Mnogo turistov in obiskovalcev plaž na naši obali se že celo poletje sprašuje, kaj plava v morju. Podobne so meduzam, prozorne barve, po obliki pa izgledajo kot kapsule. So nevarne? V hrvaški Istri opozarjajo, da gre za resen problem.
KAJ PLAVA V MORJU? Zaskrbljena bralka poslala fotografijo, bojazen ni odveč (FOTO, VIDEO)
Obala
Gre za rebrače, meduzam podobne morske organizme, ki so se na slovenski obali pojavile že lani poleti. Nekateri so upali, da zime ne bodo preživele, ker so pri nas običajno precej nizke temperature, vendar se to ni zgodilo. Kot kaže, je bila letos zima preveč mila.
Kopalci večkrat zaskrbljeno pogledujejo v morje, ali je sploh varno zaplavati. Med njimi je bila tudi bralka, ki nam je poslala fotografijo s pripisom: Kaj plava v morju? Posneta je bila v soboto popoldne na plaži v Fiesi.
Fotografija zaskrbljene bralke.
Rebrače sicer človeku niso nevarne, nas ne opečejo, je pa vsekakor neprijetno plavati z njimi. Opazili so jih po celotni slovenski obali, ni pa odvisno samo kje, temveč tudi kdaj se odpravimo plavat. Zjutraj jih je na enem predelu lahko ogromno, popoldne pa morje postane kristalno čisto. Vse je odvisno od vetrov in tokov tistega dne.
Čeprav nas neposredno ne ogrožajo, pa so precej nevarne. Rebrače so tujerodna, plenilska vrsta, ki se prehranjujejo z ribjimi ličinkami. V osemdesetih letih so bile namreč ti komaj vidni organizmi odgovorni za kolaps ribolova v Črnem morju.
Preplah v Istri, gre za resen problem
Na nevarnost opozarjajo tudi iz hrvaške Istre. V zadnjih dveh tednih se je prisotnost rebrač močno povečala vzdolž zahodne istrske obale. Rovinjski center za raziskavo morja redno spremlja in odvzema vzorce morja zaradi pojava rebrač, rovinjski župan Marko Paliaga pa je šel še korak dlje, piše Glas Istre. Na ministrstvo za morje, promet in infrastrukturo ter pristojnemu ministru je poslal apel za sestanek na to temo. Na njem bi spregovorili, kako se spopasti s to nevarnostjo in jo zajeziti, saj lahko uide izpod nadzora, posledično bi ogrozila ribiče, nenazadnje tudi turizem severnega Jadrana. Kot poudarja župan, to ni problem samo Rovinja, Poreča, Pulja ali Umaga, temveč je to problem celotne države.
Je kaj nevarno? Včeraj sem spet enega videl, pa mi ni bilo za ga "šlatatat".
Hvala za odgovor, če kdo to bere in odpiše