Piran je gostil 74 lovcev na orade

Piran

Ribiška tekma za Pokal Oradela, ki ga je piransko društvo športnih ribičev Oradela že osemnajsto leto zapored izpeljalo minuli vikend, ostaja med največjimi in najbolj družabnim ribolovi Jadrana. Tekmovanje je v primerjavi z drugimi podobnimi zanimivo zaradi velike udeležbe in ker se kakovostne ribe točkujejo bolje od drugih, najbolje pa seveda oradele. Tokrat je največjo, ki je imela 482 g, ujel Goran Dabovaič iz AMA Kostanjica. V konkurenci posameznikov je med 74 udeleženci zmagal Vladimir Pantović iz društva Veseli Istrani, ki je bil skupaj z Damirjem Imčićem najboljši tudi v ekipni konkurenci.

Udeleženci pokala so prišli iz Hrvaške, Italije, Srbije, Črne gore, Slovenije in celo iz Munchna. Sicer pa je prizadevni vodja organizacije pokala Mario Druscovich povedal: "Z ribiči, ki prihajajo predvsem iz tujine že nekaj dni prej, smo dobri prijatelji, poleg ribolova se radi družimo in seveda tudi zafeštamo. Ulov na koncu konča na žaru in vsak, ki ga zanese mimo piranskega Pirata, je deležen kake ribice."

Pri pokalu Oradela tako ne gre samo za ribiško tekmo. Društvo je v 21-tih letih delovanja med najbolj prepoznavnimi v Sloveniji in širše okoli. Ima dobrih 100 članov in med njimi je kar precej prijateljev iz notranjosti Slovenije, pa tudi iz Nemčija, Avstrija, Švica, Italije, Rusije in še kje. Druženje, zabava in vse, kar pride vzporedno z ribolovom, je tisto, kar širi njihov krog. Poleg dobrih športnih ribičev so seveda tudi mojstri za pripravo rib in marsikatera piranska fešta brez njihovega sodelovanja ne bi bila takšna, kot je.

sc

Svojo hudomušno primorsko sproščenost radi delijo z obiskovalci njihovega mesta, s čimer doživetje Pirana postaja še bolj nepozabno. In zakaj je v Piranu na pokalu Oradela tako cenjena orada, ki sicer tudi v gastronomiji sodi v najvišji kakovostni razred? Ponekod ji sladokusci pravijo tudi "regina maris" oziroma kraljica morja in po legendah iz mitologije naj bi bila pogosto na mizah grških bogov. Zato ni neobičajno, da je izjemno priljubljena riba športnih ribičev. V našem morju v glavnem niso posebej velike. Največkrat so težke le tam okoli nekaj 100 g in takim naši ribiči pravijo oradela. 

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
oradko |  18 .11. 2014 ob  10: 32
Gospodarsko plovilo izrabljeno v privatne namene, brez kart .Prav tako celo poletje in jesen ko vozi loviti skuše ,sedaj kalamare in sipe.
Nevem če katera barka ki vozi lovit turiste kupi karte,če pa ,jih kupi samo polovica,ker točno vedo da popoldan ni inspektorja .
Kart nobenih ,inspektor prav tako nič.Nevem zakaj ga sploh plačujemo,ker ni nobenega učinka.
Če samo pogledate v Strunjan in na Debeli rtič kjer so letos oktobra lovili po 50 in več kil orad v rezervatu,plačali120€ kazni in pospravili e 300 do 400 €v žep.
Največji kupci bibijev so bili Strunjanski poklicni ribiči.
Zajebavanje tistih parih bebcev ki so karto kupili pa je že preseglo vse meje.Kmalu ne bomo mogli več loviti ribe v priobalnem pasu.
oradele |  16 .11. 2014 ob  17: 07
Na takih tekmah,kjer se ljudje dokazujejo z količino umrlih morskih organizmov,bi morala biti najmanjša točkovana oradela od 25 dkg dalje.Vse ostale manjše ribe,bi morale biti vrnjene žive nazaj v morje.To bi morali uvesti na vseh takih tekmovanjih.To bi lahko bil primer s katerim bi se lahko hvalili!
antimisevi |  16 .11. 2014 ob  10: 09
upam da o kupli karte za ribolov po 7 evrov ki vidim da na barki jih je fulll.a dovolilnice na barko................zakaj jaz moram dat 7 evrov al 90 na leto a ribicija ne naredi nic razen tega da pusti ribice da dajo mreze po celi obali...da ne mores niti z obale lovit,,,,sumarji
cari |  16 .11. 2014 ob  08: 25
svaka čast za druženje in zabavo, ki ga je v teh časih premalo