Slovenska demokratska stranka (SDS) je sklenila novo posojilno pogodbo. Po tem, ko je po desetih letih z odplačilom zadnjega obroka kredita postala popolna lastnica vile na ljubljanski Trstenjakovi, si je 19. decembra lani 450.000 evrov sposodila pri Dijani Đuđić. Ob tem se pojavlja vprašanje, zakaj ne pri banki?
SUMLJIVO POSOJILO JANŠEVI SDS: Zakaj je 450.000 evrov posodila neznana 32-letnica in ne banka?
Slovenija
Kot piše časnik Večer, je posojilno pogodbo z Dijano Đuđić, 32-letnico, ki prihaja iz Prijedora v Republiki srbski, v imenu stranke SDS podpisal njen predsednik Janez Janša. Đuđićeva omenjeni znesek posoja za obdobje do konca leta 2019. SDS bo prejela tri obroke v višini 150.000 evrov: prvega je že prejela ob koncu lanskega leta, drugega bo do 15. januarja letos, zadnjega pa najkasneje do januarja prihodnje leto. Celoten znesek posojila je obrestovan z nespremenljivo 2-odstotno letno obrestno mero, katere plačilo zapade ob vračilu glavnice.
Po pisanju Večera sta se SDS in Đuđićeva sporazumeli tudi, da obstaja možnost, da se do izteka posojilnega razmerja lahko dano posojilo konvertira oziroma se z danim posojilom poplača nakup 44,16-odstotnega poslovnega deleža založbe Nova obzorja. SDS je Đuđićevi hkrati dovolila, da na strankarskem lastniškem deležu v Novih obzorjih vpiše zastavno pravico v zavarovanje denarne terjatve.
Kdo je Dijana Đuđić?
Iz poslovnega registra Ajpes je razvidno, da je Đuđićeva od marca 2016 lastnica družbe Moj kafein, ki je registrirana za gostinstvo, športne in druge poslovne dejavnosti, svoj sedež pa ima v Spodnjih Hočah. A je družba od oktobra lani v postopku izbrisa - svoje zadnje letno poročilo Ajpesu je oddala za leto 2015, torej preden je Đuđićeva sploh vstopila v lastništvo družbe.
V največji opozicijski stranki razlogov za najem posojila pri Dijani Đuđić niso pojasnili. Odgovorili so zgolj: "SDS je kredit najela pri najboljšemu ponudniku na predlog podjetja, čigar delež je zastavila kot njegovo zavarovanje. Delež v podjetju Nova obzorja namerava SDS potencialno tudi prodati," piše časnik.
Se je pa Janez Janša v svojem stilu na pisanje Večera odzval na Twitterju.
Poglejte celoten odgovor SDS, ki se ga “profesionalni” novinarji @vecer niso upali objaviti. Režimsko trobilo pač. https://t.co/nf86vFgmPj
— Janez Janša (@JJansaSDS) 9 January 2018
Nova epizoda vaše zarukanosti. Spomnite se, kako se je moralo Delo za podobna natolcevanja javno opravičiti. Kredit je registriran in javno objavljen na Ajpesu. Izposojamo si tam, kjer so boljši pogoji. https://t.co/LSgWN5ohLs
— Janez Janša (@JJansaSDS) 8 January 2018
Gre za fiktivno posojilo?
Večer ob tem namiguje, da bi lahko šlo za fiktivno posojilo, s katerim bi se lahko na primer prikril izvor gotovine in s katerim bi se v SDS izognili plačilu davka.
Kot je na Twitterju zapisal Transparency International: "Če to drži, je posojilo nezakonito, ker si stranka od fizične osebe ne more sposoditi več kot desetkratnika mesečne bruto plače (22. člen ZPolS). Za nadzor pa je pristojno računsko sodišče."
Če to drži, je posojilo nezakonito, ker si stranka od fizične osebe ne more sposoditi več kot desetkratnika mesečne bruto plače (22. člen ZPolS). Za nadzor pa je pristojno @racunskosodisce https://t.co/d9euNO9fyZ
— Transparency Si (@TransparencySi) 9 January 2018
Posojilodajalka povezana z mednarodno mrežo za utajo davkov?
Spletni portal Siol.net pa je danes izpostavil, da je SDS posojilo najela pri osebi, ki je povezana z mednarodno mrežo za utajo davkov. Njihove analize v zadnjem mesecu so pokazale, da je v njej izginilo najmanj 1,3 milijona evrov davkoplačevalskega denarja.
Kot navaja portal, o poslovni dejavnosti posojilodajalke Đuđićeve, bosanske državljanke, ni mogoče izvedeti praktično ničesar. Tako ni znano, od kod ji milijonski zneski, ki jih prek posojilnih pogodb kanalizira v Slovenijo. Podatki, ki so jih zbrali, pa kažejo, da je vpletena v več spornih poslov, enega preiskuje Policijska uprava Celje. Sumijo namreč, da je Družba ŽML, ki je bila pred stečajem v lasti Đuđićeve, utajila za 305.000 evrov davka na dodano vrednost. Podjetje je danes v stečaju, za njim in poslovnimi listinami pa so se izgubile vse sledi.
Podjetje naj bi bilo po poročanju Siol.net tudi pod drobnogledom celjskega finančnega urada zaradi suma kršitve opustitve plačila DDV. Finančni urad Celje je namreč ugotovil, da je bil namen ustanovitve Družbe ŽML zloraba sistema DDV in protipravna pridobitev javnofinančnih sredstev. Veriga navideznih poslov, za katere so bili izdani navidezni računi, se je začela pri hrvaškem podjetju Betnava. Vmesni člen je bilo podjetje Družba ŽML, končni pa podjetje Poštajner, ki se je ukvarjalo z veleprodajo gradbenega materiala.
Na policiji so za portal potrdili, da preverjajo določene sume nepravilnosti, a poudarili, da je zadeva v zgodnji fazi predkazenskega postopka, zato je o konkretnih zadevah prenagljeno govoriti.
Stečajna upraviteljica Katja Skumavec pa je za Siol.net povedala, da je poskušala priti v stik z Đuđićevo, da bi izvedla primopredajo poslov in od nje prevzela dokumentacijo, vendar neuspešno, zato jo je zaradi prekrška prijavila ministrstvu za pravosodje.
2014 so vrgli ven Patrio, sedaj to..
Mah, t.i. leva smer, mora nekaj proti JJ in SDSu.
p.s. vseeno imam raje SD, kot Levico in podobnea anarhistična in drogirana gibanja
Takoj bo jasno zakaj je nastal ta članek o kreditu SDS. Mafija svojih uslug ne daje zastonj!