V uredništvo smo prejeli informacijo o domnevnem nasilju in grožnjah med mladoletniki, osnovnošolci, na območju Izole. Kot izhaja iz dopisa staršem, pod katerim je podpisana ravnateljica ene izmed izolskih osnovnih šol, je do pretepa prišlo med učencema njihove šole, v to pa sta bila prisiljena zaradi groženj drugih učencev. Iz vsebine dopisa je razvidno, da vsa stvar še zdaleč ni nedolžna, saj naj bi se med izolskimi osnovnošolci izvajali 'organizirani' pretepi. Navedeno je namreč, da so nekateri učenci iz vseh treh izolskih osnovnih šol ustanovili 'Agencijo Šiptar', kot so jo poimenovali, katere namen naj bi bili množični pretepi pred gledalci, ki dogajanje tudi snemajo ter posnetke nato delijo na družbenih omrežjih.
SRHLJIVO: Nekateri izolski osnovnošolci 'ustanovili agencijo' za množične pretepe in delili posnetke po TikToku
Izola
Že minuli petek smo se z vprašanji obrnili na ravnateljico ene izmed izolskih osnovnih šol, ki je po naših informacijah posredovala dopis staršem. Ta nam je še isti dan v telefonskem pogovoru dejala, da bomo njene odgovore na vprašanja prejeli v ponedeljek, torej danes. Ker odgovorov še vedno nismo prejeli, smo jo danes znova poskušali priklicati, vendar žal neuspešno. Prav tako smo jo pozvali preko e-pošte, a tudi tu ni bilo njenega odziva.
Kot je navedeno v dopisu, naj bi učenci, ki so del 'agencije', nosili vpadljive verižice, ure in ostale dodatke, po katerih se med seboj prepoznavajo: "Po besedah naših učencev naj bi, v kolikor se njihov član znajde v kakršnemkoli konfliktu, preko Tiktoka obvestil ostale, ki mu stopijo v bran, tako da pretepejo drugega učenca. Gre predvsem za učence osmih in devetih razredov, vendar naj bi med njimi bil tudi vsaj en naš šestošolec."
V nadaljevanju je v dopisu opisan konkreten primer, ki se je zgodil na njihovi šoli prejšnji torek. Ta dan je prišlo do manjšega konflikta s hrano, z udeleženci tega konflikta pa so se na šoli tudi pogovorili. So pa kasneje s strani enega od dveh udeleženih učencev izvedeli, da se konflikt ni zaključil tam, ampak je popoldne od drugih učencev iz te in ostalih šol prejel grozilna sporočila, da se mora z drugim udeležencem pretepsti, saj bodo v nasprotnem primeru njega pretepli 'člani agencije': "Oba naša učenca, gre za osmo- in devetošolca, sta se pretepa udeležila ter fizično obračunala pred številnim občinstvom iz vseh treh šol, ki je dogodek snemalo. Eden izmed učencev ima poškodovano tudi ličnico."
Posnetek zaslona dopisa
Na šoli nad dogajanjem zelo zaskrbljeni
Dodala je še, da sta si dva izmed posnetkov, ki sta nastala ob tem pretepu, ogledala tudi učitelja njihove šole. Posnetka jima je na poti domov pokazal bivši učenec te šole. "Po pretepu devetošolcu niso nehali groziti, saj je še naprej prejemal sporočila z grožnjami, da ga bodo v četrtek po pouku pretepli," je zapisala in dodala, da so nekatera izmed prejetih sporočil pošiljatelji že izbrisali.
Ravnateljica je v dopisu še izpostavila, da so na šoli nad dogajanjem zelo zaskrbljeni, saj gre za vprašanje varnosti večje razsežnosti: "Tudi zato, ker se kljub opozorilu o morebitni prijavi na policijo, sporno dogajanje ni prenehalo, ampak se po naših informacijah še stopnjuje."
Poleg staršem je bil dopis v vednost posredovan še ostalima izolskima osnovnima šolama, centru za socialno delo in izolski občini.
Na PU Koper potrdili, da so obravnavali nasilje med osnovnošolci
O domnevnem nasilju med osnovnošolci na območju Izole smo povprašali tudi na Policijsko upravo (PU) Koper, kjer so nam odgovorili, da zaradi varstva osebni podatkov, predvsem pa zaradi varovanja mladoletnih žrtev nasilja, na podrobna vprašanja ne morejo odgovarjati: "Lahko potrdimo, da smo v Izoli v četrtek nazadnje obravnavali kaznivo dejanje nasilništva, v katero so bili vpleteni osnovnošolci." Ob tem so dodali, "da se z vsakim takšnim konkretnim primerom res poglobljeno ukvarjamo in v sodelovanju z vsemi deležniki poskušamo naredi vse, da do takšnih ravnanj ne bi več prihajalo."
Na koprski policijski upravi so v nadaljevanju navedli, da se policisti v podobnih primerih vedno povežejo s šolami in vzpostavijo stike z odgovornimi osebami, s katerimi podrobneje proučijo varnostno situacijo in skupaj dorečejo morebitne ukrepe za izboljšanje varnosti, od ocene varnostnega stanja in ukrepov za zgodnjo identifikacijo tveganj do priporočil za ravnanje v primeru varnostnih dogodkov v šolah in v njihovi okolici.
"Poleg tega pa okrepijo vidnost policistov v okolici šol in dosledno preverjajo informacije, ki bi nakazovale morebitna varnostna tveganja. Zavedamo se resnosti nasilja med mladimi, zato se odzovemo na vsako prijavo tako imenovanega medvrstniškega nasilja," so še pojasnili.