Dieta "30:30:30" je enostaven prehranski načrt, ki je prvotno postal znan leta 2010, ko jo je v svoji knjigi The 4-Hour Body predstavil podjetnik Tim Ferriss. V zadnjem času pa je postala še posebej priljubljena na družbenih omrežjih, kjer uporabniki poudarjajo njeno preprostost in učinkovitost pri izgubi teže in izboljšanju splošnega zdravja. Bistveno pri tej dieti je preprost jutranji ritual, ki ga je mogoče vključiti v vsakodnevno rutino.
DIETA '30:30:30': Preprost jutranji ritual za učinkovito hujšanje
Trendi
Kaj pomeni pravilo "30:30:30"?
Dieta "30:30:30" temelji na treh korakih, ki jih izvajate v prvih 30 minutah dneva:
1. 30 gramov beljakovin v prvih 30 minutah po prebujanju – Takoj po prebujanju je priporočljivo zaužiti beljakovinski obrok. Zajtrk z visoko vsebnostjo beljakovin pomaga zmanjšati lakoto čez dan in uravnava raven sladkorja v krvi. Primerni obroki vključujejo tri umešana jajca z malo sira, smoothie z beljakovinskim praškom, ali grški jogurt z oreščki. Nutricionisti pravijo, da takšen zajtrk pripomore k boljši presnovi in manjši želji po prigrizkih.
2. 30 minut lahke telesne aktivnosti – Po zajtrku se priporoča polurni kardio trening z nizko intenzivnostjo, kot so hitra hoja, lahkotno kolesarjenje ali plavanje. Namen vadbe ni izčrpanost, temveč dvig srčnega utripa na nivo, ki spodbuja kurjenje maščob, ne da bi preobremenil telo.
Zakaj je zajtrk z beljakovinami tako pomemben?
Zjutraj naše telo potrebuje kakovostno gorivo, da začne s presnovo in pridobi energijo za dan. Raziskava, objavljena v Federation of American Societies for Experimental Biology Journal leta 2014, je pokazala, da zajtrk z 30 grami beljakovin pomaga zmanjšati vnos kalorij kasneje čez dan. Občutek sitosti namreč traja dlje, kar lahko zmanjša potrebo po sladkih ali nezdravih prigrizkih.
Prednosti diete "30:30:30"
Dieta "30:30:30" je zasnovana tako, da na preprost način spodbuja kurjenje maščob in pomaga pri obvladovanju teže. Po mnenju nutricionistov naj bi ta metoda tudi izboljšala raven holesterola in zmanjšala tveganje za vnetja. Študija iz leta 2021 je pokazala, da kombinacija večjega vnosa beljakovin in nizko intenzivnega kardio treninga pozitivno vpliva na telesno maščobo, holesterol in občutljivost za inzulin.
Slabosti diete "30:30:30"
Čeprav dieta deluje enostavno, ni primerna za vsakogar. Nekateri strokovnjaki, kot je dietetičarka Sophie Medlin, opozarjajo, da mnogi ljudje zjutraj nimajo dovolj časa za pripravo beljakovinskega zajtrka in polurni trening, saj jih omejujejo službene in družinske obveznosti. Medlin poudarja, da je za dolgoročne rezultate treba poskrbeti tudi za uravnotežene obroke čez dan, saj le jutranja rutina ni dovolj, če preostanek dneva vključuje nezdravo hrano in pomanjkanje gibanja, piše Surrey Live.