Večina ljudi ima svoj najljubši položaj za dober spanec. Ali spadate med tiste, ki spijo na boku, na trebuhu, ali pa se vam morda zdi udobno ležanje na hrbtu? Če spite na boku, lahko z nekaterimi enostavnimi spremembami izboljšate kakovost spanja in zmanjšate pritisk na vaše telo.
ALI SPITE NA BOKU? Potem bi morali upoštevati te nasvete (VIDEO)
Trendi
Dr. Trisha Pasricha je v videoposnetku na Instagramu razložila, kako preproste spremembe lahko pomagajo zmanjšati pritisk na boke in celo naravno poravnajo hrbtenico.
Prvi nasvet je, da med kolena položite vzglavnik. S tem boste pomagali pri poravnavi hrbta in zmanjšali pritisk na boke. Drugi nasvet je, da s spodnjo roko rahlo objamete blazino, kar pomaga pri naravni poravnavi hrbtenice. Tretji nasvet pa je, da noge rahlo pokrčite, da boste še dodatno podprli telo.
Zdravnica je poudarila, da lahko zanemarjanje teh nasvetov privede do hujših težav s vratom. Študija iz leta 2021 je pokazala, da so tisti, ki niso upoštevali teh trikov, imeli po spanju večje težave z bolečinami v vratu. Poleg tega dr. Pasricha priporoča spanje na levi strani, še posebej, če imate težave z refluksom ali zgago. Raziskave so pokazale, da spanje na levi strani zmanjšuje količino kisline, ki lahko potuje iz želodca v požiralnik. Vendar pa ima tudi spanje na desni strani svoje prednosti, zlasti za tiste, ki pred spanjem jemljejo zdravila.
View this post on Instagram
Po mnenju dr. Pasriche spanje na desni strani lahko skrajša čas, potreben za absorpcijo zdravil. Raziskava iz leta 2022, objavljena v reviji Physics of Fluids (John Hopkins University), je pokazala, da ležanje na desni strani lahko pospeši absorpcijo zdravil za približno 13 minut, medtem ko spanje na levi strani to lahko upočasni za več kot eno uro. Spanje na desni strani omogoča hitrejši prehod zdravil iz želodca v tanko črevo, kjer se bolje absorbirajo.