V petih letih, odkar je Matjaž Horjak skupaj z ženo Magdaleno odprl rehabilitacijski center za odvisnike od drog pod okriljem krščanske mreže Teen Challenge, je prag hiše v Novi vasi prestopilo čez 70 uporabnikov. "Tiste fante, ki so končali leto in pol trajajoči program, pa lahko preštejem na prste," priznava 40-letni Posavec iz Sevnice, ki pa že 20 let živi v Istri. V hiši, ki jo ima najeto društvo, trenutno prebiva devet moških, starih med 20 in 45 let. Prihajajo iz Ljubljane, Maribora, Ruš, Beograda in Novega Sada. To, da so od drugod, jim na začetku pomaga, da ne zaidejo spet nazaj na staro pot.
Nov začetek: "V heroinsko odvisnost sem zapadel pozno, pri 28 letih. Imel sem svoje podjetje in partnerico, po nekaj letih pečanja z drogo nisem imel več ničesar. Slučajno sem izvedel za komuno zakoncev Horjak in z njuno pomočjo začenjam na novo," pravi Željko, 37-letni Novosadčan. Rehabilitacijski program je zaključil pred slabim mesecem, a še krajši čas ostaja v centru. "Dobil sem priložnost za delo v Piranu in počasi se bom odselil. Nazaj domov pa zaenkrat še ne grem," doda.
"Imate savno?"
"Odvisnikom nenehno dopovedujejo, kako da so ubogi, kar je zgrešeno. Nekateri, ki se zanimajo, da bi prišli k nam, nas celo sprašujejo, če imamo savno, ki naj bi blažila posledice odvajanja. Savno? Ko to slišim, ne morem verjeti," nadaljuje Horjak. V rehabilitacijskem centru odvajanje od heroina izvajajo "na suho", brez tablet, prepovedane so celo cigarete. "Če gre za metadon ali sintetične droge, pa jih napotimo v zdravstveno ustanovo," poudari. Dnevi prebivalcev centra so sicer napolnjeni z obveznostmi, ne le z deli okoli hiše, selijo tudi pohištvo, opravljajo manjša popravila in lažja gradbena dela. S tem pomagajo financirati program, plače štirih zaposlenih v društvu pa krije protestantski donator iz ZDA.
Kako se je začelo
"Nekega dne, ne dolgo potem, ko sem doživel razodetje in prestopil v protestantsko vero, sem pomagal nekemu odvisniku. Bil je v priporu, jaz pa sem bil takrat še policaj. Fant je bil v težkih mukah, saj je potreboval drogo. Še sam ne vem, zakaj, sem pristopil, ga objel in z njim molil. Odleglo mu je," se Horjak spominja dogodka izpred 14 let, ki ga je usmeril v delo z odvisniki. Tudi danes, vsem, ki pridejo v rehabilitacijski center, pomaga s pomočjo molitve in vere. Po njegovih besedah ima marsikdo pred tem predsodke, a tisti, ki vztrajajo, ugotovijo, da jim to lahko zares koristi.
Otopelost se umika čustvom
"Znano je, da odvisniki od heroina vsakič, ko vzamejo drogo, iščejo tisti občutek, ki so ga doživeli prvič, zgodi pa se ravno obratno, njihovi čuti postanejo otopeli. Po odvajanju pa lahko prvič po mnogih letih spet vonjajo cvetlice, začutijo veter na licu in človeški dotik," razlaga. Horjak pojasni, da se mora odvisnik na poti ozdravljenja najprej vsemu odreči, da lahko spet gradi. In se ponovno odpre ljubezni. "Fantom poskušam dati predvsem to, da spoznajo, da so ljubljeni, potem lahko tudi sami ljubezen vračajo in postanejo močni," sklene.