21 NAJ ZGOVORNIH FOTOGRAFIJ: Posnetki, ki povedo več kot tisoč besed

Svet

Z napalmom opečena deklica, ki beži iz goreče vasi v Vietnamu, je postala ena najbolj prepoznavnih fotografij. Kim Phuc, deklica na fotografiji, 40 let kasneje še vedno hodi na laserske terapije, da bi prekrila brazgotine. Fotograf je upodobil več kot le dekličino trpljenje, saj je fotografija postala simbol vojne in človeške brutalnosti. Tukaj je še 20 fotografij, ki so postale ikone.

1. Pozdrav črne moči

Atleta Tommie Smith in John Carlos sta na stopničkah za medalje, na Olimpijskih igrah leta 1968, dvignila stisnjeno pest. Fotografija je postala simbol kljubovanja in enakopravnosti pri soočanju s stisko.

2. Jesse Owens kljubuje Hitlerju

Atlet Jesse Owens je z gesto nakazal, da je Hilerjev mit o čisti arijski rasi zmota. Owens je na Olimpijskih igrah v Berlinu leta 1936 osvojil več zlatih medalj. Stal je na najvišji stopnički, višje od Nemca Luza Longa, ki je salutiral Hitlerju.

3. Tank človek

Tanki so se valili proti Trgu nebeškega miru v Pekingu, da bi zatrli proteste, ko se je moški pogumno postavil pred kolono in ustavil tako rekoč celotno kitajsko vojsko. 5. junija 1989 je "tank človek" hitro postal najbolj znana fotografija na svetu. Kdo je bil moški na fotografiji, se nikoli ni izvedelo.

4. Mučenje v Abu Ghraibu

Ena najbolj šokantnih fotografij prikazuje mučenje in zlorabe ameriške vojske v iraškem zaporu. Vojaka Charles Granes in Lynndie England sta bila obsojena na zaporne kazni zaradi zločinov proti zapornikom, več vojakov je bilo nečastno odpuščenih iz vojske.

5. Predrzni Einstein

Ime Alberta Einsteina, očeta relativnostne teorije, je postalo sinonim za inteligenco. Na tej fotografiji je pokazal, da imajo tudi najpametnejši svoje svetle strani. Na eno teh fotografij se je Einstein podpisal in je bila leta 2009 na dražbi prodana za 75.000 dolarjev.

6. Usmrtitev v Vietnamu

Šokantna fotografija prikazuje šefa policije v južnem Vietnamu Nguyena Ngoca Loana tik pre usmrtitvijo Nguyena Van Lema, člana Vietkongovcev, na ulici. Fotografija je postala sinonim za vojne grozote. Fotograf Eddie Adams je obžaloval, ker je fotografija uničila življenje policijskemu šefu in njegovi družini, potem ko je obšla svet.

7. "Počakaj me, očka!"

Fotografija prikazuje malega Kanadčana, Warrena Bernarda, ki teče za svojim očetom. Ta se je pravkar pridružil vojski med drugo svetovno vojno. Čeprav je videti kot srce parajoča fotografija, ki prikazuje ločene družine, je bila uporabljena pri reklami za prodajo vojnih obveznic.

8. Dvigovanje zastave na Iwo Jimi

Gre za najbolj prepoznavno fotografijo v ameriški vojaški zgodovini – marinci dvigujejo zastavo po ekstremno nasilnem boju z Japonci. Višji poveljniki so takoj prepoznali moč fotografije, zato so jo uporabili pri pridobivanju sredstev za vojno.

9. Oče Luis Manuel Padilla

Duhovnik drži ranjenega vladnega strelca, ustreljenega na ulici Puerta Cabelle v Venezueli, med krvavo vstajo proti predsedniku Betancourtu junija 1962. Več kot 200 jih je bilo ubitih, preden so bili uporniki pretepeni. Fotograf Hector Rondon je za fotografijo prejel Pulitzerjevo nagrado.

10. Lakota v Sudanu

Morda najbolj srce parajoča fotografija, ki je bila kdajkoli narejena. Kevin Carter je posnel sestradano deklico leta 1993 in sprožil veliko kontraverznosti. Carter je leto dni kasneje naredil samomor, star je bil 33 let. Nikoli ni bilo znano, ali je deklica s fotografije preživela.

11. Migrantska mati

Fotografija Dorothee Lange odlično upodablja brezupen položaj mnogih družin.

12. Zoperstaviti se Himmlerju

Fotografija, ki prikazuje moškega, ki se je zoperstavil Heinrichu Himmlerju, je postala ena od podob holokausta, ikona kljubovanja hudobiji. Nekateri zgodovinarji pravijo, da gre za Britanca Horacea Greasleya, drugi pravijo, da je moški na fotografiji sovjetski vojak.

13. Rojstnodnevna torta

Zakaj bi policist in protestnik delila torto? Brazilski general je menda prosil protestnike naj ne bodo nasilni na njegov rojstni dan, zato so mu kupili torto in ga spravili v solze. Ni težko razumeti, zakaj je fotografija postala simbol miru med nasprotniki.

14. Padajoč moški

Gre za najbolj preprosto in hkrati najbolj grozljivo fotografijo posneto 9. septembra 2011. Identiteta moškega nikoli ni bila znana.

15. Osvobojen Mandela

Nelson Mandela je 11. februarja 1990 svoboden zapustil zapor, v katerem je preživel 27 let. Mnogi so se bali za njegovo izpustitev, da bi konec aparthaida sprožil državljansko vojno v južni Afriki. Mandela je postal simbol miru in sprave. Danes je poznan kot oče moderne in mirne Južne Afrike.

16. Neil Armstrong po prvih korakih na Luni

Neil Armstrong je ujel trenutek, ko se je po prvih korakih na Luni vrnil v Apollo 11 in postal prvi človek, ki je stopil na Luno. Njegov obraz izdaja trenutek, ko ne ve, ali bi se smejal ali jokal, saj se je uvrstil med pomembne ljudi v zgodovini.

17. Srečanje majorke s hčerko

Majorka Terri Gurrola se je zlomila v solzah, ko je ponovno objela svoj hčer Gabi. Gurrola se je po enem letu vrnila z misije v Iraku prestrašena, da je hči ne bo prepoznala.

18. Dom

Kar vidite na tabli, je deklica, rojena v nacističnem koncentracijskem taborišču, narisala, ko so ji rekli, naj nariše dom. Njena travma in nezmožnost razumeti tako osnovnega koncepta kot je dom, je postala simbol za preganjane.

19. Greg Cook in njegova psička Coco

Cook objema psičko Coco, ko so jo rešili iz ruševin doma, ki ga je leta 2012 uničil tornado v severni Alabami.

20. Fotografija vse v enem

Na tej fotografiji so bila upodobljena čisto vsa bitja, razen enega – Michaela Collinsa, ki je fotografijo posnel. Z Buzzom Aldrinom in Neilom Armstrongom v lunarnem modulu, z Luno in Zemljo v ozadju.

21. Fotografija z napalmom opečene deklice, drugič

Nastala je takoj za prvo fotografijo, ko so snemalne ekipe in čete severnega Vietnama videle grozo in deklico Kim Phuc začele polivati z vodo.

Deli novico:

Lakota v Sudanu |  30 .10. 2015 ob  19: 51
ali je to nekaj kar ne bi smeli ali želeli vedeti, ker smo preveč siti?zares jom vidim prvič in me je presunila, ter pomen jastreba v ozadju....
Haha |  30 .10. 2015 ob  19: 25
To smo mi !