SOOČANJE Z AIDSOM: Od ljubosumnega čuvanja podatkov do obvladovanja

Slovenija

Na okrogli mizi ob svetovnem dnevu aidsa so se pionirji soočanja z aidsom pri nas spomnili začetkov. Nepovezano raziskovanje strokovnjakov je preraslo v sodelovanje, Slovenija pa je bila že v 90. letih 20. stoletja poznana kot primer dobre prakse. Po ocenah ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc so se v 30 letih zgodili ogromni premiki naprej.

Na okrogli mizi v okviru strokovnega srečanja o 30 letih soočanja z aidsom v Sloveniji, ki ga je pripravil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), je epidemiologinja Dunja Piškur Kosmač pojasnila, da so sprva različni strokovnjaki s področja epidemiologije, mikrobiologije, transfuziologije in drugih bolezen aids spremljali nepovezano, prelomno pa je bilo leto 1985. Takrat so pristojni sklenili, da je treba strokovnjake na tem področju povezati, in ustanovili komisijo za aids, katere prva predsednica je bila okoli 15 let Piškur Kosmačeva. Kot je dejala, so takrat sicer "ljubosumno čuvali podatke vsak na svojem zelniku", saj je bilo med različnimi strokami rivalstvo.

Medpodročno sodelovanje se je v naslednjih desetih letih okrepilo. Epidemiologinja Irena Klavs je kot pomemben mejnik izpostavila delovno srečanje za politično soglasje z okužbo hiv, ki sta ga leta 1995 organizirala takratni inštitut za varovanje zdravja in pristojno ministrstvo. Srečanja so se poleg predstavnikov različnih ministrskih resorjev udeležili predstavniki številnih nevladnih organizacij in tudi Svetovne zdravstvene organizacije.

Slovenija kot primer dobre prakse

Tudi Evita Leskovšek iz NIJZ je poudarila, da je bila Slovenija v tujini poznana kot primer dobre prakse. Slovenija je po njenih besedah že v 90. letih prejšnjega stoletja veliko pozornosti posvečala preventivi, torej kampanjam osveščanja. Pripravili so tudi vzgojno-izobraževalne programe, ob razdeljevanju brezplačnih kondomov in igel pa so se pojavljali tudi številni protesti in očitki, češ za kaj porabljajo denar, je pojasnila Evita Leskovškova.

V 30 letih zabeleženih 726 okužb

Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je sicer v uvodu današnjega strokovnega srečanja dopoldne dejala, da je prav "zgodnji in zelo napreden odziv na hiv zelo verjeten razlog, da imamo danes dobre rezultate". Kot je spomnila, smo od prvega primera leta 1986 v zadnjih 30 letih pri nas zabeležili skupno 726 okužb z virusom hiv, število okužb pa je relativno majhno v primerjavi z večino držav EU.

 

 

Deli novico: