Koprska sušilnica blata se je izkazala kot nerentabilna naložba. Namesto, da bi prinašala znatne prihranke, od sredine novembra ne obratuje več, saj naj bi bila za kar 20 odstotkov manj učinkovita, kot je bilo opredeljeno v kupoprodajni pogodbi. Podjetje, ki je izdelalo napravo, je končalo v stečaju. Vodstvo Marjetice Koper zdaj išče skupni jezik z dobaviteljem za morebitno rešitev nastale situacije.
O SUŠILNICI BLATA NAJ BI NADZORNIKI MARJETICE ODLOČALI PRIHODNJI TEDEN: Bo dobavitelj vrnil kupnino?
Koper
"Naslednji teden predvidevam, da bomo imeli na nadzornem svetu sliko, kakšen ukrep bo sprejet glede tega," je povedal predsednik nadzornega sveta Marjetice Koper Aleš Buležan in nadaljeval: "Družba je v nekem dogovarjanju z dobaviteljem, ampak so si stališča precej nasprotna."
Nadzorni svet je angažiral sodnega izvedenca, ki je napravo temeljito pregledal in "ugotovil, da pričakovanih in zahtevanih parametrov delovanja ne dosega. In tudi de facto se je pokazalo, da zato ni delovala, kot bi morala". Nadzorniki menijo, da je edina rešitev ta, da dobavitelj napravo odstrani in vrne denar.
Sušilnice blata sledijo Boštjanu Averju?
Sušilnico komunalnega blata je izdelalo nemško podjetje New Eco-tec Verfahrenstechnik, ki je v tem času končalo v stečaju. V Sloveniji ga kot dobavitelj zastopa podjetje Lesmarc+. Marjetica je napravo, vredno 1,7 milijona evrov, nabavila konec leta 2022. Za to so se odločili, ker je Madžarska močno omejila uvoz komunalnega blata, cene avstrijskega prevzemnika pa so bile znatno višje.
Naložbo, ki naj bi prihranila 500.000 evrov letno, so načrtovali v času, ko je bil predsednik nadzornega sveta Marjetice Boštjan Aver. Aver je bil istočasno direktor Komunalnega podjetja Logatec in tudi oni so kupili sušilnico komunalnega blata istega proizvajalca od istega dobavitelja, s katero so imeli velike težave. Širil se je neznosen smrad, bila je energetsko potratna, zato so je po šestih mesecih delovanja ustavili. Edina razlika med logaško in koprsko sušilnico naj bi bila v tem, da naj bi bila slednja bolj zmogljiva in zato tudi dražja.
Boštjan Aver
Junija je začela delovati, novembra so jo ustavili
Pri Marjetici so zagotavljali, da ni skrbi, da bi koprska sušilnica povzročala smrad, saj je bila naprava v Logatcu umeščena v območje naselja, kjer so stanovalci že tako nasprotovali tudi čistilni napravi.
Testno je začela sušilnica blata v Kopru delovati junija lani, novembra pa so jo ustavili. "Ker naprava ni dosegla pogodbenih parametrov delovanja, je bila zaustavljena. Iz tega naslova je poslovodstvo obvestilo nadzorni svet, da naprave ne bo prevzelo. Obveščen je bil tudi dobavitelj, s katerim vodimo aktiven dialog z željo po rešitvi nastale situacije," odgovarjajo v Marjetici Koper.
Marjetica Koper: Razen tekočih obresti za posojilo, podjetje nima drugih stroškov
Kot dodajajo, stečaj proizvajalca naprave ne vpliva na pogodbena razmerja med Marjetico in dobaviteljem. Prav tako ni razlogov za skrb pri morebitnem servisiranju in dobavi rezervnih delov, zagotavljajo, "ker je ta del prevzelo drugo podjetje, ki je bilo tudi prisotno pri poskusnem obratovanju".
"Iz naslova končnega neprevzema naprave Marjetica posledično ni poravnala zadnjega dela kupnine v višini 20 odstotkov pogodbenega zneska. Razen tekočih obresti za najeto posojilo podjetje nima drugih stroškov zaradi nedelovanja sušilnice," zaključujejo v Marjetici Koper.