Mokrišča so pomembna za našo prihodnost

Slovenija

Svetovni dan mokrišč, ki ga obeležujemo danes, letos poteka pod sloganom Mokrišča za našo prihodnost. Kot so pred svetovnim dnevom opozorili na Zavodu RS za varstvo narave, je namreč odnos do mokrišč pogosto mačehovski, čeprav imajo ta mnogo pomembnih nalog in jih je zato treba ohraniti za prihodnost.

Zavedanje, da to niso ničvredna zemljišča, namenjena izsušitvi, zasutju ali spreminjanju v rodovitna območja, pač pa imajo mokrišča sama, kot so, številne za človeka ugodne lastnosti oziroma funkcije, se je pojavilo šele konec prejšnjega stoletja.

Strokovnjaki ocenjujejo, da je bilo v zadnjih sto letih v Evropi uničenih med 50 in 90 odstotki mokrišč. V Sloveniji naj bi v obdobju od leta 1772 do 1990 izgubili več kot 100.000 hektarov mokrišč.

Mokrišča so območja, ki so stalno ali občasno zasičena z vodo ali poplavljena. So naravni zbiralniki vode in so pomemben vir pitne vode. Kot opozarjajo na zavodu za varstvo narave, pa so pomembna tudi z vidika blaženja podnebnih sprememb. Preprečujejo poplave, saj kot naravne spužve preprečujejo velika nihanja vode, blagodejno vplivajo na okoliško mikroklimo in prečiščujejo vodo. So tudi dom številnim redkim in ogroženim živalskim ter rastlinskih vrstam.

Slaba dva odstoka Slovenije

V Sloveniji mokrišča pokrivajo slaba dva odstotka površine. Največja in najbolj poznana pa so Ljubljansko barje, Cerkniško jezero, Sečoveljske soline, barja na Pohorju in Pokljuki, logi ob Muri, pa tudi Škocjanske jame. Je pa večina slovenskih mokrišč majhnih, zato so še toliko bolj ranljiva, izhaja iz publikacije, ki jo je zavod izdal v okviru projekta Ohranjanje in upravljanje sladkovodnih mokrišč v Sloveniji - Wetman.

Svetovni dan mokrišč obeležujemo od leta 1971, ko je bila sprejeta Ramsarska konvencija.

Deli novico:

Anti ptičar |  02 .02. 2015 ob  10: 32
-2
Te opazovalci ptič v solinah so nadloga kot ptiči ki puščajo iztrebke na soli.Bedaki.
Svetovni dan letališč |  02 .02. 2015 ob  09: 27
Strokovnjaki ocenjujejo, da je bilo v Evropi v zadnjih 100 letih zgrajenih 100% letališč.
Pomembna so z vidika pospeševanja podnebnih sprememb, zato je nujno potrebno podaljšati letališke steze.