PRESENEČENI NAD DOLŽINO DNK? Lahko bi kar 600-krat dosegla Sonce in se vrnila na Zemljo!

Trendi

DNK, ali deoksiribonukleinska kislina, je osupljivo zapletena in izjemno pomembna za življenje. Znanstveniki so skozi leta odkrili številna presenetljiva dejstva o tem genetskem materialu. Tukaj je devet zanimivih ugotovitev o DNK.

1. Dolžina DNK je neverjetna

Če bi vse niti DNK v človeških celicah odvile in povezale, bi bila skupna dolžina več kot 108 milijard kilometrov. To pomeni, da bi vaša DNK lahko segla od Zemlje do Sonca in nazaj približno 600-krat. Vsaka celica vsebuje okoli 1,8 metra dolge niti DNK, telo pa ima približno 30 bilijonov celic, piše Ancestry.com.

2. Ljudje smo si zelo podobni

Čeprav človeški genom vsebuje približno tri milijarde baznih parov, se med posamezniki razlikuje le približno 0,5 odstotka genetskega zapisa. Ta majhen odstotek razlik ustvarja edinstvene značilnosti posameznikov, vendar pomeni tudi, da smo si vsi bolj podobni, kot se morda zdi na prvi pogled.

3. Geni predstavljajo le majhen del DNK

Le približno 1 do 3 odstotke celotne DNK sestavljajo geni, ki vsebujejo informacije za izdelavo beljakovin. Preostali del DNK, ki ne kodira beljakovin, ima pomembne vloge, kot so uravnavanje aktivnosti genov in ohranjanje stabilnosti strukture DNK.

4. "Odpadna" DNK ima pomembno funkcijo

Znanstveniki so sprva mislili, da je velik del nekodirajoče DNK "odpadek". Kasneje so ugotovili, da ima pomembno vlogo pri uravnavanju, kdaj se geni vklopijo ali izklopijo, ter pri ohranjanju oblike DNK. Tako imenovana "odpadna" DNK sodeluje pri številnih bioloških procesih, ki so bistveni za delovanje organizma.

5. Človeški genom vsebuje tri milijarde baznih parov

DNK ima značilno obliko dvojne vijačnice, ki jo sestavljajo baze adenin (A), citozin (C), gvanin (G) in timin (T). Te baze se povezujejo v parih, pri čemer se A vedno poveže s T, C pa z G, kar omogoča stabilno strukturo DNK.

6. Lastnosti so rezultat genov in okolja

Nekatere značilnosti, kot so barva oči, so neposredno povezane z DNK, vendar večina lastnosti, kot je višina, izvira iz kombinacije genetskih dejavnikov in vplivov okolja. Na primer, čeprav DNK določa osnovo vaše višine, na končno rast vplivajo tudi prehrana in drugi zunanji dejavniki v otroštvu.

7. Več genov sodeluje pri izražanju lastnosti

Čeprav se pogosto sliši izraze, kot sta "gen za inteligenco" ali "gen za hitrost", v resnici večino lastnosti nadzoruje več genov, ki delujejo skupaj. Znanstveniki so odkrili, da na višino vpliva več kot 12.000 različnih različic DNK, kar kaže, kako zapleteno je dedovanje lastnosti.

8. Podedovana DNK je enakomerno razdeljena

Vsak posameznik dobi polovico svojega genetskega materiala (DNK) od biološke matere in polovico od biološkega očeta. To pomeni, da se geni združujejo naključno – polovica očetove DNK in polovica materine DNK se preneseta na vsakega otroka. Vendar pa se DNK ne prenese vedno v enakih kombinacijah, zato so bratje in sestre, ki imajo iste starše, genetsko podobni, vendar ne enaki. To pojasnjuje, zakaj se lahko razlikujejo po videzu, talentih ali lastnostih. Z DNK je mogoče tudi slediti, katere značilnosti (kot so barva oči, oblika obraza ali določene zdravstvene predispozicije) so bile podedovane od katerega starša. Poleg tega DNK omogoča odkrivanje etničnega izvora in sledenje genetskim povezavam skozi generacije.

9. DNK se sčasoma spreminja

Čeprav je DNK skozi življenje večinoma enaka, se med replikacijo lahko pojavijo naključne mutacije, ki spremenijo genetsko zaporedje. Te spremembe so običajno neopazne, vendar imajo včasih lahko vpliv na zdravje. Poleg tega imajo kromosomi na svojih koncih zaščitne kape, imenovane telomere, ki se s staranjem skrajšujejo, kar lahko vpliva na staranje celic.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija