Začelo se je zaradi radia Morje

Koper

Mineva 20 let od prvega vklopa najbolj priljubljenega in poslušanega obalnega radia. Radio Capris je z oddajanjem pričel 24. decembra 1993 ob 16. uri, ko se je prvič oglasil na svoji – takrat edini – frekvenci 87,9 MHz. Začenjamo s prvim od štirih člankov, ki nas bodo popeljali skozi zgodovino, od samih začetkov do današnjih dni. Na začetku gostimo prvega direktorja Dorijana Marsiča, legendarno Anamarijo Zadkovič in prvega didžeja, Lovra Muženiča. 

"Bil je trenutni preblisk. Imeli smo mlado podjetje in na enem srečanju v moji pisarni smo poslušali radio Morje in jaz sem izustil: 'Ali mi ne bi znali delati radia?' In so me določili za vodjo projekta," prvi razlog za ustanovitev radijske postaje navaja Dorijan Marsič, ki se je Caprisa lotil skupaj z družbeniki Brankom Kodričem, Marinkom Hrvatinom in Miranom Bavčarjem.

Dorijan Marsič s kamero in Marinko Hrvatin z daljincem pozirata v prvem studiu. V ozadju šmarsko nogometno igrišče.

Prvi studio v slačilnici

Začelo se je v slačilnicah takratnega nogometnega kluba Telmont Šmarje. Prvi urednik je bil Robert Rakar, tedaj novinar Radia Koper, studijsko in oddajniško tehniko je obvladal Elvin Marsič, na prvih snemanjih pa je pomagal Danijel Božič, sedanji komenski župan. Kmalu so sestavili prvo voditeljsko ekipo.

Med prvimi glasovi radia je bila Anamarija Zadkovič: "Sem iz Koštabone in ker je po vaseh krožilo, da se v Šmarjah ustanavlja radio in ker sem bila takrat brez službe, sem se oglasila in vprašala, ali potrebujejo koga – za karkoli – vsaj za čistilko. Je pa res, da sem po tihem upala na voditeljstvo, ker me vsi poznajo kot zelo klepetavo." Anamarija je z leti postala prava radijska ikona in najbolj prepoznaven glas. 

Na otvoritvi pregorela antena

Pestro je bilo že ob otvoritvi. V trenutku, ko je tedanji predsednik izvršnega sveta občine Koper Boris Gorup pritisnil na gumb za zagon magnetofona s prvim jinglom Radia Capris, je pregorela antena na Poljanah. "Vendar smo se takoj znašli in vsem prisotnim predvajali glasbo iz posnete kasete ter na vsake dve minuti zavrteli naš jingle. Prisotni so bili prepričani, da poslušajo radio Capris v živo," se spominja Marsič.

Vsem poznani DJ Lovro, uradno Lovro Muženič, je na Capris prišel iz radia Morje. S svojeglavostjo se je težko vklopil v radijski kalup. "Jaz sem hotel bolj 'komercialen' način priprave programa, zelo sem bil nagnjen k italijanskemu načinu radijskega programa in sem upal, da bo šel radio bolj v to smer, ampak ni bilo tako."

Horoskop pisali po občutku

Pred dvajsetimi leti so bili povsem drugačni časi. Na Caprisu so kar nekaj časa oddajali brez enega samega računalnika. Tudi pri pidobivanju informacij so morali biti zelo iznajdljivi. Vse se je pripravljalo na osnovi dnevnega časopisja in teleteksta. "Včasih smo tudi horoskop pripravili kar med sabo – glede na obnašanje in počutje sodelavca smo tistega dne kar napisali horoskop za njegovo znamenje," nam je zaupala Anamarija.

Mlada ekipa pa je v iznajdljivosti velikokrat prestopila meje. "Takrat smo bili kot ekipa bolj sproščeni, čeprav včasih preveč in smo jih redno dobivali po prstih. Vedno se je nekdo od naših nadrejenih obremenjeval s tem, kaj bodo rekli ljudje," se spominja Lovro. 

DJ Lovro: z Avseniki proti mobingu 

V dveh desetletjih se je v rastočemu kolektivu nabrala debele knjiga spominov in vtisov. "V spominu mi je ostalo ogromno mladih fantov, ki so prihajali v Šmarje videt Anamarijo, jaz sem pa sedela zunaj na stopničkah in jih pošiljala v studio, ker da ne vem, kje je," je Anamarija slikovito opisala moč radijskega glasu. 

Lovro pa ima tudi manj prijetne spomine. "Ko sem bil zadnje leto v studiu, sem bil deležen kar nekakšnega 'mobinga' na delovnem mestu, čeprav se takrat še ni vedelo, kaj to je. Za vsako drugo besedo, ki sem jo izrekel, sem dobil opomin bodisi iz uredništva bodisi iz marketinga in tako sem velikokrat zaradi živčnosti kar jecljal v mikrofon. Enkrat mi je bilo tega dovolj in sem, od jeze, v svojem programu miksal samo slovenske narodnozabavne hite," je borbo proti mobingu opisal Lovro.

"Lušno je, ko ljudje prepoznajo tvoj glas" 

Marsič, ki danes vodi Mednarodni sklad za razminiranje (ITF), je vesel, da je radio prerastel v enega najbolj poslušanih in pomembnih medijev na Obali in v Sloveniji. "Z ustanovitvijo novega, svobodnega medija sem spoznal po eni strani čare medijskega prostora, po drugi strani pa tudi odgovornost, ki ga mediji, voditelji in njihovi lastniki imajo predvsem do javnosti in poslušalcev."

Lovru pomeni Capris neko vez iz preteklosti, je pa do radia tudi kritičen. "Zdaj mi radijski program deluje zelo predvidljiv, ura, vreme, novice, cestna obvestila, kje nam bodo zaprli vodo, izgubljene živali ... to so nekako stvari, ki jih nisem nikoli maral. Rad rečem, da mi deluje, kot da ljudje na radio hodijo "tolč kartico". Kljub kritikam jih v svojem lokalu pod izolskim stadionom posluša, ker brez antene ne ulovi niti enega drugega programa.

Prvi rojstni dan Radia Capris v bivšem Elitu

Anamarija pravi, da je bil zanjo Capris vedno kot neke vrste otrok. Po nekaj letih pavziranja se je pred časom na veliko veselje starih in novih poslušalcev vrnila. "Luštno je, ko na primer čakaš v trgovini, na bencinski, gostilni in ko odpreš usta, se ljudje nasmehnejo in malce v zadregi vprašajo, ali si 'prava' – to mi daje novo voljo in željo po tem, da sem del tako zelo uspešne ekipe in tako zelo poslušanega in prepoznavnega radia."

Deli novico:

Alternativni |  12 .12. 2013 ob  09: 20
radio je bil Radio Tartini ... noben drugi.
od plezanja po drogih do političnega veljaka,tajkuna ,naftnega mogotca in na zadnje oljkarja |  11 .12. 2013 ob  15: 24
ve se kako je capris nastal, za vse ostalo je bizi.si.
Janez |  11 .12. 2013 ob  15: 05
Škoda ker je preveč obalni in ne istrski radio.
neposlušalec |  11 .12. 2013 ob  14: 35
lovro je car. pove kar misli.upajmo da bo capris trajal še 40 let da boste lahko šli vsi mirno v penzijo.
M |  11 .12. 2013 ob  14: 33
Kako ljudje samo nergamo, tipično slovensko, očitno tudi primorsko..... pejte vi delat alternativen radio in preživet v teh cajtih.
capris |  11 .12. 2013 ob  14: 01
-1
Dejte zbrisat vso staro playlisto komercjalnih komadov pa reklame z echotom dejte ze enkrat zamenjat. grozno
Radio 1 |  11 .12. 2013 ob  13: 12
pa smo vas pojedli @RADIO MORJE, kar je škoda saj Izola nima več nić kot eno veliko splalno naselje oz. predmestje Kopra, kar je zelo zelo žalostno!!
RADIO MORJE |  11 .12. 2013 ob  12: 29
-1
daleč najbolši radio a ne ta komercializiran capris ki ga mamo zdaj
Marko |  11 .12. 2013 ob  09: 19
Je pa res da ce bi ga nekdo vprasal ce bi radio prodal bi se ga v sekundi znebil. :)