ZRS ČAKA NA LOČITEV OD UNIVERZE. NA VLADI SE VLEČE: "Čakanje in zapletanje dela nepopravljivo škodo"

Koper

Ločitev Znanstveno raziskovalnega središča (ZRS) od Univerze na Primorskem (UP) je vlada prvič obravnavala na redni seji pred enim tednom. Obravnavo so prekinili in bi jo morali nadaljevati v torek. Rektor Dragan Marušič je 30 profesorjem zaposlenim na ZRS sporočil, da v novem študijskem letu ne morejo več predavati na univerzi. Zavlačevanje resno ogroža delovanje ZRS in povzroča nepopravljivo škodo. Na odgovor vlade, zakaj odločitev o ločitvi še ni bila sprejeta, še čakamo.

Na ZRS pravijo, da so v sodelovanju z ministrstvom za izobraževanje in šport storili vse, da bi se postopki ločitve zaključili v najkrajšem možnem času. Svojo nadaljno samostojno pot imajo jasno začrtano v sodelovanju z drugimi domačimi in tujini raziskovalnimi ter visokošolskimi institucijami. Skupno vizijo so zastavili z univerzo EMUNI iz Portoroža. Kot pravi Rado Pišot, direktor ZRS, jih nerazumno dolgi postopki resno ogrožajo in jim povzročajo dolgotrajno, predvsem pa nepopravljivo škodo.

Vlada je zbrala potrebna gradiva in prvič obravnavala ločitev ZRS od Univerze na Primorskem minuli četrtek na redni seji. Zahtevana so bila dodatna gradiva, zato so sejo prekinili. Za izvedbo vseh postopkov je zadolženo ministrstvo za izobraževanje in šport. Seja naj bi se nadaljevala v petek ali v ponedeljek, naknadno so določili datum 2. avgust.

"Nimamo nikakršnih informacij, v kakšni fazi je obravnava. Rad bi poudaril, da je za nas v obstoječem stanju delovanja in poslovanja izredno pomemben vsak dan, da bi morali postopke čim prej zaključiti, ker se povzroča izredna materialna in nematerialna škoda in lahko le srčno upam, da se predstavniki vlade zavedajo resnosti te situacije," pravi Pišot, ki težko razume, zakaj se pri formalnih postopkih toliko čaka in zapleta. Vprašanje smo naslovili na resorno ministrstvo. Na njihove odgovore še čakamo.

Država bo ustanovila nov raziskovalni zavod, na katerega bodo prenesli dejavnost ZRS. Poleg delitvene bilance je prišlo do nesoglasij tudi zaradi kadrovske bilance, saj rektor Dragan Marušič noče več videti v prihodnjem študijskem letu v svojih predavalnicah 30 profesorjev, ki so sicer zaposleni na ZRS.

Na ministrstvu za šolstvo so elaborat rektorja Marušiča označili kot ohlapnega in splošnega, zato v povezavi z zaposlenimi še niso rekli zadnje besede. Poudarjajo pa, da bodo zadeve izpeljali skladno z delovnopravno zakonodajo in nič drugače. 

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
haha |  04 .08. 2016 ob  16: 04
ravno vam bo uspelo se odcepit boda odšla v pokoj čemu tolikšen direndaj