V SDS bodo danes vložili pobudo za referendum o zakonu, ki določa dodatek k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Ta korak so v stranki napovedali že pred dnevi. Menijo, da predlog zakona dodatek zagotavlja le določeni kulturni eliti, medtem pa vlada upokojencem nalaga nove davke.
BOMO ODLOČALI NA REFERENDUMU? V SDS prepričani, da gre za "pljunek v obraz upokojencem"
Slovenija
Največja opozicijska stranka po v tem mandatu več izgubljenih referendumih računa, da bo volivce prepričala z izpostavljanjem "privilegija za kulturno elito" in s primerjavo z življenjem upokojencem pod pragom revščine.
Sprejetje zakona so skušali zaustaviti s predlogom za posvetovalni referendum, sledil je veto, ki ga je vložil državni svet. Državni zbor je zakon prejšnji teden ponovno potrdil, SDS pa je začela z zbiranjem podpisov volivk in volivcev pod pobudo za zakonodajni referendum. Zbrali so potrebnih 2.500 podpisov, danes pa jih bodo vložili v državni zbor, poroča N1. Pred razpisom referenduma bodo morali zbrati še 40.000 podpisov volivcev.
V stranki pričakujejo, da bo zakon na referendumu padel, se pa zavedajo, da je zavrnitveni kvorum visok, a verjamejo, da bo dosežen, je dejal sogovornik za N1.
Kaj predvideva zakon?
Na ministrstvu za kulturo so pripravili nov zakon o izjemnih pokojninah na področju umetnosti. Pravico do izjemne pokojnine bi po novem zakonu lahko uveljavljali upokojeni umetniki, ki so prejemniki najvišjih državnih in mednarodnih priznanj. Dobitnikom Prešernove nagrade za življenjsko delo (prejmeta jo dva umetnika letno) se obeta 100-odstotni dodatek, prejemnikom nagrade Prešernovega sklada ali odlikovanja Republike Slovenije, ki so ob tem prejeli še vsaj eno od najvišjih državnih nagrad ali eno od priznanih mednarodnih nagrad, pa se obeta 50-odstotni dodatek.
Kulturna ministrica Asta Vrečko je na obravnavi zakona poudarjala, da "gre za vrhunske umetnike, ki krepijo našo državo in jo promovirajo. Takšnih ljudi nimamo veliko, noben izjemen dosežek pa ne bo priznan kar tako". Letno predvidevajo po dva upravičenca do 100-odstotnega dodatka in po dva upravičenca do 50-odstotnega dodatka.
Višina izjemnih dodatkov
Osnova za izračun dodatka bo razlika med pokojnino, ki jo upravičenec prejema (bodisi starostno bodisi invalidsko), ter zneskom starostne pokojnine za 40 let pokojninske dobe, ki se odmerja od najvišje osnove. Ta znaša 3.055 evrov, kot je določeno od začetka lanskega leta. Na primer, če bi upravičencu v letu 2024 pripadala starostna pokojnina v višini 1.300 evrov, bi ob upravičenosti do polnega dodatka (100 odstotkov) prejel še 1.755 evrov, ob polovičnem dodatku (50 odstotkov) pa 877,5 evra mesečno. Skupni znesek dodatkov za štiri nove upravičence bi tako letno znašal 63.180 evrov.
Kar nekaj izjemnih dodatkov je bilo sicer dodeljenih v času Janševih vlad, na kar je v četrtkovem soočenju s poslancem SDS Zvonkom Černačem poudarila Asta Vrečko.
"To je pljunek v obraz upokojencem, ki so delali 40 let"
Kot poroča N1, bodo v SDS v kampanji poudarjali, da dodatek "levim izbrancem" pomeni "pljunek v obraz upokojencem, ki so delali 40 let, zdaj pa imajo pokojnino pod pragom revščine", ter da gre dodatek umetnikom na škodo drugim upokojencem. Predvidevajo, da bosta bodoči prejemnici dodatka Maja Smrekar, nagrajenka Prešernovega sklada, ki je v projektu Hibridna družina nastopila kot mati pasjega mladiča, ter Simona Semenič, ki je na fotografiji pozirala kot noseča v raztrgani slovenski zastavi. V vrstah SDS pa se pojavljajo ugibanja o tem, koliko bi lahko novi zakon prinesel pisateljici Svetlani Makarovič, ki je leta 2000 zavrnila Prešernovo nagrado, lani pa jo je sprejela.
V koaliciji pa odgovarjajo, da se SDS zateka k "manipulaciji, demagogiji in populizmu" ter da izkorišča kulturo za politični boj. Zagotavljajo, da zaradi tega dodatka ne bo oškodovan noben upokojenec. Svetlana Makarovič pa da je že četrt stoletja prejemnica izjemne pokojnine.