ZDA ZAMRZNILE SKORAJ VSO ZUNANJO POMOČ: Med izjemami Izrael, na pa Ukrajina

Svet

Ameriški zunanji minister Marco Rubio je v petek poslal sporočilo vsem ameriškim diplomatskim predstavništvom, v katerem je pojasnil ukrep, s katerim so zamrznili milijarde dolarjev financiranja programov po svetu s strani ameriškega State Departmenta in Agencije za mednarodni razvoj ZDA (USAID). Zamrznitev zunanje pomoči sledi izvršnemu ukazu za 90-dnevno ustavitev takšne pomoč, ki ga je v ponedeljek podpisal predsednik Trump. 

Po poročanju ameriških medijev sporočilo zahteva takojšnjo izdajo ukazov za prenehanje del pri obstoječih programih zunanje pomoči in zamrznitev novih projektov. V prihodnjem mesecu bo administracija razvila standarde za pregled, ali je pomoč usklajena z zunanjepolitično agendo predsednika Trumpa. 

V ukazu, ki ga je pridobil CBS News, je zapisano, da je v ameriški vladi "trenutno nemogoče pridobiti dovolj informacij na enem mestu, da bi ugotovili, ali politike in interesi zunanje pomoči, ki jih podpirajo proračunska sredstva, niso podvojeni, so učinkoviti in skladni s Trumpovo zunanjo politiko." Marco Rubio je v ukazu navedel, da potrebuje ameriško zunanje ministrstvo centralizirano zbirko podatkov, iz katere lahko pridobijo dovolj podrobne informacije, na podlagi katerih lahko zunanji minister sprejme odločitve. 

V skladu z Rubiovim ukazom je določen 85-dnevni rok za "celovito vladno revizijo celotne zunanje pomoči," po kateri mora biti pripravljen tudi poročilo za zunanjega ministra, ki bo podal svoje priporočilo predsedniku.

Ukaz vpliva tudi na obstoječe programe pomoči, saj določa, da se morajo za obstoječo zunanjo pomoč in dodeljevanje sredstev nemudoma izdati ukazi za prekinitev dela, "skladno s pogoji posameznih pogodb, dokler državni sekretar po pregledu ne odloči drugače."

Ukaz ministrstva vključuje izjeme za nujno pomoč s hrano in za vojaško financiranje Izraela ter Egipta. Sporočilo ne omenja posebej drugih držav, ki prejemajo vojaško financiranje, kot sta Ukrajina ali Tajvan.

Razlog za to zaustavitev financiranja, kot ga je predstavila Bela hiša, je prepričanje, da trenutni sistem tuje pomoči ni v celoti usklajen z ameriškimi interesi in včasih spodbuja vrednote in politike, ki so v nasprotju z ameriškimi cilji. 

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
hribi |  25 .01. 2025 ob  11: 18
EU poglejte kako se bo končala vojna v Ukrajini. Definitivno ne s pošiljanjem orožja in denarja. Ker se je Tramp že odločil, me zanima kako bo vodstvo EU izvedlo salto morale v zagovarjanju vojne do Ukrajinske zmage z osvoboditvijo Krima.