V Sloveniji za raziskave skoraj milijardo letno

Slovenija

Lani je bilo v Sloveniji za raziskovalno-razvojno dejavnost namenjenih 935 milijonov evrov oziroma 2,6 odstotka slovenskega bruto domačega proizvoda. Sredstva so se v primerjavi z letom prej zvišala za en odstotek oz. sedem milijonov evrov, je razvidno iz začasnih podatkov državnega statističnega urada.

Največ sredstev so za izvajanje raziskovalno-razvojno dejavnosti porabili v poslovnem sektorju, in sicer 715,5 milijona evrov oz. 77 odstotkov vseh sredstev za raziskovalno-razvojno dejavnost. Na drugem mestu je državni sektor (121,7 milijona evrov ali 13 odstotkov), sledita pa visokošolski sektor (97,4 milijona evrov ali 10 odstotkov) in zasebni nepridobitni sektor (0,4 milijona evrov).

V primerjavi z letom 2012 je poslovni sektor za raziskave in razvoj porabil 12,4 milijona evrov več, visokošolski sektor pa 5,8 milijonov evrov manj.

Največ sredstev za izvajanje raziskovalno-razvojne dejavnosti so prispevale gospodarske družbe (597 milijonov evrov), sledila so finančna sredstva iz državnih virov (251,3 milijona evrov) ter finančna sredstva iz tujine (83,3 milijona evrov).

Največ še vedno da gospodarstvo

V primerjavi s predlani so gospodarske družbe za raziskave in razvoj namenile 19,4 milijona evrov več sredstev, finančna sredstva iz državnih virov pa so bila za 14,9 milijona evrov nižja.

Med vsemi 21.272 fizičnimi osebami, redno zaposlenimi v raziskovalno-razvojni dejavnosti, je bilo 12.111 oz. 57 odstotkov raziskovalcev in raziskovalk. Razmerje med številom žensk in številom moških med vsemi zaposlenimi in med vsemi raziskovalci in raziskovalkami se ni spremenilo. Ženske so bile v manjšini - bilo jih je le 36 odstotkov.

Porazdelitev redno zaposlenih po poklicih in sektorjih zaposlitve je bila prav tako podobna kot leta 2012. Delež raziskovalk in raziskovalcev je bil največji v visokošolskem sektorju (78 odstotkov), sledita pa državni (72 odstotkov) in poslovni (44 odstotkov) sektor. Med vsemi raziskovalci in raziskovalkami je bil delež raziskovalk najmanjši (26 odstotkov) v poslovnem sektorju.

Če se obseg dela, ki so ga opravili redno zaposleni in zunanji sodelavci v raziskovalno-razvojnih dejavnostih v letu 2013, izrazi v ekvivalentu polnega delovnega časa, bi to pomenilo 15.229 oseb s polnim delovnim časom, od tega 8707 raziskovalcev.


Deli novico: