BOTRSTVO: Revščina med zaposlenimi Slovenci

Slovenija

Projekt Botrstvo, ki že pet let lajša težave otrok v stiski, je povezal več kot 5200 botrov z več kot 5500 varovanci. Vzpostavili so tudi brezplačno pravno pomoč, s katero so v skoraj treh letih pomagali približno 1400 osebam in družinam, so danes dejali predstavniki projekta in Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste Polje, kjer projekt poteka.

Revščina v Sloveniji se povečuje in je dolgotrajna, posledice pa otroci še kako čutijo, je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani poudarila predsednica Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje Anita Ogulin. "Otroci živijo nezdravo in so socialno izključeni," je opozorila.

Po njenih besedah so usklajeni ukrepi vseh ministrstev - od ministrstva za šolstvo in zdravje do ministrstva za delo - nujni.

30 evrov za otroka mesečno

V okviru projekta so zbrali 5,8 milijona evrov, otroci, med katerimi jih je večina starih do 14 let, pa dobivajo 30 evrov mesečno, je povedala pobudnica projekta Milena Štular. Zbrani denar v projektu gre v celoti otrokom, je poudarila.

V projekt Botrstvo je letos na novo vključenih že več kot 1300 otrok in mladostnikov, več kot 250 pa jih na svojega botra še čaka, pravijo v projektu.

Deložacije in neupravičenost do socialnih prejemkov

Sodelujoči pri projektu Botrstvo - brezplačna pravna pomoč se večinoma ukvarjajo s stanovanjskimi vprašanji in vprašanji, povezanimi s pravicami do socialnih prejemkov. Prizadevajo si za preprečitev deložacij, za dogovore z bankami in stanovanjskim skladom, je dejala nosilka projekta Botrstvo - brezplačna pravna pomoč Nina Zidar Klemenčič.

Pomoč pri njih iščejo tudi številni, ki imajo težave s prepočasnim delovanjem centrov za socialno delo in nezakonitimi odločitvami teh centrov. "Tisti v najhujši socialni stiski ne pridejo do svojih pravic v razumnih rokih," je dejala Zidar Klemenčičeva.

Državne službe ne delajo ažurno, niti učinkovito niti zakonito

Število ljudi v stiski, ki se obračajo po pomoč, se po njenih besedah povečuje. Medtem ko so bili to sprva zlasti brezposelni, je zdaj največ takšnih, ki so sicer zaposleni, a so njihovi prihodki zelo nizki.

Večina primerov bi bila zlahka rešljiva, če bi država in njene institucije svoje delo opravile ažurno, učinkovito in zakonito, je dejala. Zdaj pa država po njenih besedah ljudem postavi zid, namesto da bi jim ponudila roko. Kritična je bila tudi do tega, da še vedno ni reforme na področju centrov za socialno delo.

 

 

Deli novico: