PO RAZKRITJU MEDVRSTNIŠKEGA NASILJA V IZOLI: Je komunikacija med šolami, CSD in policijo prepočasna?

Izola

Pred dnevi se je Izola znašla v središču pozornosti zaradi brutalnega medvrstniškega nasilja osnovnošolcev, ki so sovrstnikom grozili s pretepi, le te posneli, nato pa objavili na družbenih omrežjih. Oktobra lani je v šestih dneh podalo na izolsko policijsko postajo (PP Izola) prijavo enajst žensk, ki so bile žrtve spolnega nadlegovanja na ulicah, med njimi tudi mladoletnice. Zgodilo se je več napadov, predvsem na starejše ženske, ki jim je neznanec poskušal iz rok iztrgati in ukrasti torbico. Na občini zagotavljajo, da je Izola kljub vsemu varno mesto.

Na izolsko občino smo vprašali, kdaj so izvedeli za grozljivo medvrstniške nasilje in kdo jih je o tem obvestil. "V petek, 31. januarja 2025, je ravnateljica izolske osnovne šole z italijanskim učnim jezikom s problematiko seznanila občinski Urad za družbene dejavnosti, ki je nato posredoval informacije vodstvu občine," odgovarjajo.

Iz dopisa, ki smo ga pridobili tudi na našem uredništvu, izhaja, da je prišlo do konflikta na šoli že minuli torek v času malice. Takrat naj bi se z učenci na šoli pogovorili. Čez tri dni, torej v četrtek pa so izvedeli, da se konflikt ni zaključil tam, ampak je eden od udeleženih učencev še istega dne prejel več grozilnih sporočil, tudi od učencev drugih dveh izolskih osnovnih šol, da se mora z drugim udeležencem pretepsti, sicer bodo oni pretepli njega. Pretepa se je udeležil.

Del dopisa

Vendar je tudi po pretepu še vedno dobival grozilna sporočila, da ga bodo v četrtek, 30. januarja, po pouku pretepli. "Ker gre za vprašanje varnosti večje razsežnosti, smo nad dogajanjem zelo zaskrbljeni, tudi zato, ker se kljub opozorilu o morebitni prijavi na policijo, sporno dogajanje ni prenehalo, ampak se po naših informacijah še stopnjuje," piše v dopisu.

Na izolsko občino smo zato vprašali, ali se strinjajo, da bi morala ravnateljica takoj, ko je izvedela za tako hudo obliko nasilja, zadevo nemudoma prijaviti policiji. "O tem ne bi presojali," so odgovorili.

Nadalje smo jih vprašali, kakšen je bil zaključek izrednega sestanka, ki so se ga v ponedeljek udeležili ravnatelji vseh treh izolskih osnovnih šol, Center za socialno delo (CSD), šolski inšpektor, predstavniki policije in župan Milan Bogatič. Ali so morda sprejeli kakšen ukrep, ki ga bodo začeli izvajati takoj.

Kot navajajo na izolski občini, prejete informacije o nasilništvu med mladoletniki obravnavajo z vso resnostjo. "Na sestanku je bilo sprejetih nekaj konkretnih zavez. Da bodo šole, policija in CSD poslej imeli še ažurnejšo komunikacijo med seboj. Da si bodo prizadevali opolnomočiti tudi društva in klube, v katerih mladostniki preživljajo čas po pouku. In da si bodo vsak po svojih močeh ter pristojnostih prizadevali za družbo brez nasilja," pravijo, župan Bogatič pa dodaja:

"Imamo ničelno toleranco do nasilja v družbi nasploh, še posebej pa do medvrstniškega nasilja."

Kako varna je pravzaprav še Izola, se marsikdo sprašuje v teh dneh. Lani so zabeležili več napadov na ženske, ki jim je napadalec poskušal iztrgati iz rok in ukrasti torbico. Ter enajst napadov v šestih dneh na ženske, med njimi so bile tudi mladoletnice, prav tako na izolskih ulicah. Na vprašanje, ali so Izolani še vedno lahko brez skrbi, da je Izola varno mesto, na občini odgovarjajo:

"Izola je kljub posameznim incidentom varno mesto in tovrstna dejanja so, na srečo, izjeme. Prijave so bile obravnavane hitro in učinkovito, kar kaže na visoko stopnjo odgovornosti policije in ostalih pristojnih organov."

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
hribi |  08 .02. 2025 ob  10: 17
Dogovorili so se , da si bodo izmenjevali informacije. Da komunicirajo. Pogrešam pa ukrep CSD, v moji mladosti so ti ponudili možnost poboljševalnice ali šolanja. Pogrešam ukrepe sole- v moji mladosti možnost prešolanja ali pa ukrep - opomin, ukor in ukor pred izkjučitvijo. O policiji ne bom pisal ker ne smejo nič. In nenazadnje so starši ki niti nočejo videti da so njihovi otroci debili. Sploh jih niso vzgojil za pošteno življenje.
ZigaZois |  08 .02. 2025 ob  09: 45
12
Neučinkovitost "državnih organov" sigurno pripomore k temu.
Menim pa, da je tako stanje rezultat nekaj desetletij napačnega pristopa do vzgoje otrok vključno z jemanjem pristojnosti učiteljem v odnosu z učenci.
Pri vseh "živalih" obstaja nagrada in tudi kazen. Mi naj bi našo mladino vzgajali samo s pohvalo. Ob neprimernem vedenju pa pogovor brez posledic.
Miličniki so imeli vzgojno palico na predzadnji stopnji a je sedaj ne smejo niti v sanjah uporabiti. Male razbojnike in nasilneže lahko samo opozorijo s prijaznim tonom, da je tako obnašanje neprimerno. Razbojnik pa vseeno ne sme občutiti, da je njegovo početje prepovedano, ker lahko v njemu vzbudi nasilno vedenje.
Take in podobne bale so nas pripeljale do tega, kar imamo danes - tolpe mladih delinkventov, ki jim nihče nič ne more in oni se tega zelo dobro zavedajo.
IndiSat |  08 .02. 2025 ob  09: 01
10
Ni prepočasna,nična je! Pride človek na csd ga pošiljajo od vrat do vrat, da potem izve da to tam sploh nimajo pojma ampak naj gre na obcino itd..
Noben ne ve kdo pije in kdo plača. Hujše od banana republike. A da bi se šlo pa za njihove otroke pa bi naredili cel kažin