KDO V RESNICI VODI KMETIJSKO MINISTRSTVO? Na ministrico Matejo Čalušić letijo številni očitki

Slovenija

Na kmetijsko ministrico Matejo Čalušić letijo očitki, da Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) dejansko vodita državna sekretarka Eva Knez in Brane Golubović. Knezova naj bi tudi redno hodila na sestanke ministrov v Bruselj namesto ministrice. Prav tako se v medijih pojavljajo očitki, da ministrici pišejo nove zakone in spreminjajo stare brez njenega neposrednega sodelovanja. Kako Čalušičeva odgovarja svojim kritikom?

V medijih se pojavljajo očitki na račun ministrice Mateje Čalušić, ki naj bi ji ministrstvo vodili drugi. Tako naj bi pri pripravi najnovejših zakonskih predlogov ne sodelovala, prav tako naj bi se ne dovolj redno udeleževala zasedanj Sveta EU za kmetijstvo in ribištvo oziroma naj bi se v njenem imenu zasedanj udeleževala kar državna sekretara Eva Knez.

Kdo piše nove zakone?

Na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) pojasnjujejo, da so se za pripravo zakonskih predlogov ustanovile delovne skupine ali pa so vodenje priprave zakonov prevzeli direktorji direktoratov znotraj ministrstva. "Za pripravo zakonskih predlogov so se ustanovile delovne skupine, ki so pripravljale posamezne zakone ali pa so vodenje priprave zakonov prevzeli generalni direktorji direktoratov oziroma organov v sestavi. Tako je na primer delovno skupino za pripravo Zakona o kmetijstvu vodil vodja sektorja s pravno sistemske zadeve v kmetijstvu. Delovno skupino za pripravo Zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o kmetijskih zemljiščih je vodil državni sekretar Ervin Kosi, Zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o gozdovih pa generalni direktor Direktorata za gozdarstvo in lovstvo." navajajo v odgovoru na vprašanje, kdo piše nove zakone.

Glede očitkov, da ministrica v pripravo nove zakonodaje ni osebno vključena, pa odgovarjajo, da je Ministrstvo pri pripravi predloga Zakona o kmetijstvu, novele Zakona o kmetijskih zemljiščih in drugih zakonov v zadnjem letu opravilo številne pogovore z različnimi deležniki ter pregledalo številne študijej ter analize.

"Med novembrom 2024 in januarjem 2025 se je ministrica s svojo ekipo sestala z vsemi osmimi kmetijsko-gozdarskimi zavodi, kjer so razpravljali o izzivih svetovalnih služb na področju kmetijstva. Poleg tega je ministrica 15. januarja 2025 na 6. seji Sveta za kmetijstvo in podeželje predstavila izhodišča za oba zakona. O zemljiški politiki in trajno varovanih kmetijskih zemljiščih je potekala razprava že na 5. seji Sveta, dne 18. septembra 2024. Naslednja seja Sveta, ki bo v celoti namenjena razpravi o predlogih zakonov, bo potekala v ponedeljek, 3. februarja 2025." Kot še poudarjajo, so pri oblikovanju zakonodaje sodelovali direktorati in organi v sestavi ministrstva, pri čemer je bil Zakon o kmetijstvu zaradi svoje obsežnosti razdeljen med več delovnih skupin.

Se ministrica ne udeležuje zasedanj v Bruslju? 

Kako pa je z ministričnino prisotnostjo na zasedanjih Sveta EU za kmetijstvo in ribištvo (AGRIFISH)? Kot navajajo, se udeležba predstavnikov Ministrstva določa glede na "vsebino posameznega zasedanja, pomembnost obravnavanih tem za Slovenijo ter druge obveznosti vodstva ministrstva”. Poslali so nam tudi statistiko udeležbe na zasedanjih Sveta AGRIFISH v letih 2024 in 2025, ki kaže, da se teh srečanj v enakem številu udeležujeta tako ministrica Mateja Čalušić kot državna sekretarka Eva Knez. "Ministrica Čalušić se je v letu 2024 udeležila marčevskega, junijskega, julijskega, septembrskega in oktobrskega formalnega zasedanja Sveta AGRIFISH ter septembrskega neformalnega srečanja kmetijskih ministrov. Državna sekretarka Knez je v tem obdobju prav tako sodelovala na določenih zasedanjih, skladno s tematiko in drugimi obveznostmi ministrstva – med drugim na januarskem, februarskem, majskem, septembrskem, novembrskem in decembrskem zasedanju. Decembrske seje bi se prvotno morala udeležiti ministrica, a je bila njena prisotnost odpovedana zaradi bolezni," navajajo.

"Prisotnost državne sekretarke na določenih zasedanjih je skladna s prakso delitve nalog znotraj ministrstva ter ne pomeni nadomeščanja ministrice, temveč dopolnjevanje delovanja slovenske delegacije v Bruslju," dodajajo.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
vseved |  04 .02. 2025 ob  07: 54
16
Mislim, da je že od samega začetka jasno, da Mateja ni sposobna voditi ministrstva in je samo še en dokaz Golobove nesposobnosti.