Italija na pot do reforme trga dela

Svet

Italijanski senat, zgornji dom parlamenta v Rimu, je danes ponoči kljub močnemu nasprotovanju dela levice in največje sindikalne centrale v državi potrdil načrt reformnih ukrepov italijanske vlade na področju trga dela. Predviden okvir reforme trga dela predvideva lažje odpuščanje, pa tudi razširitev socialnih shem za brezposelne.

V senatu potrjeni dokument postavlja širok reformni okvir, vladi pa daje mandat za dodelavo podrobnosti, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Italijanski premier Matteo Renzi je v predstavitvi reformnega načrta poudaril, da bodo začrtani ukrepi spodbudili zaposlovanje.

Renzija skrbi brezposelnost

V odzivu na številne kritike je v sredo ob robu posebnega vrha EU o zaposlovanju v Milanu dejal, da ga bolj kot nasprotovanje opozicije spremembam skrbi brezposelnost.

V sredo so namreč opozicijski senatorji močno prekinjali ministra za delo Giuliana Polettija. Nasprotovanje vladnim načrtom so izrazili tudi tako, da so vrgli knjigo v predsednika senata Pietra Grassa in skočili na poslanske klopi.

Proti reformnemu načrtu so glasovali vsi v konservativni opozicijski stranki Naprej Italija nekdanjega premiera Silvia Berlusconija.

Med kritiki so bili tudi predstavniki Renzijeve Demokratske stranke. Eden od njenih senatorjev, Walter Tocci, je denimo napovedal glas za reformni načrt le zato, da se, kot je dejal, prepreči vladno krizo. Nato bo, da bo izrazil svoje nasprotovanje predvidenim ukrepom, odstopil, je napovedal.

Na levici zaskrbljenost zaradi nedodelanih načrtov

Na levici je zaskrbljenost vezana predvsem na še nedodelane načrte, da se v področni zakonodaji zavrže klavzulo, ki odpuščenim delavcem omogoča tožbo delodajalca, tako da jim je ta lahko prisiljen vrniti delo. Renzi predvideva, da bi po novem odpuščenim delavcem ostala le pravica do odpravnine.

Za reformni načrt je danes glasovalo 165 senatorjev, proti jih je bilo 111, dva pa sta bila vzdržana. Dokument mora zdaj potrditi še poslanska zbornica, spodnji dom parlamenta. To pomeni, da sprememb ne bo še vsaj nekaj mesecev.

Italija najslabše po drugi svetovni vojni

Italija se nahaja v najslabšem gospodarskem položaju po drugi svetovni vojni. Njen bruto domači proizvod se je skrčil v 11 od zadnjih 12 četrtletij.

Brezposelnost v tretjem največjem gospodarstvu v območju evra še vedno presega 12 odstotkov, stopnja brezposelnosti med mladimi pod 25. letom pa je bila avgusta pri rekordnih 44,2 odstotka.

Deli novico:

Mare |  09 .10. 2014 ob  16: 24
Je treba imeti jajca za spraviti skozi reforme. Bravo Renzi! Pri nas takega ne vidim...žal.