RAZTROS PEPELA V MORJE VSE BOLJ PRIBLJUBLJENA OBLIKA POGREBA: Največ jih opravijo v Kopru

Koper

Raztros pepela pokojnika v morje postaja tudi pri nas vse bolj priljubljena oblika zadnjega slovesa, saj se število tistih, ki se odločijo za to obliko pokopa, iz leto v leto povečuje. Za raztros pepela v morje so določena tri območja, in sicer zahodno od rta Debeli rtič, severno od rta Ronek pri Izoli in pri rtu Madona pri Piranu, sprememba lokacije pokopa glede na želje svojcev ali osebni pomen določenega morskega območja za pokojnika pa ni mogoča.

 

Da je raztros pepela na morju vse bolj priljubljena oblika slovesa od pokojnika, priča vse večje število izdanih soglasij. Uprava RS za pomorstvo je v zadnjih treh letih izdala skupno 414 soglasij za raztros pepela na morju. V letu 2022 so izdali 129 soglasij, precej več pa lani, in sicer 151, letos pa že 134. V lanskem letu je bilo največ soglasij izdanih v Kopru, in sicer 71, v Piranu 44 in 36 v Izoli, v letu 2024 pa so do danes izdali v Kopru 66, v Piranu 39 in v Izoli 29 soglasij.

Postopek ni zapleten, potrebno pa je pridobiti soglasje oziroma dovoljenje za pokop izven pokopališča, ki ga izda pristojna upravna enota in Uprava RS za pomorstvo (URSP), v katerem se določijo dan, lokacija in drugi pogoji, ki se nanašajo na varnost plovbe. Za raztros pepela v morje so določena tri območja, in sicer v Kopru v oddaljenosti najmanj dve navtični milji zahodno od rta Debeli rtič, v Izoli v oddaljenosti najmanj 1,5 navtične milje severno od rta Ronek in v Piranu v oddaljenosti najmanj 1,5 navtične milje od rta Madona. Spust žare v morje ni dovoljen, prav tako ne spust predmetov, kot so ikebane in venci.

Marjetica Koper opravi približno 70 pogrebov na morju oziroma raztrosov pepela letno. Kot ugotavljajo, število raste iz leta v leto. "Leta 2018 je bilo nekje 11 odstotkov glede na klasične pogrebe, sedaj smo skoraj na 15 odstotkov," so zapisali. Vsi raztrosi pepela se izvajajo na točno določenem območju, ki je dve milji zahodno od Debelega rtiča in ni posebej označeno. Kot še navajajo, sprememba lokacije raztrosa pepela glede na želje svojcev ali zaradi osebnega pomena določenega morskega območja za pokojnika ni možna.

"Ni možna sprememba lokacije, saj je točno določena zemljepisna širina in dolžina točke," pojasnjujejo na Marjetici Koper. Posebnih želja glede na same ure pogreba, na primer ob sončnem vzhodu ali zahodu, prav tako ni mogoče upoštevati, saj se raztrosi izvajajo predvidoma med 8. in 11. uro dopoldan.

Cena storitve je odvisna od obsega in se giblje med 900 in 2000 evri. V ceno je vključen celoten postopek, vso dokumentacijo pa ureja izvajalec, torej Marjetica Koper.

V Izoli že četrtina vseh pokopov z raztrosom pepela v morje

Komunala Izola, kjer pokope z raztrosom pepela v morje izvajajo že od leta 2012, je lani opravila 40 raztrosov v morju, kar predstavljali že četrtino vseh pokopov, pri čemer opažajo, da se z leti to število povečuje. Kot ugotavljajo na osnovi pogovorov s strankami oziroma naročniki, se jih večina odloči za to obliko zaradi navezanosti in povezave z morjem. "Večino pokopov na morju izvedemo za pokojne, ki so imeli bivališče izven Občine Izola," ob tem dodajajo.

Fotografije so simbolične.

V Izoli ti pokopi potekajo z izplutjem z barko s severnega pomola na lokacijo 1,5 navtične milje severno od rta Ronek, kjer je določeno mesto za izvedbo obreda. Pred izvedbo je treba pridobiti ustrezna soglasja za pokop zunaj pokopališča in uskladiti dan ter uro pogreba s Komunalo Izola, ki za naročnika pogreba pridobi vso potrebno dokumentacijo. Postopek pridobitve soglasij traja od tri do pet dni, do raztrosa pa mine največ sedem dni od naročila. "Izvajalka pogrebnih dejavnosti med tem časom uredi in izvede vse aktivnosti upepelitve pokojnika in prevzem žare pri izvajalcu upepelitve oziroma drugih izvajalcih pogrebnih storitev. Na željo svojcev, na dan pogreba pripravi mrliško vežico in prostor za žaro, kjer se lahko od pokojnika poslovijo žalujoči, ki ne bodo prisotni pri samem raztrosu pepela v morje," navajajo na izolski Komunali.

Pogrebni obred na morju traja približno eno uro, zaradi plovbnih omejitev pa se izvaja od ponedeljka do petka v dopoldanskem času. "Plovilo sprejme 35 oseb, pri čemer morata biti prisotna dva pogrebnika, po želji naročnika pa tudi duhovnik, trobentač, pevci in govorniki. Z glavnega pomola v Izoli plovilo z žalujočimi odpluje do navtično miljo in pol oddaljene točke od rta Ronek, kjer se izvede zadnje slovo in raztrosi pepel pokojnika v morje," so razložili. "Žalujoči lahko v morje položijo simbolično količino naravnega cvetja brez nerazgradljivega okrasja. Vencev in ikeban v morje ni dovoljeno odlagati. Ob zaključku obreda plovilo trikrat zaokroži mesto raztrosa, ladijski zvonček pa se trikrat oglasi pokojniku v slovo," opisujejo potek zadnjega slovesa na morju. Svojci pokojnika se s soglasjem Komunale Izola lahko odločijo tudi za postavitev manjšega obeležja na v ta namen posebej urejenemu delu izolskega pokopališča.

Kot pojasnjujejo, je čakalna doba do sedem dni, cena pa je odvisna od storitev, ki jih stranka naroči in se giblje od 850 evrov do 2.200 evrov.

V Piranu lani za  tretjino več kot leto poprej

V občini Piran je območje za raztros pepela določeno 1,5 navtične milje severno od Rta Madona. Sprememba lokacije pokopa glede na želje tudi tukaj ni mogoča. "Raztros pepela je možen le na vnaprej določenih točkah," pojasnjujejo na Okolju Piran. Pogrebno svečanost na morju je mogoče izvesti od ponedeljka do petka med 8. in 14. uro, ladja pa lahko izpluje iz pomola v Piranu, Portorožu ali Luciji.

Na Okolju Piran so lani opravili 44 raztrosov pepela v morje oziroma 11 več kot leta 2022 in skoraj dvakrat več kot leta 2020. "Število raztrosov pepela v morje se skozi leta povečuje, tovrstna oblika slovesa pa postaja vse bolj priljubljena. Morje namreč simbolizira mir in neskončnost, obred pa je zaradi omejitve števila ljudi na krovu običajno bolj intimen. Pokopi na morju svojce razbremenijo tudi potrebe po vzdrževanju groba, kar je olajšanje za tiste, ki živijo daleč stran ali ne morejo redno obiskovati pokopališča," navajajo.

Za izvedbo pokopa na morju je potrebna pridobitev dovoljenja za pokop izven pokopališča, ki ga izda Občina Piran, in dovoljenje za raztros pepela v morje, ki ga izda Luška kapitanija. "Svojci, ki se želijo od svojih najbližjih posloviti z raztrosom pepela v morje, se v pisarni pokopališča dogovorijo za prevzem in upepelitev pokojnika ter za dan in uro pogrebne svečanosti na morju. Na Upravni enoti Piran nato podajo vlogo za pridobitev dovoljenja za pokop izven pokopališča. Izdano odločbo administrator pokopališča prevzame in posreduje upravi za pomorstvo, ki izda še dovoljenje za raztros pepela v morje," so še zapisali v odgovoru na naša vprašanja. 

Kot še pojasnjujejo, so stroški pokopa oziroma raztrosa pepela pokojnika v morje primerljivi s stroški žarnega pokopa, ki znaša približno 2.000 evrov. Cena vključuje celotno storitev, od prevzema pokojnika s kraja smrti do raztrosa pepela v morje, vključno z uporabo ladje. 

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
vid |  30 .10. 2024 ob  19: 24
14
Dobro pripravljen članek. Pohvalno!