SKLICAN POSEBEN SESTANEK: "Zakonodaja od držav članic zahteva izvajanje sistematičnega nadzora vseh državljanov EU"

Slovenija

Evropski komisar za migracije, notranje zadeve in državljanstvo Dimitris Avramopoulos je v zvezi z uvedbo sistematičnega pregledovanja vseh potnikov na zunanjih schengenskih mejah opozoril, da je treba pri morebitnem odstopanju od pravil obvezno izvesti oceno varnostnega tveganja. Glede težav pa bo komisija še za ta teden sklicala poseben sestanek.

Kot so danes sporočili iz Bruslja, se je komisar Avramopulos v zvezi z uvedbo sistematičnih pregledov vseh potnikov na zunanjih schengenskih mejah konec tedna s hrvaškimi organi pogovarjal glede možnosti zgolj ciljno usmerjenega preverjanja na mejah. Prav tako je komisija opravila pogovore s slovenskimi in grškimi organi, v tem trenutku pa se v nobeni drugi državi članici niso pojavila vprašanja glede izvajanja, so pojasnili.

Komisar je vse članice, ki bi želele uvesti zgolj ciljno usmerjeno preverjanje, opozoril na pogoje iz uredbe. V prvi vrsti je opozoril, da mora biti obvezno izvedena ocena tveganja glede morebitnega učinka takšnega odstopanja na varnost. "Odstopanja so možna samo, če predhodna ocena tveganja pokaže, da raven varnosti ni ogrožena," so poudarili v Bruslju.

"Komisija jasno poudarja, da zakonodaja od držav članic zahteva izvajanje sistematičnega nadzora vseh državljanov EU na podlagi ustreznih podatkovnih baz," so še poudarili v Bruslju in dodali pričakovanje komisije, da bodo tiste države članice, ki bi na določenih mejnih odsekih želele uporabiti odstopanja, čim prej izvedle zahtevano oceno tveganja.

"Komisija se dobro zaveda izzivov in si v sodelovanju z nacionalnimi organi prizadeva, da bi ponudila najboljše rešitve v skladu s pravom EU," so še poudarili in dodali, da bo komisija še ta teden sklicala poseben sestanek s strokovnjaki držav članic, "da bi skupaj preučili izvajanje sistematičnega nadzora in morebitne težave, ki se lahko pojavijo na nekaterih zunanjih mejah zaradi izvajanja novih določb".

Deli novico:

Alternativa |  10 .04. 2017 ob  17: 01
Hrvaški turizem: fantastične plaže, katastrofalen in prepotenten odnos, slaba ponudba vseh storitev in drago. Za isti denar greš danes lahko marsikam po svetu z letalom kjer je lepše. Tisti, ki pa še vedno silijo polniti žepe z denarjem tistim, ki imajo na tisoče km obale in nam ne morejo omogoči 200 m pasa na odprto morje naj čaka po 4 ure na meji. Meje je treba varovati. Spomnite se samo Italijanskega novinarja, ki je snemal prispevek kako je brez problema prišel z orožjem čez Hrvaško in Slovenijo v Italijo...
@jQuery... |  10 .04. 2017 ob  16: 29
Kako radi se italijančki in hrvatiči sklicujete na osimske sporazume, ko gre za vaše riti .
Ste pa vedno tržaški "istrijani2 vedno prvi ko gre za teptanje pravic slovencek, ki živijo v italiji.
Največ boš naredil za to državo če zgubiš samo dve uri v tisto smer.Drugi dve uri pa raje prišparaj.
jQuery16206403217545940489_1491832387975 |  10 .04. 2017 ob  16: 01
-3
Jaz se sprašum kako to vpliva na Osimski sporazum o obmejnem prometu?
Mislim, da bi lahko imeli obmejni prebivalci olajšan prehod čez mejo,maloobmejne prehode in posebne dovolilnice. V Istri je posebna situacija, veliko je dnevnih migrantov in smo osebno povezani tako s CRO kot IT. Sam imam 85 letno nono na CRO 15 minut vožnje daleč, zdaj bom do nje rabil 2 uri in za nazaj še 2. Haloo?
jurij |  10 .04. 2017 ob  15: 10
Tiste ki zapuščajo oziroma samo prečkajo Slovenijo bi lahko kar spustili čez mejo brez kontrole in se tako izognili kolonam in gnečam na naših tleh. Tiste ki pa vstopajo v državo pa je treba sisitematično in temeljito pregledat,
Uredba bo spoštovana, kolon pri nas ne bo.