Vandali uničujejo Strunjanske soline

Piran

Skupina sprehajalcev se je, ne meneč se za opozorilne table, sprehodila po sveže zakrpanem nasipu v Strunjanskih solinah in s tem povzročila razpoke, ki so jih krpali pred nekaj dnevi, da skoznje ne bi prebijala voda. S tovrstnimi nevšečnostmi se v Krajinskem parku Strunjan srečujejo vseskozi.

"Ravno so sanirali nasipe, zjutraj pa me je solinar opozoril, da so sprehajalci dobesedno tacali po njem," nam je razložila Brina Knez iz Krajinskega parka Strunjan, ki pravi, da ne gre za osamljen primer, saj se s podobnimi nevšečnostmi v solinah spopadajo ves čas. Za razliko od Sečoveljskih solin, strunjanske namreč niso zagrajene, kar ljudem omogoča nemoten vhod. Da je hoja po nasipih prepovedana, sicer v treh jezikih opozarjajo table, saj gre za območje pridelovanja soli.

Sprehajalci v soline nemalokrat pripeljejo tudi svoje štirinožne prijatelje. V parku pa se zadržujejo ptice, ki jih prisotnost psov vzemirja, še posebej, če ti niso na povodcih. Sprehajanje po nasipih sicer ni edina nevšečnost, s katero postrežejo obiskovalci solin. V poletnih mesecih nekateri med njimi v solinarske bazene mečejo kamne, iz njih pobirajo blato ali pa celo dvigajo lesene zapornice. Kot pravi Knezova, zato ljudi na terenu tudi redno opozarjajo na bonton in pravila, ki veljajo v solinarskem parku.

Deli novico:

Pilot |  14 .11. 2016 ob  16: 44
Občudujem naravo ne samo od dol, ampak tudi od gor. Tudi po drugih parkih ljudje pacajo, kriva je vzgoja in tudi starši, ki so že hodili v šole in se kulture niso naučili. Razmišljam: naj se v občutljivih parkih uvede vstopnina z vodičem in šele, ko plačaš evro, je ogled ''nekaj vreden''; pa še študente bi zaposlili, kar tudi nekaj šteje! Komunalnemu redarju priskrbite pooblastilo za izterjavo kazni in bo hitro red, vstop s psi pa je v takem parku res treba prepovedati!!
Solinarjem in komunalcem želim lepo jesen!
Istra |  20 .03. 2014 ob  22: 17
Žabarski turizem. Taistih, ki jih najdemo poleti zjutraj mrtvo pijane in pokozlane v kupih odpadkov na plažah pod belvederjem ali belih skalah. To je Slovenija dragi moji. Nekulturni in nespoštljivi narod. Viva Istra.
Tlaka |  20 .03. 2014 ob  15: 37
Hja, prav bi blo da kdor je tacal tudi popravi nasip... Nikoli več ne bi tega nardil...
Denar |  20 .03. 2014 ob  15: 35
Toliko denarja kot dobijo od Eu vlagajo v investicije... In ja solinarsko delo je res težaško. Tako da je občudovanja vredno in že zato tudi vredno vsakega spoštovanja.

Pa tudi javna uprava ni več to kar je bila... Pupe iz parka so za vikende na terenu, vodijo pa parku in zagotovo nimajo urnika do 7ih do 15ih...
Opčudujem solinarje |  20 .03. 2014 ob  13: 29
Vsak, ki ve kako težko je delo solinarja, ne bo nikoli stopil z nogo na sveže obnovljene nasipe...Raje počakajte, da se nasip povsem izsuši, ter šele tedaj potolažite svojo radovednost, pa še čevljev si ne boste spackali z blatom...
Opčudujem solinarje |  20 .03. 2014 ob  13: 21
Del pomladi, vso poletje in del jeseni vstajajo precej pred sončnim vzhodom, spat hodijo dolgo po tem ko je sonce že zašlo za obzorjem. Kaj drugega jim tudi ne preostane, saj v času intenzivnih priprav na žetev, ter samo žetev, ki traja največ tri mesece, morajo na roke nabrat, vsak posameznik posebej, kdaj tudi precej več kot 300 ton soli...Povprečje je recimo 200 ton soli, odvisno od vremena tistega poletja. Torej solinar posameznik povprečno na roke pobere 200 ton soli v treh mesecih. Oziroma dvesto ton soli spravi na kupčke že na samem solnem fondu, nato teh 200 ton soli z lopato zmeče v vozičke, nato te vozičke polne soli z rokami zvleče ven iz solnega polja, ter nato teh 200 ton soli spet z lopato iz vozičkov premeče na ogromen kup, ko je proti koncu tudi tri metra visoko, šele nato sol prevzamejo drugi s stroji, in tako vso poletje delajo te ogromne trimeterske kupe, ki jih je na koncu toliko, da nanese za vsakega posameznika kdaj celo neverjetnih 300 ton soli. Torej za 200 ton, mora s svojimi rokami premetati 600 ton bremena, to vse pa sredi najhujših poletnih vročin, med tem ko dela ves dan, vsaki dan, del pomladi, vso poletje in kdaj tudi del jeseni, brez enega samega dneva fraj...Za plačo, ki kdaj ne nanese niti 580 evrov.
ss |  20 .03. 2014 ob  12: 21
toliko dnarja ki dobijo od eu bi lahko imeli tudi varnostnika.....seveda pol bi pa malo manj ostalo za starmana in kompanijo..
čisto enostavno |  20 .03. 2014 ob  11: 30
treba je postavit table da, tam živijo velike podgane in kače in se ne bodo več sprehajali!
titi2 |  20 .03. 2014 ob  09: 21
te *skupine sprehajalcev*,ki jih ujamejo kako tacajo po blatu , je,treba dati takoj na* prostovoljni* spisek za julijsko obiranje soli.....
domačin |  20 .03. 2014 ob  09: 08
sami pametni tukaj. Vsi domačini in ljudje z zdravo pametjo vemo, da ne bomo tacali po sosedovem ravno zoranem ali posejanem polju. Tukaj pa se pojavljajo dnevni "turisti" predvsem domači, ki jih prav nič ne zanima, kaj bodo uničili, še pritožujejo se na koncu, da imajo umazane čeveljčke. Tudi jaz sem za 24/7 nadzor, a kolikor vem sta to 2 izmeni več in vprašanje je le kdo bo to plačal? v solinah pa je zaposlena le ena oseba.
@palamudite: ti kot najbolj pameten, lahko prideš in pomagaš prav vsak dan sanirati vse nasipe, ki jih je za kilometre in kilometre. Sem prepričan, da se potem sigurno nihče ne bo več tam upal sprehodit. :)
Palamudite |  20 .03. 2014 ob  08: 56
-1
Nasip je razpokal zaradi dejstva ker se je posušil. Ko bo med nasipi voda se bo glina napihnila nazaj. In solinarji so vedno hodili po nasipu. Če pa ga niste pravilno izdelali pa to pripišite sebi - neki težki stručkoti.
strup |  20 .03. 2014 ob  08: 39
-2
gospoda, bo pac nekdo moral tudi popoldan in ponoci biti prisoten v soliah in malce popaziti na stvari. Najlazje je biti v sluzbi od 7 do 15, vikend doma.