V ŽEP TI KANE 560 EVROV MESEČNO, ČE DELAŠ ALI NE: Dohodek, o katerem razmišlja tudi Slovenija

Slovenija

Finska je z novim letom kot prva evropska država uvedla univerzalni temeljni dohodek (UTD). 2000 naključno izbranih Fincev bo dve leti prejemalo 560 evrov, kolikor znaša minimalna socialna pomoč. Dohodek bodo izbranci obdržali tudi v primeru, če dobijo zaposlitev.

Gre za projekt, s katerim bodo Finci preverili, kako bo brezpogojni prihodek vplival na zaposlenost in trg dela. Želijo namreč povečati zaposlenost in odpraviti pri Fincih strah brez izgubo socialnih prihodkov. Brezposleni namreč lahko odklonijo začasna ali slabše plačana dela, kar se tudi dogaja.

Projekt naj bi razširili na slabše plačane

Za pilotni projekt bodo namenili 20 milijonov evrov. Čez dve leti bodo primerjali skupino prejemnikov UTD z enako veliko skupino brezposelnih, ki bodo socialno pomoč po zaposlitvi izgubili. Eksperiment naj bi razšrili na samostojne honorarno zaposlene, manjše podjetnike in zaposlene za krajši delovni čas, ki spadajo med slabše plačane.

Ker bo rednih zaposlitev vse manj, naraščale pa bodo občasne honorarne zaposlitve za različne naročnike, o uvedbi zagotovljenega minimalnega dohodka vsakemu posamezniku razmišljamo tudi v Sloveniji. S to idejo so se v ZDA in Kanadi poigravali že v sedemdesetih letih prejšnjega stopletja, a so zaradi finančnih sredstev poskusi propadli.

V Sloveniji neuresničljivo? Imamo strokovnjakinjo, ki dokazuje nasprotno

V Sloveniji bi UTD znašal 300 evrov mesečno, za kar bi država potrebovala 7,2 milijarde evrov – to je tri četrtine državnega proračuna in sedemkrat več denarja, kot ga zdaj namenimo za socialne transferje. Po oceni strokovnjaka z ekonomske fakultete Janeza Malačiča je kaj takega neuresničljivo. Do UTD so zadržani tudi v sindikatih, ker menijo, da bi nastal problem ukinitve vrste pravic in funkcij socialne države.

Zanimiva je analiza Valerije Korošec z Urada za makroekonomske analize in razvoj iz leta 2010, ki je predlagala UTD v višini 300 evrov in bi ga prejemali vsi državljani Slovenije, a na različne načine. Brezposelni in otroci v celoti, zaposleni in upokojenci, ki prejemajo manj kot 300 evrov, bi do tega zneska dobili razliko. Zaposleni in upokojenci bi prejemali nespremenjene prihodke, a bi teh 300 evrov pomenilo eksistenčno varovalko v primeru izgube dohodka.

Ne potrebujemo sedem milijard, temveč zgolj slabi dve milijardi

Po izračunih bi za to potrebovali zgolj 1,9 milijarde evrov, ki bi jih dobili s preusmeritvijo sredstev iz sedanjih socialnih transferjev in obstoječih davčnih olajšav v dohodnini. Dodatnih sredstev ne bi potrebovali, a se ministrstvo za delo z uvedbo UTD še ni konkretno ukvarjalo. Zaenkrat le spremljajo razmišljanja in razprave o tem.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
muffa |  05 .01. 2017 ob  15: 08
v sloveniji je vse, kar je dobro za državljane, neuresničljivo!!!! po komentarjih sodeč, ste vsi zadovoljni, da delate za minimalca, za določen čas, preko agencije, da ni dosegljivih stanovanj za mlade.... in ste tudi zadovoljni, da je večina prebivalstva revežev ......
lino |  04 .01. 2017 ob  21: 16
brezposelnost se bo zmanjšala takrat ko se bodo ukinili socialni trensferji oz. bo le-te prejemal tisti, ki je do njih res upravičen ne pa kot sedaj ko jih prejemajo tisti, ki se znajdejo in nočejo delat!.
lojzek |  04 .01. 2017 ob  12: 12
še vedno bi blo kot je že. Tisti ki dela, nebi dobil nič, oz. bi delal za minimalca. Nezaposleni prišlek z 5imi otroci pa 2100€.
Adi Smolar-Je treba delat |  04 .01. 2017 ob  11: 53
Vse je strjeno v tej pesmi. Smrt vsakega čaka zaradi grteha Adama in Eve. Prične naj se študirat o življenju v onostranstvu. Il lavoro fa male, lo dicono tutti, meglio fare l'amore. Dajmo device, ljubimo vas.
ibro |  04 .01. 2017 ob  11: 34
Ja za slabse placana delovna mesta imajo begunce in emigrante , ki Jim polnijo proracun z placevanjem davkov.
IBRO |  04 .01. 2017 ob  11: 34
-2
MA KAJ STE VIJA KDOR NE DELA NAJ NE JE!
gov.na.si |  04 .01. 2017 ob  11: 26
politiki v RS, če delajo ali pa ne- zaslužijo mnooogo več!!...
miša |  04 .01. 2017 ob  11: 21
pri nas brezposelnost narašča, ker brezposelni nočejo delat.... poznam take ljudi!