Na osnovni šoli na Jesenicah je prišlo do šokantnega primera spletnega nasilja. V Viber-skupini, ki jo je uporabljalo 12 sošolcev za izmenjavo šolskih nalog, je eden od učencev objavil anketo z vprašanjem: Ali si moj sošolec zasluži smrt? Dve osebi sta celo izbrali odgovor "da". Dogodek je močno pretresel žrtev in njegovo družino, poroča 24ur.com.
SPLETNO NASILJE NA JESENICAH: Učenec v anketi spraševal, kdo želi smrt sošolca
Kronika
Starši prijavili dogodek, šola brez odziva
Incident se je zgodil v ponedeljek zvečer, ko je dečka tik pred spanjem presenetilo sporočilo v skupini. Oče žrtve je opisal, kako je njegov sin prestrašeno pokazal anketo, v kateri je bil izpostavljen vprašanju o lastni smrti. "Otroka smo poskušali pomiriti, vendar je bil globoko pretresen. Svetovali smo mu, naj dogodek naslednji dan prijavi razredničarki," je pojasnil oče. Starši so o dogodku tudi sami pisno obvestili šolo. Ker odgovora ni bilo, se je oče naslednji dan osebno odpravil k ravnateljici, vendar je bil razočaran nad njenim odzivom. Ravnateljica ga je napotila k šolski svetovalni delavki, ki je priznala, da zadeve še ni obravnavala, saj je imela druge obveznosti. Staršem je predlagala, naj se na govorilnih urah pogovorijo z razredničarko.
Starši razočarani nad ukrepi
Oče žrtve je nad ravnanjem šole globoko razočaran. "Namesto da bi zaščitili mojega otroka, so dogodek banalizirali. Ne gre za nedolžno šalo, temveč za resno grožnjo, ki jo moj otrok doživlja kot napad na njegovo življenje," je dejal. Dodal je, da se sin zdaj boji hoditi v šolo in doživlja veliko stisko. Starši so o dogodku sami obvestili policijo, inšpektorat za šolstvo, svet staršev in celo župana, vendar konkretnih rezultatov za zdaj ni. Policija je potrdila, da primer preiskujejo, šola pa je medtem sporočila, da sodeluje s policijo in da bo izvedla preventivno delavnico na temo spletnega nasilja.
Šola: Učenec ni nasilen, dogodek še preiskujemo
Ravnateljica je v pisnem odgovoru zatrdila, da učenec, ki je ustvaril anketo, ni nasilen ali agresiven. Dogodek po njenih besedah še preiskujejo in obravnavajo v sodelovanju s policijo, ki je primer predala centru za socialno delo. Kljub napovedim preventivne delavnice o spletnem nasilju starši žrtve opozarjajo, da so ukrepi premalo odločni. Oče je še posebej zaskrbljen, ker učenec, ki je ustvaril anketo, ostaja v istem razredu kot njegov sin. "Šola ni storila dovolj, da bi zaščitila mojega otroka in preprečila nadaljnje nasilje," je poudaril.
Poziv k ukrepanju
Primer je znova osvetlil problem spletnega nasilja med otroki in pomanjkanje hitrega ter učinkovitega odziva šol. Starši žrtve pričakujejo, da bodo pristojni organi ustrezno ukrepali in zaščitili otroke pred nadaljnjimi podobnimi dogodki. Medtem se žrtev in njegova družina soočata z posledicami dogodka, ki je otroku povzročil globoke psihološke posledice.