Se lahko imenovanje Pirc Musarjeve zaplete?

Slovenija

Potem ko je programski svet Radiotelevizije Slovenija (RTVS) v ponedeljek za novo generalno direktorico zavoda imenoval Natašo Pirc Musar, je na vidiku zaplet, ki bi njeno imenovanje lahko postavil pod vprašaj. Sodišče naj bi namreč v kratkem odločilo o zakonitosti volitev članov programskega sveta in nadzornega sveta RTVS iz vrst zaposlenih.

Sindikat kulturnih in umetniških ustvarjalcev namreč pred delovnim in socialnim sodiščem izpodbija zakonitost volitev treh članov programskega sveta in dveh članov nadzornega sveta RTVS, ki so jih izvolili zaposleni iz svojih vrst.

Če bi se izkazalo, da so bile volitve za člane programskega sveta, ki so jih iz svojih vrst izvolili zaposleni, nezakonite, se s tem postavi pod vprašaj zakonitost njihovega glasovanja v okviru sveta, pa pojasnjujejo v službi za odnose z javnostjo RTVS. Odločitev sodišča pričakujejo v kratkem.

Pirc Musarjeva zadeve, kot je dejala za STA, ne more komentirati, ker je ne pozna. Za zdaj pa velja, da bo štiriletni direktorski mandat nastopila 26. maja. Mandat informacijske pooblaščenke se ji sicer izteče sredi julija. A predčasni odhod z zdajšnje funkcije po njenih besedah ne bo povzročil težav. "Moji namestniki bodo od mene dobili polna pooblastila za vodenje vseh postopkov in tekočih zadev," je dejala.

V uradu predsednika republike so obvestilo generalne sekretarke informacijskega pooblaščenca o tem, da bo 15. julija Pirc Musarjevi potekel drugi petletni mandat, dobili že v prvi polovici januarja. Kot so za STA povedali v uradu, so na podlagi obvestila začeli aktivnosti, ki so povezane z oblikovanjem predloga za imenovanje novega pooblaščenca.

Zakon o informacijskem pooblaščencu namreč določa, da pooblaščenca imenuje DZ na predlog predsednika republike. Za pooblaščenca je lahko imenovana oseba, ki ima slovensko državljanstvo, univerzitetno izobrazbo, najmanj pet let delovnih izkušenj in ki ni bila pravnomočno obsojena na nepogojno kazen zapora. Informacijski pooblaščenec je imenovan za obdobje petih let in je lahko še enkrat ponovno imenovan.

Zakon tako ne predvideva obveznega javnega poziva v zvezi z imenovanjem pooblaščenca. V preteklosti je predsednik republike predlagal kandidata za pooblaščenca za dostop do informacij javnega značaja na podlagi javnega razpisa, medtem ko je leta 2009 takratni predsednik Danilo Türk Pirc Musarjevo neposredno predlagal za vnovičen mandat.

 

Deli novico:

klldmoll |  09 .04. 2014 ob  16: 02
debela dekla ...