CIMOS SE BORI ZA PREŽIVETJE, NJEGOVI STROKOVNJAKI PLAČANI DVOJNO: Popravljanje plače preko Cimos Germany, družbe z enim zaposlenim

Koper

Cimos s 5000 zaposlenimi se bori za preživetje. Teh težav kot kaže nimajo nemški strokovnjaki, ki obvladujejo Cimosovo upravo in nadzorni svet. Predsednik uprave Gerd Rosendhal prejema dodatno plačilo prek Nemčije, dva člana nadzornega sveta pa sta istočasno svetovalca uprave, za kar prejemata dodatno plačilo.

Predsednik Cimosove uprave Gerd Rosendhal je upravičen do plače v višini petkratnika povprečne bruto plače v skupini, kar mesečno pomeni okrog 6500 evrov bruto. Ob plači za vodenje matične uprave Cimosa prejema v Nemčiji dodatno plačilo kot direktor družbe Cimos Germany, nemške podružnice koprskega Cimosa. Koliko znašajo Rosendhalovi prihodki v Cimosu za Siol niso hoteli povedati.

Pri imenovanju Rosendhala na direktorski položaj v Nemčiji je najverjetneje šlo za zakonski obvod za popravljanje plače. Nemško podjetje, ki je najmanjše od 19 Cimosovih podjetij, je bilo ustanovljeno lani, nekaj mesecev pred Rosendhalovim prevzmemom vodenja Cimosa. Ustvarilo je 255.000 evrov prihodkov. Njegov kapital znaša 23.000 evrov, matična družba je lani vanj vložila 28.000 evrov. Ima enega zaposlenega, a letno poročilo njegovega imena ne navaja. Je to morda direktor Rosendhal? V Cimosu pravijo, da so podjetje ustanovili zato, da bi okrepili prodajo svojih izdelkov na zanje najpomembnejšem trgu.

Na gospodarskem ministrstvu pravijo, da za družbo, ustanovljeno v Nemčiji, velja nemški pravni red in ne slovenskega zakonodaja. Je torej skladno z zakonodajo, da menedžer preko tuje odvisne družbe prejema dodatna plačila in se s tem izogne zakonskim omejitvam? Spomnimo, da je bilo v Sloveniji v zadnjih letih zaradi "popravljanja plače" sankcioniranih več menedžerjev. Na primer, nekdanji predsednik uprave Elana Robert Ferko, ki je zaradi popravljanja plače preko prokure v eni od odvisnih družb Elana dobil kazensko ovadbo policije. Razlika med Ferkovim primerom in Cimosom je zgolj v tem, da je Ferko dobival dodatno plačilo v slovenski hčerinski družbi, Rosendhal pa jo dobiva v nemškem hčerinskem podjetju.

Obvod so v Cimosu našli tudi za dodatno plačevanje članov nadzornega sveta Walterja Gnauerta in Petra Stehleja. Uprava je z njima podpisala svetovalno pogodbo. Gnauertu je Cimos za svetovanje v privatizacijskem postopku in pri prestrukturiranju od julija lani plačal 67.500 evrov bruto, Stehleju pa preko njegovega podjetja SYN 36.250 evrov bruto. Po nekaterih informacijah naj bi prejemala plačilo za svetovalne storitve tudi od Cimosovega nemškega podjetja, kar pa so v družbi zanikali. Prejemki obeh nadzornikov so sporni iz več razlogov.

Gerd Rosendahl, predsednik uprave Cimosa

Nadzorniki morajo biti pri svojem delu samostojni in neodvisni, čeprav zakon o gospodarskih družbah poslovnega sodelovanja nadzornikov z družbo izrecno ne prepoveduje. Zaradi zagotavljanja neodvisne presoje poslovanja nadzorniki v podjetjih od leta 2009 ne smejo biti udeleženi pri dobičku, uprave pa lahko dobijo nagrado za uspešno poslovanje.

Nadzorniki lahko za svoje delo prejemajo le vnaprej določeno plačilo nadzorniške funkcije, sejnine in stroške prihoda na sejo. O višini plačila odloča skupščina.

Cimos je v državni lasti. Prejel je državno pomoč. Državne banke bodo morale v kratkem odpisati nekaj deset milijonov evrov terjatev Cimosa. Tako v Cimosu kot na DUTB so zanikali, da bi bil katerikoli član uprave ali nadzornega sveta upravičen do posebne nagrade v primeru uspešne prodaje Cimosa. Viri naj bi trdili nasprotno. Nagrada naj bi bila vezana na višino dolga, za katerega bi se Cimos zavezal, da ga bo po privatizaciji poplačal upnikom.

Pogodbo o svetovanju z Gnauertom in Stehlejem so v Cimosu sklenili za dve leti, od julija 2015 do julija 2017.  Gnauert po svetovalni pogodbi mesečno prejema 4.500 evrov bruto, Stehle 2.500 evrov bruto. Za opravljanje funkcije člana nadzornega sveta prejemata 9.000 evrov letno, tako kot tudi preostala dva člana nadzornega sveta Andro Ocvirk in Mitja Mavko. Gnauert kot predsednik nadzornega sveta dobi dodatnih 4.500 evrov na leto, Stehle kot podpredsednik dodatnih 900 evrov bruto. Za sejo članom nadzornega sveta pripada 275 evrov sejnine, za dopisno sejo 220 evrov bruto. V letu 2015 so se nadzorniki sestali na desetih rednih in dveh dopisnih sejah.

Glavno vlogo pri dodatnem nagrajevanju dveh od štirih nadzornikov in dvojni plači predsednika uprave je imela Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) kot največji lastnik Cimosa. Na DUTB zatrjujejo, da so pred sklenitvijo pogodb v Cimosu pridobili ustrezna pravna mnenja, ki potrjujejo, da so prejemki, izplačani članom uprave in nadzornega sveta, skladni z zakonodajo.

Podjetje Syn, prek katerega Cimos za svetovanje plačuje Petra Stehleja, nima lastne spletne strani, po podatkih iz nemškega registra pa ima pol milijona evrov osnovnega kapitala in za dobrih 800 tisoč evrov sredstev. Edini večji upnik je prav Stehle, ki je podjetju posodil dobrih 230 tisoč evrov. Stehle je bil v preteklosti član uprave nemške skupine Freudenbeg, ki se je ukvarjala z izdelavo pohištva, gradbenega materiala in avtomobilskih delov. 

Walter Gnauert je svetovalec nemškega investicijskega sklada DPE (Deutsche Privaty Equitiy) in družbe Westfalia-Automotive. V 90. letih je bil prvi finančnik Porscheja, ki je šel takrat čez prestrukturiranje, pred tem pa je bil član ožje menedžerske ekipe družbe Robert Bosch.



Gerd Rosendahl ima več kot dvajsetletne izkušnje v avtomobilski industriji. Pred prihodom v Cimos je od leta 2011 delal v korporaciji Fischerwerke GmbH&Co v ZDA. Med drugim je vodil korporacijo ISE Group in deloval v vodstvu avtomobilskega dobavitelja DURA Automotive Systems.

Dvomi o transparentnosti sodelovanja z nemškimi strokovnjaki so se pojavili tudi v SDH, ki upravlja četrtinski delež Republike Slovenije v Cimosu. Predstavnica SDH je na skupščini zahtevala pojasnila o višini izplačil Gnauertu in Stehleju, saj plačila po svetovalnih pogodbah niso bila navedena v letnem poročilu družbe. Zahtevala je tudi poročilo o njunem delu. 

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Andrej |  30 .08. 2016 ob  07: 33
Naše Koprsko Sodišče se ukvarja samo z Popovičem namesto da se enkrat začne ukvarjat …..
ne razumem kaj se še čaka... |  29 .08. 2016 ob  20: 55
vsi pravijo ,zaposleni se tresejo za svoja mesta...kdaj bomo naredili nekaj v tej drzavi da se drekači bojo tresli pred nami in se oni bali za svoj obstoj...za svoja delovna mesta....jim dali vedet ,da so oni odvisni od nas...ne razumem kako lahko gledamo kako nas uničujejo...dovolj je lepih besed in nekega zakona ,ki ga za take ni...vsi vemo kaj ni prav in jamramo kako vse kradejo in kako nam je slabo..kako smo bogi..a ko je kak zbor ljudstva v Ljubljani ,pa se jih zbere 200-300...pa kar neke svecke prižigajo pred podjetjem...takrat je ze vsega konec...to tiste nič ne zanima dokler bomo samo jamrali in svečke prizigali..zaspali ste vsi in nimate sebe in svojih najdrazjih rad...da bi se borili za dobro jutri...kar z drobtinicami se sprijaznite katere drobijo tisti s pogačami...
@smeh.. | danes ob 15:43 1-  |  29 .08. 2016 ob  20: 50
nimajo ja***
morda pa pridejo protestniki iz luke pomagat
primorec |  29 .08. 2016 ob  16: 05
Kaj pa odgovornost?

Ali bo kdo naredil zunanjo revizijo, kam je šlo okoli več sto mio EUR, ki jih je dolžan Cimos in kdo je firmo nadziral skozi državno Modro zavarovalnico? Morda znova Borut Jamnik?

Denar je preusmeril za svoja politična obračunavanja, svetovalce in intrige. Ali veste, da je nekdanja direktorica Alpine Barbara Vtič Vraničar, ki je podpisala pogodbo z Admetamom, zdaj v službi v skupini Telekom, ki ga nadzira Borut Jamnik.

Zaposlena je v Planet TV, družbi ki je požrla že več kot 50 mio EUR državnega denarja. Ali se je prijavila na javni razpis, kot drugi delavci v Cimosu

To jim bo uspevalo, dokler ne bo pri nas prvi nadzornik odgovarjal s svojim premoženjem, kot piše v zakonu. Potem se bo odprlo in veliko naših problemov bo rešenih: NLB, Cimos, Luka Koper, Adria Airways, Alpina, Elan, Sava Re, Telekom...

Morda bo pa potem spet upanje za to državico in nas.
smeh.. |  29 .08. 2016 ob  15: 43
VSTALA PRIMORSKA ZA LUKO, BO TUDI ZA CIMOS
ibro |  29 .08. 2016 ob  14: 37
Ozemajo davkoplacevalski dnar , naj ga prodajo Ali pa v stecaj .dosti je te kraje.
Jeza |  29 .08. 2016 ob  14: 11
Kje si država ? Aja pozabljam, politika je dobila svoj delež !!

Ej ... F_K v kako gnjili državi smo !!!
lino |  29 .08. 2016 ob  13: 35
temu se po domače reče kraja!