BODEČA ŽICA: Grozi nam izključitev iz schengena, če se ne bomo držali pravil

Slovenija

Če Slovenija ne bo izvajala mejnega nadzora na svoji meji s Hrvaško, kot to od nje pričakujejo vse države schengenskega sporazuma, se bo schengenska meja z naše južne preselila na severno mejo, je danes opozoril predsednik republike Borut Pahor. Ob tem je branil postavljanje žičnate ograje na meji s Hrvaško in poudaril, da gre le za začasen ukrep.

Pahor je ob obisku Osnovne šole bratov Letonja v Šmartnem ob Paki na novinarsko vprašanje glede postavljanja žičnate ograje na slovenski meji v luči migrantske krize dejal, da je interes Slovenije, da ostane schengenska država in tako del najbolj povezanega območja EU.

Poudaril je, da je EU zaradi migrantske krize na preizkušnji in da zanjo nima skupnega odgovora. Zato se posamezne države lotevajo ukrepanja po lastni presoji. Pahor je zatrdil, da je tako vlado kot državni zbor pozval k sprejetju vseh potrebnih ukrepov, da bo "prehod tujcev, migrantov, azilantov preko Slovenije v skladu s schengenskimi pravili".

Ograja ostaja, dokler se ne izboljša varnost na zunanjih mejah

"Mi imamo pravico in dolžnost vedeti, kdo prestopa slovensko mejo," je poudaril in dodal, da se je zato vlada odločila za postavitev žičnate ograje na meji s Hrvaško. A je predsednik republike zatrdil, da je to začasen ukrep, ki bo ostal, dokler ne bo dosežena evropska rešitev krize, med drugim večja varnost na zunanjih mejah EU.

"Ker je državni interes Slovenije, da ostane znotraj schengenskega območja, smo v primeru begunske krize dolžni začasno ukrepati z žičnato ograjo, zato da bi vzpostavili kontrolo in nadzor nad prehodom državne meje tako, kot od nas zahtevajo schengenska pravila," je povedal Pahor.

Pahor razume, da je ograja moteča

Zatrdil je, da če Slovenija tega ne bo izvajala tako, kot od nje pričakujejo vse države schengenskega sporazuma, se bo schengenska meja s slovenske južne preselila na severno mejo, kar bo Sloveniji prineslo izredno negativne posledice.

Glede žičnate ograje je Pahor dejal, da razume in spoštuje nezadovoljstvo dela prebivalcev na meji. "Sam prihajam z obmejnega območja in vem, da je vsaka meja moteča. Vendar je to začasen ukrep in bo služil samo toliko časa, dokler primerno ne uredimo popolnega spoštovanja schengenskega režima," je še povedal Pahor.

Deli novico:

moja dežela brez migrantov |  15 .12. 2015 ob  09: 47
žico lahko odstranimo kadarkoli, migrantov pa nikoli.
ni panike |  15 .12. 2015 ob  09: 09
Bomo pač šli ven iz šengena. Predlagam, da izkoristimo priložnost, umaknemo žico, za kazen premaknejo šengen, gremo ven iz EU in že ki smo, še iz NATA.
To bi bilo najboljše.
hlapec |  15 .12. 2015 ob  08: 49
"Mi imamo pravico in dolžnost vedeti, kdo prestopa slovensko mejo," BRAVO!!!
Kaj pa ostalih 300k, kateri so ze preckali meje.. za njih nas pa ni skrbelo kdo so in kaj hocejo... ZDEJ JE PA VSE DRUGO..
Eeee moj pohar... To da bi izstopili iz schengena in eu sploh, bi za nas bila se edina resitev. Ne pa da smo lutke ki plesemo kot merklova ukaze... butalci smo in ostali bomo
kagumer |  15 .12. 2015 ob  05: 01
Dobra prilika za izključitev iz šengena in za izstop iz te gnile EU...
borisov podpornik |  14 .12. 2015 ob  20: 21
-4
pahor je vedno merda bil in merda bo ostal...