Ljubljanski župan Zoran Janković, ki je te dni deležen kritik zaradi svojega pisma podpore srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću, je na včerajšnji seji občinskega sveta dejal, da je v pismu zapisal svoje osebno mnenje. Dodal je, da za ponujeno pomoč Vučiću nima pooblastil - ne Mestne občine Ljubljana in ne države.
JANKOVIĆ POD PLAZOM KRITIK ZARADI PODPORE VUČIĆU: Odzval se je tudi Kučan
Slovenija
Janković je minuli teden v pismu izrazil podporo srbskemu predsedniku Vučiću in mu ponudil svojo pomoč. Vučića je pozval, naj nadaljuje svojo pot in ne dovoli, da bi pritiski ali napadi zamajali smer, ki jo je zastavil - smer močne, neodvisne in razvite Srbije. Že minuli torek je na novinarski konferenci označil Vučića za svojega dobrega prijatelja in dejal, da je trenutna situacija v Srbiji zanj težko razumljiva. Dodal je, da si želi, da bi se stanje v državi uredilo, ter da se študenti in dijaki vrnejo v šole.
Pismo podpore je Janković poslal v času, ko se v Srbiji vse bolj krepijo študentski protesti, kot tudi javna podpora protestom doma in v tujini.
Njegovo pismo podpore ne pomeni, da je proti študentom, je izpostavil v sinočnjih večernih oddajah Odmevi na TV Slovenija in 24ur zvečer na POP TV. Poudaril je, da podpira proteste v Srbiji in obsoja vsakršno nasilje nad protestniki. "V demokratični družbi ima vsak pravico do svojega mnenja," je še dodal. Namen pisma je po njegovih besedah spodbuditev obeh strani k skupni točki oziroma pogovoru.
Premier Robert Golob je včeraj glede Jankovićevega pisma dejal, da ima vsak pravico do svojih osebnih stališč, sicer pa notranjepolitičnih razmer v Srbiji ne želi komentirati. Kasneje so iz kabineta predsednika vlade sporočili, da se Golob od vsebine županovega pisma distancira in ga ne podpira.
Že prejšnji teden se je odzvalo tudi zunanje ministrstvo, ki je sporočilo, da pismo ne predstavlja uradnih stališč Slovenije.
Odzval se je tudi Milan Kučan
Janković je bil sicer v teh dneh deležen številnih kritik tudi v javnosti in s strani vidnih Slovencev, med drugim prvega predsednika države Milana Kučana, ki je njegovo potezo označil za politično napako. "On ima tudi pravico do svojega mnenja," je na POP TV dejal Janković. Priznal in strinjal se je s Kučanom, da je to politična napaka. "To je moja odgovornost," je še dodal.
Spričo javne podpore in ponujene pomoči ljubljanskega župana srbskemu predsedniku je s položaja včeraj protestno odstopila komisija za podelitev Župančičevih nagrad, najvišjega priznanja Mestne občine Ljubljana za izjemne stvaritve na področju umetnosti in kulture.
Janković je v večernih izjavah na obeh televizijah izrazil obžalovanje ob odločitvi članov komisije in izpostavil, da bi ga lahko pred tem povabili na pogovor, na katerem bi pojasnil svoje stališče članom komisije.
Kritiko na račun Jankovića sta v ločenih peticijah izrazili še skupini uglednih javnih oseb iz Ljubljane, proteste srbskih študentov pa sta podprli tudi koalicijski stranki SD in Levica ter predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič.
Množični protesti v Srbiji so se začeli po novembrskem zrušenju nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu, pri čemer je umrlo 15 ljudi. Protestniki za nesrečo krivijo korupcijo in netransparentnost pri obsežni večletni obnovi postaje. Med drugim zahtevajo odgovornost pristojnih, spoštovanje ustave, zakonov in izkoreninjenje korupcije.
V treh mesecih se je na ulicah po vsej državi žrtvam nesreče poklonilo več sto tisoč ljudi. Najbolj množična protesta sta potekala v Beogradu 22. decembra lani in 27. januarja, ko se je po nekaterih ocenah v dveh dneh zbralo več kot 200.000 ljudi.