TERAN (ŠE) NI NAŠ: Bruselj od Slovenije terja nova pojasnila

Slovenija

Evropska komisija je Sloveniji prejšnji teden poslala pismo, v katerem jo poziva k dodatnim pojasnilom o nekaterih podrobnostih v povezavi z vprašanjem terana. V skladu z julijskim dogovorom pričakuje, da bo Slovenija na vprašanja odgovorila v najkrajšem možnem času, so danes povedali viri pri Evropski komisiji.

Pismo s pozivom k dodatnim pojasnilom je v začetku prejšnjega tedna evropski komisar za kmetijstvo Phil Hogan poslal slovenskemu ministru za kmetijstvo Dejanu Židanu, so pojasnili v Bruslju. Katere podrobnosti mora Slovenija razčistiti v dodatnih pojasnilih, ni bilo mogoče izvedeti.

Komisija pričakuje odgovor

V komisiji ob tem izpostavljajo skupno izjavo komisarja Hogana in ministra Židana, sprejeto julija ob njunem srečanju v Bruslju. Pismo Sloveniji je bilo poslano v skladu s to izjavo in v skladu s to izjavo komisija zdaj pričakuje odgovor.

V julijski izjavi piše, da slovenska vlada meni, da gre pri vprašanju terana za zadevo, ki je bila zaključena leta 2004, ko je Slovenija postala članica EU, ter da je minister Židan komisarju predstavil več argumentov, ki podpirajo slovensko stališče.

Argumenti preučeni v prihodnjih tednih

"Komisar Hogan se je strinjal, da bo predstavljene argumente preučil in v prihodnjih tednih slovensko vlado zaprosil za dodatna pojasnila. Slovenija pa se je strinjala, da bo v najkrajšem možnem času odgovorila na vprašanja in predložila pravne podlage, ki podpirajo njena stališča," sta v skupni izjavi julija še zapisala Židan in Hogan.

Zaplet s teranom, ki se je začel spomladi 2013, se je znova razvnel julija, ko je hrvaški kmetijski minister Tihomir Jakovina po dvostranskih pogovorih s Hoganom v Bruslju slovensko stran presenetil z izjavo, da Hrvaška kmalu pričakuje pozitivno rešitev vprašanja terana za vinarje v hrvaški Istri. Hrvaška zahteva za svoje vino oznako "teran, hrvaška Istra".

Nekaj dni zatem je vprašanje terana obravnavala slovenska vlada, ki je ministrstvu za kmetijstvo naložila, naj vztraja pri popolni zaščiti terana v EU kot vina, ki se prideluje samo na Krasu v Sloveniji iz sorte refošk, brez kakršne koli izjeme za uporabo zaščitenega imena za druge pridelovalce vina.

 

 

Deli novico:

italo |  28 .09. 2015 ob  06: 58
Ja, za tokaj so Madžari dobili pravico, da jo uporabljajo samo oni, nam pustijo ime Jakot (obratno). Naj tudi hrčki obrnejo ime Naret. Per se malo čudno sliši: Na ret! ha,ha
koprčan |  24 .09. 2015 ob  18: 37
popravek; Tokajem
koprčan |  24 .09. 2015 ob  18: 35
meni se pa zdi čisto enostavno! Naj jih v EK spomnijo kako se je zaključila zadeva s Tokaje, pa bo!
Hudoba |  24 .09. 2015 ob  17: 21
Hrćki so očitno špricali geografijo. Ne ločijo Istre od Krasa.