DAVEK NA NAPREMIČNINE: Izteka se javna obravnava predloga

Slovenija

Še danes je v javni obravnavi predlog izhodišč za obdavčitev premoženja, po katerih bi bila obdavčena vsaka stanovanjska nepremičnina, v kateri njen lastnik ne prebiva. Po za zdaj znanih odzivih ta predlog nima veliko privržencev, nazadnje so ga pred tednom dni kot neprimernega za nadaljnjo obravnavo ocenili socialni partnerji.

Po predlogu izhodišč, ki so jih pripravili na finančnem ministrstvu, bodo predmet obdavčitve stanovanjske nepremičnine na območju Slovenije, to so stanovanja, hiše in stavbna zemljišča. Zavezanci bodo tako fizične kot pravne osebe. Prva nepremičnina, kjer ima lastnik prijavljeno stalno prebivališče in v kateri dejansko živi, bo ne glede na kvadraturo davka povsem oproščena. Za preostale je davčna stopnja predlagana v višini 1,45 odstotka od posplošene tržne vrednosti po podatkih geodetske uprave.

Se pa bodo obveznosti plačila novega davka lahko deloma ali v celoti izognili tisti, ki svoje nepremičnine oddajajo v najem na podlagi najemne pogodbe. Davek od nepremičnine se bo namreč znižal za 25 odstotkov prijavljenih dohodkov za odmero dohodnine iz oddajanja v najem. S tem naj bi se po pričakovanjih finančnega ministrstva spodbudilo prijavljanje dohodkov iz oddajanja premoženja v najem in prijavljanje pravilnih višin najemnin.

Ta ugodnost bo veljala le za fizične osebe. Za pravne osebe, ki oddajajo stanovanjske nepremičnine v najem, in samostojne podjetnike, ki nepremičnino oddajajo v najem v okviru svoje dejavnosti, namreč možnost znižanja davka ni predvidena.

Na te predloge se je kmalu po predstavitvi plaz kritik. V občinah se denimo bojijo, da bodo ostale brez vira financiranja. Čeprav nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča ostaja, je namreč zaradi podvajanja ob obdavčitvi stanovanjskih nepremičnin predlagana ukinitev trenutnega davka od premoženja za stanovanjske površine, večje od 160 kvadratnih metrov, ki se danes prav tako steka v občinske proračune.

V Zbornici za poslovanje z nepremičninami pri GZS nepremičninski davek podpirajo, a ne kot dodatni davek, pač pa bi moral nadomestiti vse dosedanje premoženjske davke. Direktorju zbornice Boštjanu Udoviču se zdi predlagana davčna stopnja zelo visoka, sam bi jo predlagal v višini nekaj promilov vrednosti nepremičnine. Najemniški trg pa bi po njegovem mnenju spodbudilo predvsem znižanje obdavčitve najemnin ter izboljšanje pravnega položaja najemodajalcev.

Če bo davek uveden v taki obliki, kot je predlagan, bo prišlo do zvišanja najemnin, se je Udovič v nedavnem Delovem podkastu strinjal z davčnim strokovnjakom Ivanom Simičem. Slednji je tudi menil, da če želi vlada obdavčiti premoženje, potem naj obdavči vse premoženje, ne le stanovanjskih nepremičnin.

Ekonomist in nekdanji minister Matej Lahovnik pa je v zapisu na omrežju X opozoril, da je vlada povsem spregledala odločbo ustavnega sodišča iz leta 2014, ki se nanaša na davek na nepremičnine in iz katere izhaja, da je sedanji predlog davka na nepremičnine zelo verjetno tudi v nasprotju z ustavo. Bolj smiselna od sedanjega predloga se mu zdi obdavčitev le vrednosti nepremičnin nad določenim zneskom, obdavčitev glede na število nepremičnin pa je označil za vsebinski in ekonomski nesmisel.

Precej ostri so bili na nedavni seji Ekonomsko socialnega sveta socialni partnerji. Tako predstavnikom delodajalcev kot sindikatov se je zdel predlog izhodišč preveč splošen oziroma pomanjkljiv, podvomili so tudi, da bomo po tej poti dobili pravo rešitev za kompenzacijo zmanjševanja stroškov dela.

Na finančnem ministrstvu medtem zagotavljajo, da bodo vse prejete odzive temeljito preučili. Vnovič so poudarili, da gre za zdaj zgolj za izhodišča, ki so namenjena temu, da bi bile končne rešitve čim boljše. Namen novega davka je podpreti stanovanjsko politiko in prispevati k bolj učinkovitemu delovanju najemnega trga, so pojasnili. Poudarili so tudi, da pri izhodiščih za novi davek ne gre za nepremičninski davek, ki bi nadomestil nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča, s katerim lokalne skupnosti skrbijo za kakovostno življenjsko okolje občanov. Kot so zatrdili, gre namreč za obliko premoženjskega davka, ki po svoji funkciji podpira druge družbene politike, v tem primeru stanovanjsko politiko in razbremenitev dela.

Da gre šele za izhodišča za javno razpravo, je v četrtkovi oddaji Tarča na TV Slovenija večkrat ponovil tudi minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec. Po doslej slišanih pripombah ima tudi sam nekaj predlogov za spremembe, in sicer bi obdavčil le nepremičnine nad določeno vrednostjo, stanovanja, ki se oddajajo, bi povsem izločil iz obdavčitve, upošteval pa bi tudi lokacijo nepremičnine.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija