20.000 UČITELJEV NA KONGRESNEM TRGU: "Država nas ne ceni in nas plačuje manj kot druge" (VIDEO)

Slovenija

Kongresni trg v Ljubljani so danes napolnili učitelji in vzgojitelji. Po navedbah sindikata Sviz se jih je na shodu zbralo okoli 20.000. Kot je poudaril glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj, delajo dobro, država pa jih plačuje slabo in manj kot druge. In če vlada ne pristane na njihove zahteve, bo 14. marca znova stavka v vzgoji in izobraževanju.

Kot je dejal Štrukelj, 40.000 izobraževalk in izobraževalcev danes ni v stavki zato, ker bi od države pričakovali, da jih plačuje več in bolje kot druge, ampak ker jih plačuje slabše. Zase pa ne zahtevajo nič posebnega in nobenih privilegijev, ampak primerljivo plačilo za primerljivo delo, je dejal.

"Zakaj je vzgojno in izobraževalno delo za 500 evrov manj vredno kot delo drugih z enako izobrazbo v drugih delih javnega sektorja? Če imamo enoten plačni sistem, kako je mogoče, da se povprečna plača v vzgoji in izobraževanju v zadnjih štirih letih giblje dvakrat ali celo trikrat počasneje kot v drugih delih javnega sektorja," je Štrukelj spraševal vlado.

Danes zaprtih 95 odstotkov šol

Če vlada v naslednjih treh tednih na pogajanjih ne bo pripravljena odpraviti zaostankov pri vrednotenju vzgojno-izobraževalnega dela od vrtcev do univerz, če ne bo pripravljena pošteno ovrednotiti razredniškega dela s posebnim delovnim mestom in ne bo pristala na 1200 evrov regresa za tiste z minimalno plačo, bo 14. marca ponovno splošna stavka v vzgoji in izobraževanju, je napovedal Štrukelj.

Po njegovih navedbah je danes zaprtih 95 odstotkov šol, v slovenskih šolah in vrtcih pa je manj kot 4000 otrok. Kot je pojasnila predsednica glavnega odbora sindikata Jelka Velički, ki je kot prva nagovorila zbrane, so se udeleženci na shod, ki so ga začeli z Internacionalo, iz vse Slovenije pripeljali z več kot 285 avtobusi. S takšno udeležbo, je dejala, jasno kažejo svojo odločenost uresničiti svoje zahteve.

Ne bodo popustili

"Vredni smo, da je naše zahtevno, odgovorno in pomembno delo tudi primerno plačano," je poudarila Veličkijeva in napovedala, da ne bodo popustili. Kot je dejala, od oblasti upravičeno pričakujejo, da prizna podcenjenost njihovega dela in specifičnosti poklica, ki ga opravljajo, ter posebne pogoje dela v vzgoji in izobraževanju.

Veličkijeva, sicer tudi predsednica sindikalne konference osnovnih in glasbenih šol ter zavodov za izobraževanje odraslih, je pri tem posebej opozorila na "sramotno nizko plačilo" razredništva, saj dobijo plačilo "v vrednosti ene skodelice kave, manj kot dva evra mesečno", pri čemer mora razrednik opravljati pedagoške, organizacijske in administrativne naloge. Vloga razrednika pa zahteva veliko strokovnega znanja, osebne zavzetosti, časa, napora, strpnosti in prilagajanja.

Učitelj začetnik prejme 920 evrov plače

Kot je dejal učitelj matematike na Gimnaziji Celje - Center Rok Lipnik, je sam v decembru za razredništvo prejel 1,75 evra. "Vprašajmo vse zaposlene v gospodarstvu, kaj so pripravljeni narediti za 1,75 evra neto na mesec," je predlagal in ugotavljal, da bi verjetno v odgovor lahko dobil le gromek smeh ali začuden pogled, če gre za šalo ali skrito kamero.

Lipnik je opozoril tudi, da zaradi nizkega plačila učiteljski poklic za mlade ni ravno privlačen, sploh pa mladi te priložnosti niti ne dobijo, saj praktično skoraj ne dobijo možnosti za zaposlitev, tu in tam za kakšno nadomeščanje. Učitelj začetnik po 18 letih izobraževanja prejme le 920 evrov plače, je dejal predsednik sindikalne konference srednjih, višjih šol in dijaških domov Jože Brezavšček, po navedbah katerega danes poteka stavka v 112 srednjih šolah, le v dveh pa ne.

"Ko učitelj, razrednik ali svetovalni delavec pomaga mladostniku razrešiti njegove težave, nemalokrat reši življenje," je o pomenu njihovega dela med drugim povedal Brezavšček. Delamo dobro, je poudaril tudi on in opozoril, da v srednjih šolah izobražujejo za 400 poklicev, ki jih ta družba potrebuje. Rezultati njihovega kakovostnega dela pa se odražajo tudi skozi rezultate srednješolcev pri uglednih mednarodnih raziskavah znanja, v zadnji raziskavi TIMSS so bili denimo slovenski gimnazijci v fiziki celo najboljši od vseh sodelujočih držav.

Še pred začetkom shoda je bilo na trgu precej glasno

Protestnike, ki so bili opremljeni tudi s piščalkami in trobljami, je na trgu pričakala tudi glasba in stojnice, na katerih so brezplačno delili čaj.

Veliko protestnikov je nosilo modre Svizove brezrokavnike in sindikalne zastave. S seboj so prinesli tudi transparente, prek katerih so vlado spraševali, zakaj je izobraževalno delo vredno manj, in za primerljivo delo zahtevali enako plačilo. "Da znaš to prebrati, se zahvali učiteljem," so napisali na enega od njih in še: "Dovolj nam je dela na etični pogon."

Deli novico:

Simon |  15 .02. 2018 ob  06: 44
Javna sola , vsi enaki , vsi slabi .
lar |  14 .02. 2018 ob  16: 55
Ti spodaj en in isti, ki ti itak nič ni prav in samo pljuvaš in pljuvaš in si cele dni na komentarjih. Ne delaš nič, to je jasno. Plačujemo pa te tisti, ki delamo tudi zate. Take lenobne parazite kot ti je treba popljuvati, ne pa poštene delovne ljudi.
Zmago |  14 .02. 2018 ob  15: 57
Če Vam kaj ne paše lahko greste, učitelji na papirju, vecinoma nesposobni, mar vam je za znanje in otroke.
miprivatniki |  14 .02. 2018 ob  15: 47
Učitelji se oglašajo. Vsako lesot ista zadeva, za otroke figo mar, če naredijo napake itak jih ščitijo kolegi. Komur ne paše naj pride v zasebni prostor, pri nas ga je dovolj. Samo morate učitelji biti dovolj inovativni, da boste lahko na trgu uspeli, sicer ste lačni, ker vas NIHČE NE ŠČITI.Ampak zakaj bi,, ko pa je lažje afne guncat.
Nalijmo si deci čistega |  14 .02. 2018 ob  14: 29
Najprej se je treba vprašati koliko od njih hodi v službo in koliko od njih se posveča učenju otrok.
Predvsem koliko je takšnih, ki za nekoga, ki mu gre res slabo, si vzame čas in samo njemu razlaga, medtem, ko drugi delajo kar jim je naloženo.

Vem za lep primer, ko je profesorica bil atam zato, ker je pač bila. Naučila nas ni kaj dosti, določene snovi cel razred ni znal. Ko pa smo imeli 2x nadomestnega profesorja, pa je vsem razložil kar nam ona ni znala ali ni hotela. Rezultat? Čisto vsi smo razumeli v dveh urah kar prej nismo v dveh tednih.

No in takšna je potem priplezala še višje...
jurij |  14 .02. 2018 ob  13: 47
Upam, da vlada ne bo popustila in ugodila lenuhom.
Gospodarstvo |  14 .02. 2018 ob  13: 46
Naj šolniki vprašajo gospodarstvo, koliko je zadovoljno z rezultati njihovega dela
Prau  |  14 .02. 2018 ob  13: 42
lepo jih je videt kako lepo se imajo...pa se soncek jim sije ;)