Jutri bo Radio Koper upihnil 64. svečko. Kot napoveduje odgovorni urednik Andrej Šavko, bo praznovanje v vsakem primeru, ne glede na vreme. Ob tej priložnosti je za naš portal spregovoril o spremembah, ki jih je bil Radio Koper deležen v preteklih dveh letih pod njegovo taktirko, programskih prioritetah, načrtih, pa tudi o potencialu radia.
"Smo primorski radio, pozdrave pa dobivamo tudi iz Španije in Finske!"
Minevata dve leti, odkar si prevzel mesto odgovornega urednika. Na kaj, kateri dosežek ali/in spremembo si najbolj ponosen?
Vse spremembe so plod timskega dela, zato sem najbolj ponosen na kolektiv, ki je pripravljen trdo delati, zato da poslušalci dobijo največ. Tu mislim na vse novinarje, voditelje, tehnike in druge, ki so v ozadju, a so prav tako ključni, zato da vsebine pridejo do radijskih sprejemnikov. Največje spremembe smo naredili v jutranjem programu in vesel sem zelo dobrih odzivov poslušalcev.
Ali pogrešaš svoje nekdanje delovno (novinarsko) mesto?
Pogrešam predvsem vznemirjenje ob velikih dogodkih, oglašanja v živo, adrenalin pred vklopom. Občasno še vedno pripravim kako oddajo, a ne toliko, kot bi si želel.
V čem se Radio Koper razlikuje od lokalnih ali regionalnih radijskih postaj?
Radio Koper je del javnega RTV servisa in mora zato delovati znotraj zakonskih omejitev. Če sem konkreten: logiko komercialnih postaj narekuje poslušanost, delajo predvsem to, kar pritegne največ ljudi. Mi pa moramo poslušalce obveščati tudi o temah, ki zadevajo manjše skupine, ki so kdaj v družbi tudi marginalizirane. Naš program je tesno povezan z dogajanjem ob meji, ki jo je radio vedno "brisal", posebno pozornost namenjamo Slovencem, ki živijo v Italiji in na Hrvaškem in tako poudarjamo enotni slovenski kulturni prostor. Naš mikrofon obišče ljudi tudi v najbolj odročnih predelih Primorske.
Kje vse se pravzaprav še lahko posluša Radio Koper? Vemo namreč, da nekateri voditelji dobijo pozdrave tudi iz Ljubljane ...
Smo primorski radio, kar vedno poudarjamo tudi skozi vse vsebine. A slišijo nas lahko tudi v Ljubljani, Celju, v hrvaški Istri in Kvarnerju, v Italiji itd. S klikom na naši spletni strani pa nas lahko poslušajo praktično povsod. Velikokrat nas pokličejo tudi iz tujine, redno se nam oglašajo radioamaterji, ki naše frekvence ulovijo celo v Španiji in na Finskem.
Kakšne so aktualne programske prioritete in kakšne so predvidene za prihodnost?
Kot rečeno, smo primorski radio, zato v naših oddajah dajemo poudarek zlasti na vsebine, ki povezujejo našo Primorsko od Posočja do morja, od Krasa do predelov dežele FJK, kjer živijo Slovenci. V zadnjem času smo pogosteje na terenu, v stiku s poslušalci in takih oddaj bo v bodoče še več. Gostovanja priznanih glasbenikov in skupin v oddaji Radio live pa bo kmalu mogoče ne samo poslušati, ampak tudi gledati na spletu.
Dajmo enkrat za vselej razčistiti pojem poslušanosti. Kako se jo meri, kako jo meri Radio Koper in kaj pravijo uradni podatki?
Poslušanost radijskih postaj meri več agencij (Media Pool, Ninamedia, Mediana RM), in sicer z anketiranjem, tako da prikažejo število dnevnih poslušalcev posamezne radijske postaje. To pomeni, da je zelo pomembno, kdaj je bila raziskava opravljena in zlasti, kakšen je vzorec. Tu lahko prihaja do velikih odstopanj. Najbolj se dejanskemu stanju približajo poročila za obdobje enega leta, saj je le takrat število anketirancev dovolj veliko in razporejeno skozi daljše časovno obdobje. Večina komercialnih radijskih postaj nato izlušči podatke za starostno kategorijo od 19 do 49 let, saj je ta najbolj zanimiva za oglaševalce. Mi tega ne počnemo in prikažemo podatke za vse anketirance, torej od 10 do 75 let. Ni tudi skrivnost, da si nekatere radijske postaje v Sloveniji podatke v raziskavah o številu poslušalcev umetno povečujejo z nagradnimi igrami oziroma celo s "kupovanjem" poslušalcev. Doseg Radia Koper se že več let giblje okoli 50 tisoč poslušalcev v Sloveniji, temu pa bi morali prišteti še poslušalce v Italiji in na Hrvaškem.
Se v teh številkah skriva še kaj potenciala?
Vedno je še nekaj rezerve. V prihodnjih letih bi si želel, da se ekipa Radia Koper okrepi z novimi voditelji, ki bi pritegnili novo občinstvo. Naš cilj pa je ostati najbolj poslušana radijska postaja na Primorskem, ki poslušalcem ne ponuja zgolj zvočne kulise, ampak tudi bogato, kakovostno in verodostojno vsebino. Da nam bodo poslušalci še naprej verjeli, ker smo to povedali na Radiu Koper.
Radio Koper ima svojo spletno in Facebook stran. Gre za poskus približevanja mlajši publiki ali kaj drugega?
Vsekakor je to začetek približevanja mlajšim generacijam, čeprav se nam prek FB strani in spleta oglasijo tudi nekateri starejši poslušalci, ki jih ni več strah interneta in se pogumno spopadajo z vsemi tehnološkimi novostmi. Številne naše oddaje so namenjene vsem generacijam. Taka je na primer sobotna glasbena lestvica Sveže modra selekcija (SMS), ki se to poletje spet odpravlja na izolsko plažo Svetilnik. Tam bomo poslušali aktualne hite, predstavljali glasbene novosti in seveda delili nagrade, ki bodo letos še bolj bogate. Prvič se vidimo že 22. junija.
Ekipa Sveže modre selekcije bo tudi letos poleti zabavala poslušalce kar s plaže Svetilnik v Izoli
Katere oddaje Radia Koper pa so sicer najbolj priljubljene?
Največja poslušanost je v jutranjem programskem pasu, to je med šesto in deveto uro, ki smo ga nekoliko osvežili z novimi glasovi in rubrikami, in nato popoldne, ko se ljudje vračajo iz služb. Zelo priljubljena je tudi oddaja Dopoldan in pol, ki ponuja glasbene rubrike, svetovalne oddaje in zanimive goste. Zelo smo zadovoljni tudi poslušanostjo ob koncih tedna. Tu so še posebni projekti, med katerimi moram izpostaviti Osebnost Primorske, ki jo pripravljamo skupaj s TV Koper in Primorskimi novicami in ki so jo poslušalci vzeli za svojo. Vstopnice za letošnjo zaključno prireditev so pošle v dveh urah.
Prvi koncerti v sklopu Radio Live so že za vami. Kako se razvija projekt in kako je sploh zastavljen?
Oddaja Radio live ima že dolgo tradicijo, njen "oče" je naš nekdanji sodelavec Fabio Rizzi. V njej so gostovali največji slovenski in tudi tuji izvajalci. Ravno igranje v živo ob vrhunski tehnični ekipi za številne glasbene skupine še vedno predstavlja velik izziv in se zato rade vračajo. V maju, ko Radio Koper praznuje, smo pripravili niz koncertov v studiu Hendrix tudi ob prisotnosti publike. V kratkem pa bomo studio opremili še s kamerami, tako da bo mogoče koncerte spremljati tudi v živo prek naše spletne strani.
Kaj vse se – poleg Radia Live – odvija v legendarnem studiu Hendrix?
Studio Hendrix je tehnološko sodobno opremljen glasbeno produkcijski studio, ki že vrsto let slovi po odličnih akustičnih značilnostih tako snemalnega kot kontrolnega prostora. Namenjen je snemanju in produkciji popularne, klasične in zborovske glasbe. Uporablja se za tehnično najzahtevnejše glasbene radijske oddaje, okrogle mize in soočenja.
Ko ste lani ukinili humoristično oddajo Du jes, se je na vas vsul plaz nezadovoljstva. Zakaj ste se pravzaprav odločili za to spremembo?
Plazu ni bilo. Res sem kmalu po ukinitvi dobil nekaj pisem poslušalcev, ki so zahtevali pojasnila. Oddajo smo bili prisiljeni umakniti zaradi večkratnih kršitev oglaševalskih pravil in nespoštovanja sklenjenega dogovora med radiem in ustvarjalci oddaje. Na kršitve smo opozarjali zelo dolgo, že v mandatu prejšnje odgovorne urednice, in se šele po dolgotrajnem premisleku odločili za umik. Našim poslušalcem smo medtem ponudili novo humoristično oddajo, ki je na sporedu vsako nedeljsko dopoldne. V bodoče pa pripravljamo nove projekte. Tako bomo julija podprli desetletnico projekta "Ceu smeh", v katerem nastopajo tudi nekateri naši voditelji.
Februarja se je zgodil, popravi me, če se motim, zgodovinski trenutek: koncert v spomin glasbeni legendi Danilu Kocjančiču je iz koprskega televizijskega in radijskega studia neposredno prenašal prav Radio Koper, prvi program Radia Slovenija, pa tudi tri komercialne radijske postaje: Radio Capris, Radio Robin in Radio 94. Bi se lahko tovrstno sodelovanje še ponovilo?
Posnetek koncerta sta v celoti prenašali tudi TV Koper in TV Slovenija. To je bil res zgodovinski večer, v katerem smo poslušali največje Danilove uspešnice. Pridružili so se nam skoraj vsi glasbeniki, ki so se kdaj srečali na Danilovi ustvarjalni poti. Na Radiu Koper smo želeli, da se na ta večer poveže Primorska, zato sem najprej poklical Mitjo Čehovina, odg. urednika Radia Capris, ki je bil takoj za stvar, in nato še Radio 94 in Radio Robin. Odzivi so bili fenomenalni, o dogodku so pisali številni časopisi, mnogi so mi takrat dejali, da so po dolgem času zvečer ugasnili televizijo in poslušali radio. Sam si seveda želim še podobnih sodelovanj, seveda ob manj žalostnih trenutkih.
Radio Koper bo jutri, v soboto, 25. maja 2013, praznoval 64. rojstni dan. Kako ga boste obeležili?
Ta dan se odpravljamo v Goriška Brda, natančneje pred tamkajšnjo vinsko klet, kjer se bomo družili s poslušalci in prijaznimi gostitelji, ki bodo poskrbeli, da nam bo lepo. Vaše bralce vabim, da se nam pridružijo v dopoldanskem času, da vidijo, kako nastaja radijski program v živo, in da si ogledajo vinsko klet z večstoletno tradicijo. Za naše poslušalce imamo pripravljena tudi darila. In naj dodam, da bomo tam ob vsakem vremenu. Zato vabljeni.
Več iz rubrike Intervju: