Strokovnjaki so izdali novo opozorilo o nevarnostih virusa, znanega kot "lenivčeva mrzlica" (Oropouche virus, OROV), po potrjenem primeru prenosa okužbe z nosečnice na plod, ki je povzročil mrtvorojenost. Dogodek, ki je bil dokumentiran v Braziliji, poudarja resne posledice okužbe z virusom, zlasti med nosečnostjo.
NOVO OPOZORILO O 'LENIVČEVI MRZLICI': Smrtonosni virus ogroža nosečnice in njihove nerojene otroke
Kronika
Širitev izven običajnih območij
Virus Oropouche, poimenovan po lenivcu, pri katerem so ga prvič odkrili, je zgodovinsko gledano povzročal izbruhe predvsem v lokaliziranih regijah amazonskega porečja. Ti izbruhi so bili običajno omejeni na manjše skupnosti, kjer se virus prenaša prek ugrizov žuželk, kot so določene vrste mušic. Vendar pa zadnja leta prinašajo zaskrbljujoče spremembe v vzorcu širjenja bolezni. Okužbe so bile zabeležene tudi v Evropi, natančneje v Španiji, Italiji in Nemčiji, ter v Združenih državah Amerike, kar kaže na širitev izven tradicionalnih območij.
Raziskave genetskih značilnosti virusa so razkrile, da je njegova razširitev povezana z genetskimi spremembami. Te mutacije so virus naredile bolj prilagodljivega in učinkovitega pri okuževanju ljudi, kar bi lahko pojasnilo širjenje v prej neobičajne regije. Letos so v Latinski Ameriki zabeležili izjemno število primerov okužb. Samo v Braziliji, Boliviji, Peruju, Kolumbiji in na Kubi je bilo prijavljenih več kot 8.000 primerov, kar priča o obsežnem izbruhu v tej regiji. Ti podatki poudarjajo potrebo po nadaljnjem spremljanju širjenja virusa in preventivnih ukrepih, zlasti za ljudi, ki potujejo na prizadeta območja ali živijo v regijah, kjer se virus širi.
Primer iz brazilskega Ceará
V tem letu je bila okužba z Oropouche virusom potrjena v zvezni državi Ceará, kjer bolezni prej niso beležili. Med sistematičnimi preiskavami so identificirali 171 primerov okužb, večinoma v ruralnih dolinah Baturité, kjer so ugodne razmere za razmnoževanje mušic vrste Culicoides paraensis, ki prenašajo virus. Med temi primeri so zabeležili tudi tragičen primer nosečnice. 40-letna nosečnica v 30. tednu nosečnosti je razvila simptome, kot so vročina, mrzlica, bolečine v mišicah in hud glavobol. Kljub rutinski prenatalni oskrbi in rednim ultrazvočnim pregledom brez nepravilnosti so se njeni simptomi nadaljevali. Tretji dan bolezni je opazila lažjo vaginalno krvavitev in temen izcedek. Ultrazvok je sprva pokazal normalno srčno dejavnost ploda, vendar je 12 dni kasneje prišlo do fetalne smrti, piše Daily Mail.
Potrditev okužbe in raziskava vzrokov
Testiranje materine krvi je potrdilo akutno okužbo z Oropouche virusom, pri čemer so bile izključene druge okužbe, kot so virus dengue, Zika, chikungunya in Mayaro. Analiza tkiv mrtvorojenega dečka je pokazala prisotnost virusa v cerebrospinalni tekočini, možganih, pljučih, jetrih, popkovini in posteljici, kar potrjuje vertikalni prenos virusa z matere na otroka. Raziskovalci so izvedli filogenetsko analizo genetskih sekvenc virusa pri materi in plodu. Ugotovili so, da je virus, ki je povzročil primer okužbe, del specifične genetske skupine (klada) imenovane OROVBR-2019-2024. Ta klada je bila nedavno odkrita in vključuje različice virusa, ki so se razvile v zadnjih letih. Poleg tega so te različice povezane s trenutnim izbruhom virusa oropouche v Braziliji. Povedano drugače, virus iz tega primera je genetsko povezan z različicami, ki trenutno krožijo in povzročajo okužbe v Braziliji. To potrjuje, da so okužbe del širše epidemije, ki vključuje nove genetske različice virusa.
Nevarnosti za nosečnice in posledice
Okužba z virusom Oropouche predstavlja resno tveganje za nosečnice in njihove nerojene otroke. Med nosečnostjo lahko okužba vodi do mrtvorojenosti, kar pomeni, da plod umre še pred rojstvom, ali do spontanega splava, ko nosečnost nepričakovano preneha. Poleg tega so raziskave pokazale, da okužba lahko poveča tveganje za razvoj mikrocefalije pri otroku, stanja, kjer ima novorojenček nenavadno majhno glavo, kar lahko vpliva na njegov možganski razvoj. Ta učinek je podoben tistemu, ki ga povzroča virus Zika, saj oba virusa pripadata isti družini patogenov. Čeprav je smrtnost pri okužbah z virusom Oropouche redka, okužba lahko prinese resne zdravstvene posledice, zlasti za nerojene otroke. Virus lahko prečka placento in neposredno prizadene plod, kar vodi do hudih zapletov, kot so poškodbe možganov in drugih organov. Zato so nosečnice v endemičnih ali prizadetih območjih še posebej ranljiva skupina, ki zahteva dodatno previdnost in zaščito pred okužbo.
Preventivni ukrepi in širši pomen raziskave
Da bi zmanjšali tveganje okužbe z virusom Oropouche, evropski zdravstveni organi priporočajo potnikom, ki potujejo na prizadeta območja, uporabo zaščitnih ukrepov, kot so repelenti proti insektom, nošenje dolgih oblačil, ki prekrivajo kožo, ter izogibanje mestom, kjer se insekti zadržujejo, kot so stoječe vodne površine in gosto vegetirane regije. Cilj teh ukrepov je zmanjšati verjetnost ugrizov žuželk, ki so primarni prenašalci virusa, kot so določene vrste mušic in komarjev. Raziskovalci opozarjajo, da podnebne spremembe in uničevanje naravnih habitatov prispevajo k pogostejšim stikom med ljudmi in prenašalci bolezni. Uničenje gozdov, razširitev mest in povečana interakcija s prosto živečimi živalmi omogočajo insektom, ki prenašajo virus, širjenje na nove lokacije, kar povečuje tveganje za izbruhe bolezni v prej neprizadetih regijah.