Grški otok Santorini, kjer se že več dni zapored tresejo tla, je v sredo zvečer stresel močnejši potres z magnitudo 5,2. Najmočnejši potresni sunek na območju v zadnjem času ni povzročil večje škode, poroča britanski BBC.
NAJMOČNEJŠI V ZADNJIH DNEH: Sprejeti previdnostni ukrepi, šole zaprte, v pripravljenosti vojska
Kronika
Žarišče potresa, ki je območje stresel ob 21.09 po krajevnem času (20.09 po srednjeevropskem), je bilo med otokoma Amorgos in Santorini na globini pet kilometrov pod površjem Zemlje. Gre za najmočnejšega v vrsti potresov, ki so območje stresli v zadnjih dneh.
Tresenje tal ni povzročilo večje škode. So pa oblasti sprejele številne previdnostne ukrepe. Šole na Santoriniju in sosednjih otokih bodo zaprte do petka, ko bodo oblasti odločile, kdaj jih bodo lahko ponovno odprle.
Otok v Egejskem morju je zaradi potresov doslej zapustilo že več kot 11.000 ljudi, med njimi približno 7.000 s trajekti in 4.000 z letali.
Na Santorini so preventivno napotili enote civilne zaščite. Tudi vojska se pripravlja na morebitno reševalno operacijo.
Minister za podnebje in civilno zaščito Vassilis Kikilias je povedal, da so na otok poslali enote gasilcev, specializiranih za naravne nesreče, ekipe z reševalnimi psi in mobilni operativni center, helikopterji pa so v pripravljenosti za nujne primere. Dejal je še, da bodo obalna straža in oborožene sile na voljo za pomoč ranljivim osebam, ki se želijo evakuirati.
Santorini je vulkanski otok, ki je nastal zaradi izbruha ognjenika okoli 1600 let pred našim štetjem. Leži na območju tektonskih plošč, katerih premiki lahko povzročijo močne potrese. Leta 1956 so potresa z magnitudo 7,7 in 7,2 in cunamiji, ki so sledili, povzročili številne smrtne žrtve in veliko škodo v regiji.