Zdi se, kot da bi reka, ki je tako vroča, da skuha svoje žrtve, lahko izhajala iz grške mitologije. A presenetljivo, to ni fikcija, temveč resničnost, ki se dogaja globoko v srcu amazonske džungle.
REKA, KI SKUHA SVOJE ŽRTVE: Fenomen v Amazoniji predstavlja 'okno v prihodnost' (FOTO, VIDEO)
Trendi
Reka Shanay-Timpishka se nahaja v regiji Mayantuyacu v Peruju, kjer temperatura vode lahko doseže kar 100°C. Andrés Ruzo, raziskovalec, ki je obiskal to reko, je povedal: "Najvišja temperatura, ki sem jo izmeril, je bila 100°C." Za primerjavo, povprečna temperatura kave je okoli 55°C. "Težko si je predstavljati tako vročo vodo," je dodal. "Če potisnete roko vanjo, boste v nekaj sekundah utrpeli opekline druge ali tretje stopnje."
V dokumentarcu, ki je bil izdan leta 2017, je Ruzo dejal, da je toplota, ki prihaja iz reke, tako intenzivna, da jo občutite v nosu in pljučih. "Videti sem številne živali, ki so padle vanjo, od ptic do plazilcev," je pojasnil. "Kompleksni organizmi, kot smo mi, se pri teh visokih temperaturah slabo znajdemo. Dobesedno se skuhamo." Reka doseže tako visoke temperature zaradi vročih vrelcev, ki nastanejo zaradi razpoke v zemeljski skorji. Ko dež pada na okoliško območje, se voda vpije v porozno sedimentno kamnino, kjer se segreje z notranjo toploto Zemlje. Ko ta voda naleti na večjo razpoko v skorji, jo razpoka potisne navzgor, kjer se pojavi kot vroč izvir.
Znanstveniki z Univerze v Miamiju verjamejo, da bi ta vrela reka zdaj lahko služila kot naravni eksperiment in jo opisujejo kot 'okno v prihodnost' v času globalnega segrevanja. "To nam daje vpogled v prihodnost," je dejal Riley Fortier, vodja študije. "Amazonija se bo segrevala, če hočemo ali ne. To nam pomaga razumeti, kaj bo segrevanje pomenilo za sestavo gozdov. Pokaže nam, katere vrste bodo izginile in kako bi gozd lahko izgledal v prihodnosti," piše Daily Mail.