Je kriva (le) oljčna muha ali (tudi) toga birokracija?

Obala

Oljčna letina je letos katastrofalna iz vseh pogledov. Zaradi razširjenja oljčne muhe so morali oljkarji letos že v septembru obirati oljke, da rešijo pridelek, kolikor ga še je. A količine oljčnega olja bodo vseeno zelo omejene, saj je izpad v najboljšem primeru 75-, v najslabšem pa celo 100-odstoten. 

Slovenija se je namreč ravno letos zavezala, da bo popolnoma ukinila uporabo fitofarmatsevtskega sredstva perfekhtion, čeprav evropske direktive tega ne zahtevajo. Sosednje države ga še naprej uporabljajo in izpad pridelka je bistveno manjši kot v Sloveniji, govora je o 20- do 30-odstotnem izpadu pridelka.

Viljenka Vesel, svetovalka za oljkarstvo iz koprske enote kmetijsko svetovalne službe novogoriškega zavoda za kmetijstvo in gozdarstvo pravi, da smo Slovenci očitno radi bolj papeški od papeža. "Da bi bili všečni Evropi, sprejemamo ukrepe brez posvetovanja s strokovnjaki. Dela se na pamet, in to so rezultati."

Pristojne službe na ministrstvu za kmetijstvo so sicer naknadno odobrile uporabo perfekhtiona, čeprav je bilo to morda le zvonjenje po toči, sploh zato, ker so dovolili zelo omejene količine, ki oljčni muhi v večini niso uspešno kljubovale.

Danilo Markočič

Oljkarji se le držijo za glavo

"Oljk na drevesih skoraj ni. Kar je še ostalo, je večinoma poškodovano oziroma neuporabno, saj oljčna muha za seboj pusti le koščico in kožico, meso pa poje," je pojasnil predsednik društva oljkarjev slovenske Istre Danilo Markočič. Zato številni sploh ne bodo pobirali letošnjega pridelka.

Škoda pa je dvojna. Ne gre le za izpad pridelka, tudi oljke, ki so ostale na drevesih, so poškodovane, zaradi zgodnjega obiranja, ko so oljke še nezrele, pa bo izpad tudi pri stiskanju. Oljkar Matej Lisjak, ki upravlja novo družinsko torklo v Šmarjah, nam je tako pojasnil: "Nekdo, ki v navadnih pogojih obere tono oljk, lahko računa na približno 20-odstotni izplen. To pomeni, da dobi 200 litrov olja. Letos ima tak pridelovalec v najboljšem primeru 200 kilogramov oljk, vendar je izplen le 5- do največ 10-odstoten. To pomeni, da bo ta pridelovalec imel letos le 10 do 20 litrov olja. Izjemna razlika," je pojasnil.

Matej Lisjak

Velika bojazen oljkarjev pa je tudi to, da bodo posamezniki kupovali cenejše in seveda slabše olje iz tujine in ga prodajali kot ekstra deviško oljčno olje iz Istre. Ta znamka ima spoštovanje zaradi visoke kakovosti, tovrstni manevri pa lahko izničijo dolga leta prizadevanj. V kolikor se to ne bo zgodilo, bo cena olja poskočila v nebo. V vsakem primeru bo kratko potegnil slovenski potrošnik.

Deli novico:

Kriv |  15 .10. 2014 ob  18: 11
Kriva je Oljka.
Oljkar |  14 .10. 2014 ob  22: 59
Ekološki oljkarji s perfekhtionom niso smeli špricati nobenkrat. Tako obvestilo smo dobili vsi, ki imajo registrirano ekološko pridelavo. Dovoljeno je bilo špricanje 4x z zastrupljeno vabo kar je pa enako kot nič. Mi imamo 100% izpad in seveda se nam ne sanja kako bomo preživeli to leto. Vendar imamo kup sosedov, ki so špricali tudi 10x in rezultat je enak. Danes imajo vse oljke na tleh. Tisti, ki smo se odločili za ekološko pridelavo se nismo za to odločili zaradi višjih subvencij (le ta je višja točno za razliko v ceni gnojila) ampak smo se za to odločili zaradi osveščenosti, zaradi želje po zdravi in nezastrupljeni hrani. Raje smo eno leto brez pridelka kot, da bi jedli zastrupljeno olje.
flopka |  14 .10. 2014 ob  09: 10
sami nikoli nič ne špricamo in imamo oljk, kot te, kateri špricajo. Znajo vsi samo nakladat, namesto, da bi odšli na ministrstvo za kmetijstvo in jih nagnat, pa kmete gor postavit, pa nima noben jajc, da bi to naredu, samo jezike znate obračat na nepravem mestu.
eko ga |  14 .10. 2014 ob  06: 56
nebom vse bral, ampak 90% vsi delajo EKO...a vsi špricajo
če nebi špricali nebi bilo nič kot je bilo letos
od 100 oljk dobil 7 L olja
brižna Istra |  13 .10. 2014 ob  18: 32
Malo se govori tudi na pamet ekološki preparat GF120 (spinosad) deluje če ga uporabljaš pravilno in pri tem spremljaš kaj se dogaja v oljčniku , jasno pa je nekaj , ko je napad oljčne muhe večji je uporana spinosada omejena, me prav zanima kaj je stistimi ekološkimi oljkarji ki so ob morju in vse do Nove vasi, Šamrij, Koštabone, Bertokov, itd. Šli so v ekološko shemo nadzora zaradi večjih subvencij in ker je zdaj eko in. A zavestno uporabljajo perfektion ker nimajo druge izbire in se izdajajo za vestne ekološke oljakarje. Kdor je pravočasno tretiral (prvo geeneracijo) muhe ni bilo takega problema, garantirano. Žalostno pa je da so uporabljali perfektion še teden dni pred pobiranjem, ker je to zelo agresiven strup in bodo ljudem nakladali kako so oni sploh in oh pošteni , kupci pa bodo zaužili kontaminirano olje in bodo veseli , da so ga sploh dobili.
kagumer |  13 .10. 2014 ob  17: 17
-1
Osebe, ki so odločile, da ne rabimo perfectiona imajo ime in priimek....odgovarjale za nastalo škodo itak ne bodo, lahko pa nadaljujejo s tem...
Nategnjeni oljkar |  13 .10. 2014 ob  16: 55
Strinjam se s Pomidorjem: ta eko-mafija nas bo (je) ugonobila. To je zelo nevaren lobi, ki izdeluje kobajagi eko-pripravke, ki so petkrat dražji, učinkujejo pa tako kot da bi škropil s kamilicami. In to so rezultati: propad panoge, večdesetletnega truda ljudi po oljčnikih, potem ti pa še pridejo pametnjakoviči tipa Kolenc in njegovi inšpektorji, ki ti porušijo še tisto barakico za spravilo orodja in strojev in smo mrzli. Veste kaj, v tej državi je najboljše, da rastejo robide, se pasejo kače in divje svinje, mi pa lepo po kafičih s socialno podporo srkamo pivce in preklinjamo zblojeno državo.
gore dole |  13 .10. 2014 ob  16: 36
Bo treba po olje v Brda ali v Istro, je ravno tako dobro in še dosti ga je..
ma smo |  13 .10. 2014 ob  14: 55
Pobrali vec kot lani....
oljka |  13 .10. 2014 ob  11: 51
raje nej študirajo za leto 2015.....
Max |  13 .10. 2014 ob  10: 38
zdaj smo vsi strokovnjaki ,ko je že narejena škoda...tipično slovensko ....kar taku naprej viva Istra
Pomidor |  13 .10. 2014 ob  09: 13
Letos na bo ulja nanka za si mazat ret.
1