovejše podatke, ki kažejo na 'alarmantno' povečanje spolno prenosljivih bolezni po vsej Evropi. V letu 2023 je bilo zabeleženih skoraj 100.000 potrjenih primerov gonoreje, kar predstavlja 31-odstotno povečanje v primerjavi z letom prej in več kot 300-odstotno rast v primerjavi z letom 2014. To je najvišja zabeležena stopnja te bolezni v Evropi, odkar je ECDC leta 2009 začel spremljati podatke.

Po poročanju časnika Dnevnik.hr, je bila porast gonoreje opažena v različnih starostnih in demografskih skupinah, vključno s homoseksualnimi moškimi ter heteroseksualnimi moškimi in ženskami. Najvišje stopnje med ženskami so bile zabeležene v starostni skupini od 20 do 24 let, pri čemer je leta 2023 prišlo do 46-odstotnega povečanja. Pri moških so bile najvišje stopnje v starostni skupini od 25 do 34 let. Nezdravljena gonoreja lahko povzroči resne zdravstvene težave, kot so vnetna bolezen medenice in neplodnost pri obeh spolih.

ECDC opozarja na vse večjo grožnjo protimikrobne odpornosti pri gonoreji, saj se pojavljajo sevi odporni na zdravila, zaradi česar so obstoječa zdravljenja manj učinkovita.

Prav tako se povečuje število primerov sifilisa, in sicer s 40.000 potrjenimi primeri v letu 2023, kar predstavlja 13-odstotno povečanje v primerjavi z letom 2022 in 100 odstotno rast v primerjavi z letom 2014. Večina primerov sifilisa (72 %) je bila zabeležena pri homoseksualnih moških, vendar je rast opažena tudi med ženskami vseh starostnih skupin. Nezdravljen sifilis lahko povzroči dolgotrajne zaplete na srcu in živčnem sistemu, pri nosečnicah pa lahko vodi do resnih zapletov za otroka.

Najnovejši podatki kažejo, da klamidija ostaja najpogostejša bakterijska spolno prenosljiva bolezen v Evropi, kljub upočasnitvi rasti primerov v letu 2023. Zabeleženih je bilo več kot 230.000 primerov, kar pomeni 13-odstotno povečanje od leta 2014, pri čemer so mladi, zlasti ženske med 20. in 24. letom, najbolj prizadeti.

Trend naraščanja spolno prenosljivih bolezni se nadaljuje, saj sta se že leta 2022 primeri gonoreje in sifilisa znatno povečali. Razlogi vključujejo več testiranj ter manjšo uporabo kondomov, na kar opozarja tudi WHO.

ECDC poudarja nujnost večje ozaveščenosti, preventive, testiranja in zdravljenja, da bi preprečili nadaljnje širjenje teh bolezni.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
hribi |  10 .02. 2025 ob  16: 50
-1
Kaj se čudijo da rasajajo picajzli in podobne bolezni če 10 Pakistancev na pomolu v Trstu poriva enega Afganistanca.