STRAH PRED ULTRA-PREDELANO HRANO NARAŠČA: Pretirana zaskrbljenost lahko vodi v nezdravo prehranjevanje

Trendi

Strah pred uživanjem ultra-predelanih živil narašča, vendar strokovnjaki opozarjajo, da bi to lahko povzročilo manj zdravo prehranjevanje. V zadnjih letih so številne študije povezale ultra-predelana živila, ki so običajno bogata s soljo, sladkorjem in nasičenimi maščobami, z večjim tveganjem za debelost, bolezni srca, rakom in prezgodnjo smrtjo. Sem spadajo živila, kot so piškoti, sladoled, predelano meso, čips, industrijsko proizveden kruh, gazirane pijače in nekatera žita za zajtrk. Vendar pa strokovnjaki opozarjajo, da so raziskave na tem področju še vedno v začetni fazi in da je potrebno še veliko raziskav, preden bi javnosti svetovali, naj se povsem izogibajo tej vrsti živil. Nekatera ultra-predelana živila, kot so pečen fižol, nekatere zelenjavne omake za testenine in določene juhe, so lahko dejansko hranljiva in del zdrave prehrane.

V nedavnem članku, objavljenem v reviji PLOS Medicine, znanstveniki z univerz v Aberdeenu in Liverpoolu poudarjajo, da bi morala biti priporočila za javno zdravje osredotočena na uravnoteženo prehrano, bogato s sadjem, zelenjavo in polnozrnatimi izdelki, ob hkratnem omejevanju hrane z visoko vsebnostjo maščob, sladkorja in soli. Opozarjajo, da bi lahko splošna opozorila o nevarnosti ultra-predelanih živil najbolj prizadela tiste z nižjimi dohodki, saj so ta živila pogosto cenovno dostopna in priročna. Profesor Eric Robinson z Univerze v Liverpoolu je dejal, da bi bilo treba upoštevati, da vsa ultra-predelana živila niso škodljiva. "Živila, ki vsebujejo veliko maščob, soli in sladkorja, je treba omejevati, vendar obstajajo tudi ultra-predelana živila, ki lahko prispevajo k zdravju," je poudaril. Po njegovem mnenju bi morali paziti, kakšni nasveti so posredovani javnosti, namesto da se širijo poenostavljena in morda zavajajoča sporočila.

Ultra-predelana živila so tista, ki vsebujejo aditive, konzervanse, emulgatorje in umetna barvila, ki jih običajno ne uporabljamo pri kuhanju doma. Strokovnjaki pa opozarjajo, da ni jasno, zakaj so ta živila povezana s slabšim zdravjem. Morda je to povezano s procesiranjem ali dodanimi sestavinami, ali pa preprosto zato, ker ljudje, ki uživajo ultra-predelana živila, ne jedo dovolj hranljivih živil. V članku so znanstveniki še opozorili, da bi lahko odstranjevanje ultra-predelanih živil iz prehrane povzročilo dodatne težave za ljudi z omejenimi viri, saj ta živila predstavljajo pomemben del njihovega prehranskega vnosa. Prav tako bi lahko prekomerna zaskrbljenost glede teh živil negativno vplivala na duševno zdravje, zlasti pri ljudeh, ki že zdaj zelo skrbno pazijo na zdravje ali trpijo za motnjami hranjenja. Profesorica Alexandra Johnstone z Univerze v Aberdeenu je opozorila, da moramo biti previdni, da ljudje, ki že zdaj težko dostopajo do zdrave prehrane, zaradi teh opozoril ne bodo še bolj oškodovani. "Potrebujemo več kakovostnih raziskav, ki bodo preučevale, kako ultra-predelana živila vplivajo na zdravje," je dodala.

Raziskovalci so tudi izpostavili, da je sistem NOVA, ki so ga razvili znanstveniki v Braziliji, pomemben pri razvrščanju živil glede na stopnjo predelave. Ta sistem hrano deli v štiri kategorije. Med nepredelana živila spadajo sveže sadje, zelenjava, oreščki, jajca in meso, medtem ko so predelane sestavine, kot so olje, maslo, sladkor in sol, običajno dodatki, ki jih ne uživamo samostojno. Znanstveniki so zaključili, da na podlagi trenutnih dokazov ni primerno svetovati ljudem, naj se v celoti izogibajo ultra-predelanim živilom, in čakajo na nadaljnje raziskave, ki bodo podale bolj jasna priporočila o omejevanju vnosa določenih živil, odvisno od stopnje njihove predelave.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija