Dogovorjene poroke so del mnogih kultur, vendar so njihove dinamike pogosto napačno razumljene. Minreet Kaur, ki se je poročila pri 27 letih, je svojo zgodbo delila skupaj z drugimi ženskami, ki so imele podobne izkušnje. "Glavni problem je, da ženske pogosto nimajo besede pri odločanju o svojem zakonu. Če bi lahko svobodno izbrale, ali želijo skleniti zakon ali ne, bi se mnoge odločile drugače," pojasnjuje psihoterapevtka Satinder Panesar.
SPOZNAJTE RESNICO: Ženske so spregovorile o spolnosti v dogovorjenih zakonih
Trendi
"Poročila sem se s tujcem in izgubila svojo nedolžnost – zdaj mi je žal"
Minreet Kaur je priznala, da njena ločitev ni bila posledica dogovorjene poroke, temveč pomanjkanja povezave s partnerjem. Poročila se je pred 15 leti. "Bila sem devica in želela sem, da bi prvič spala z možem, ki ga ljubim. Mislila sem, da bo čas za spoznavanje prišel po poroki, vendar ni bilo tako." Prvo poročno noč je preživela v hiši z možem in njegovimi sedmimi družinskimi člani, kar je še dodatno povečalo nelagodje. Čeprav je spolnost na začetku obstajala, se nikoli ni čustveno povezala z možem. "Najbolj me boli to, da sem izgubila svojo nedolžnost s človekom, ki mi je bil tuj. Nikoli ga nisem ljubila," piše Daily Mail.
"Na začetku je bilo spolnosti veliko, nato pa je izginila"
Tina*, ki je v dogovorjenem zakonu deset let, opisuje, da je bil odnos na začetku poln privlačnosti in ljubezni. "Seksala sva dvakrat do trikrat tedensko," vendar so se sčasoma začele kazati razlike. Njena svobodomiselnost in odprtost sta trčili ob stroga pričakovanja moževe družine, ki so se na zunaj predstavljali kot sodobni in napredni, vendar so v resnici od nje pričakovali, da bo kljub izobrazbi ostala podrejena žena, ki bo izpolnjevala tradicionalne vloge v družini. Rojstvo otroka in napetosti z moževo družino so dodatno obremenili njun zakon. "Mož me je čustveno ranil tolikokrat, da sem izgubila občutek ljubezni. Spolnost je postala redka, danes le dvakrat do trikrat mesečno."
Ženske v dogovorjenih zakonih pogosto trpijo zaradi pomanjkanja čustvene povezanosti
Satinder Panesar, ki dela s južnoazijskimi ženskami v dogovorjenih zakonih, pravi, da je čustvena oddaljenost ena največjih težav pri spolnosti. "Veliko žensk v zakon vstopi brez izkušenj v spolnosti in seks smatrajo kot dolžnost, ne pa kot izraz ljubezni." Družbena pričakovanja namreč krepijo občutek obveznosti:
- Ženske pogosto ne smejo reči ne.
- V nekaterih skupnostih posilstva niso priznana kot zločin.
- Strah pred osramotitvijo ali izobčenjem jih prisili, da vztrajajo v nesrečnem zakonu.
Mnoge čutijo pritisk, da morajo spolno zadovoljiti moža, ne glede na svoja čustva. V skrajnih primerih so v primeru zavrnitve izpostavljene čustvenemu nasilju, fizičnemu nasilju ali grožnjam z ločitvijo.
"Obljubili so me moškemu, ko sem bila stara 17 let"
Samina*, ki je bila obljubljena v zakon pri 17 letih, se je dolgo upirala poroki, vendar je bila pod močnim pritiskom družine. "Starši so vztrajali pri poroki s tem moškim ali z drugim iz Pakistana. Sprejela sem, ker sem želela ustreči družini." Ko se je poročila pri 24 letih, je njen mož pričakoval, da bo takoj začela seksati, vendar se je uprla. "Nekajkrat sem se zbudila in ugotovila, da me otipava. Morala sem vstati iz postelje, da sem ga ustavila." Po več letih je še vedno čutila, da mora seksati samo zato, da ga pomiri. "Kolikokrat sem imela spolne odnose samo zato, da bi se izognila njegovemu pritisku? Ne vem. Ampak ali bi bilo v ljubezenskem zakonu kaj drugače?" Po 20 letih in štirih otrocih si želi ločitve, a mož tega noče. "Prvič v življenju hočem postaviti sebe na prvo mesto."
Zvezdica (*) poleg imena, kot je Samina, pomeni, da je ime spremenjeno za zaščito identitete osebe.