VAŠ VID 'ŽIVI V PRETEKLOSTI': Možgani stabilizirajo slike z združevanjem podatkov iz zadnjih 15 sekund (VIDEO)

Trendi

Raziskovalci z univerz v Aberdeenu in Kaliforniji, Berkeley, so odkrili fascinanten mehanizem, ki omogoča stabilno zaznavanje sveta kljub nenehnim spremembam vizualnih informacij. Naši možgani, kažejo rezultati, obdelujejo vid z zamikom do 15 sekund, da bi zmanjšali kaos v vizualnem zaznavanju. To odkritje je bilo objavljeno v znanstveni reviji Science Advances in ponuja vpogled v to, kako zaznavamo svet okoli sebe.

Kako naši možgani ustvarijo stabilen vid?

Vsako sekundo oči pošiljajo možganom ogromno vizualnih podatkov, ki so pogosto neurejeni zaradi gibanja oči, sprememb svetlobe ali nenadnih prekinitev slike. Kljub temu ljudje vidimo stabilno in gladko sliko. Raziskovalci so ugotovili, da možgani združujejo informacije iz preteklosti in sedanjosti, kar ustvarja občutek stabilnosti. Ta proces, imenovan "serijska odvisnost," omogoča, da možgani prilagodijo trenutne slike z nedavnimi vizualnimi zaznavami iz zadnjih 15 sekund. S tem zmanjšajo kaos v vizualni zaznavi in preprečijo zmedo.

Eksperiment z obrazi: Kako deluje iluzija stabilnosti?

Raziskovalci so izvedli serijo eksperimentov, v katerih so udeleženci opazovali obraze, ki so se postopoma starali ali pomlajevali. Na primer, slika obraza, ki je prešla iz mladega v starega, je bila na koncu zaznana kot mlajša, kot je bila v resnici. Enako je veljalo za obratno smer: obraz, ki se je pomlajeval, so udeleženci zaznali kot starejšega. V enem od eksperimentov so udeleženci ocenili starost statičnega obraza, ki je bil prikazan po videu z obrazom, ki se je postopoma staral. Kljub temu, da je bil statični obraz enak kot tisti v zadnjem okviru videa, so udeleženci ocenili starost obraza za približno pet let mlajšo. To kaže, da naši možgani združujejo trenutne slike s preteklimi vizualnimi podatki, kar ustvarja iluzijo stabilnosti.

Mehanizem serijske odvisnosti

Serijska odvisnost je proces, pri katerem možgani zmanjšajo število vizualnih "sličic", ki jih obdelujejo, tako da združijo trenutne slike z nedavnimi zaznavami. Ta mehanizem omogoča stabilno in nemoteno zaznavanje okolice ter hkrati zmanjša kognitivno obremenitev. Čeprav se objekt na sliki fizično spreminja, možgani zaradi tega mehanizma ustvarijo zaznavo, da objekt ostaja enak. Namesto da bi obravnavali vsak trenutek posebej, združijo aktualno sliko z vizualnimi izkušnjami iz preteklosti, kar ustvari iluzijo stabilnosti.

Iluzija stabilnosti v hrupu

Raziskovalci so preizkusili, kako dobro možgani ohranjajo iluzijo stabilnosti tudi v motenem okolju, kjer so slike obremenjene z vizualnim "hrupom". Udeležencem so prikazovali obraze, ki so bili dodatno prekriti z motnjami, kot so spremembe v svetlobi in barvni šumi. Kljub tem vizualnim motnjam so možgani še vedno uspešno združevali pretekle slike s trenutnimi. Posledično so udeleženci zaznavali obraze kot stabilne in jih napačno ocenili, saj je njihovo zaznavanje temeljilo na združenih vtisih iz preteklosti in sedanjosti.

Praktične posledice serijske odvisnosti

Mehanizem serijske odvisnosti ima široko uporabne praktične posledice, ki segajo tudi na področje sodobnih tehnologij. Na primer, algoritmi za stabilizacijo videa na pametnih telefonih temeljijo na podobnem principu kot možganska obdelava vizualnih podatkov. Programska oprema združuje zaporedne sličice videa in jih analizira v kontekstu preteklih sličic, da zmanjša tresljaje, ki nastanejo zaradi nenadnih premikov kamere. S tem ustvari videoposnetek, ki se zdi gladek in stabilen, kljub temu da je bil originalni posnetek moten. Ta pristop omogoča višjo kakovost videa, saj zmanjšuje vizualni kaos in povečuje uporabniško izkušnjo. Mehanizem torej ni le bistven za naše razumevanje zaznavanja, ampak tudi navdihuje tehnološke inovacije, ki posnemajo delovanje človeških možganov.

Kaj vse to pomeni?

Raziskovalci poudarjajo, da serijska odvisnost ni omejena le na vid, temveč vpliva na zaznavanje različnih vidikov sveta, kot so spremembe starosti, spola ali drugih lastnosti. Ta mehanizem je izjemno pomemben za naše vsakdanje življenje, saj omogoča, da zaznavamo svet brez nenehnih vizualnih motenj in sprememb, ki bi sicer povzročile zmedo ali nelagodje. Raziskava odpira nove poti za razumevanje delovanja možganov in njihove sposobnosti obdelave informacij. Naslednjič, ko boste opazovali miren prizor, se spomnite, da je vaša percepcija pravzaprav povprečje zadnjih 15 sekund vaše vizualne zgodovine.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija