V hrvaški Istri so pri divjih svinjah potrdili bolezen Aujeszkega. Gre za bolezen, ki je za pse in mačke smrtno nevarna, do okužbe pa pride z zaužitjem kužnega mesa divjega prašiča. Zaradi stika s surovim mesom divjega prašiča je v Istri poginil okužen pes.
V ISTRI POTRDILI PRIMER SMRTNO NEVARNE BOLEZNI: Umrl pes, v nevarnosti tudi mačke
Koper
Veterinarska ambulanta Rovinj je obravnavala primer 'lažne stekline' pri psu, ki je prišel v stik s surovim mesom divje svinje. Gre za bolezen Aujeszkega, za katero so menili, da je v Istri ni več, saj so jo nazadnje na območju Poreštine odkrili pred več kot dvema desetletjema.
Pojav bolezni Aujeszkega so za Istro24 potrdili na Veterinarski ambulanti Rovinj. Potek bolezni je zelo hiter. Okužene živali obležijo, imajo krče, škripajo z zobmi, srčni utrip je nepravilen, značilno je plitko dihanje v kombinaciji z nevrološkimi znaki, ki lahko spominjajo na steklino.
Inkubacijska doba traja tudi do deset dni. Za zdaj ni znano, kje točno se je pes okužil, je pa znano, da je do okužbe prišlo na območju Istre. Najbolj ogroženi so lovski psi.
Mitja Dodič, veterinar z Veterinarske ambulante Hrpelje je za TV Koper Capodistria dejal, da gre za bolezen, ki je v Sloveniji in evropskih državah prisotna že več let. Virus je nevaren tudi za ostale, ne zgolj za lovske pse, v kolikor pridejo v kontakt s kadavrom okužene živali. "Kadavri se lahko pojavijo bilo kje, bilo kdaj, zaradi zastrelitve živali na lovih, zaradi povozov na cesti in če so psi spuščeni prosto v naravi," je opozoril veterinar.
Lastnike psov zato poziva, naj ne spuščajo psov nenadzorovano v naravi, sploh po lovih.
Slovenska veterinarska inšpekcija letos ni zasledila novih primerov v slovenski Istri in na Krasu, ima pa 30 odstotkov divjih prašičev virus v sebi. Ko virus izbruhne, se prenese na jelenjad, jazbece, lisice, govedo, ovce, koze in hišne ljubljenčke, je še poročala TV Koper Capodistria.