Obalne galerije Piran bodo v počastitev kulturnega praznika na ogled iz svoje zbirke postavile dela 12 umetnikov, ki so zaznamovali likovno ustvarjanje na Slovenskem na prehodu iz 70. v 80. leta 20. stoletja. Razstavo Arte Colta - presežnost likovnega dela kot hommage umetniku in umetnini bodo odprli drevi ob 17. uri v Mestni galeriji Piran.
Po nekaj letih bodo tako znova razstavljene umetnine, ki so, ko so bile prvič razstavljene, odločilno zaznamovale likovno umetnost in postale referenčna likovna dela, so ob razstavi zapisali v Obalnih galerijah Piran.
Postavitev vključuje dela Mirsada Begića, Emerika Bernarda, Jakova Brdarja, Milana Eriča, Gustava Gnamuša, Franceta Grudna, Sergeja Kapusa, Metke Krašovec, Janeza Lenassija, Živka Marušiča, Toma Podgornika in Andraža Šalamuna.
Razstava osvetljuje "prevratno" obdobje v 20. stoletju, ko so v visoki modernizem kot vodilno likovno usmeritev v Sloveniji vstopili postmodernizem s poetikami nove podobe, transavantgarde, neoekspresionima in novih divjakov. Moč razstavljenih umetniških del se danes kaže v inspirativnosti, likovnih rešitvah in avantgardnem preobratu prevladujočih umetnostnih norm.
Postavitev je razdeljena na tri tematske sklope - Visoki modernizem, Primorski likovniki ter Risbe slikarjev in kiparjev. Jedro predstavljajo dela iz zbirke Obalnih galerij, ki so jih dopolnili z umetninami, predvsem kipi in risbami novejšega datuma, ki so jih za razstavo posodili izbrani avtorji. Razstava bo tako pripovedovala tudi o pomenu zbirk kot pomembnih kulturnih zapisih likovnega spomina.
Ker se odmika od aktualnih in prevladujočih umetnostnozgodovinskih konceptualizacij umetnosti 20. stoletja, predstavlja pronicljiv, izzivalen in inspirativen prikaz pogleda na polpreteklo zgodovino, katere interperetacija še ni dokončna, so še zapisali v galeriji.
Več iz rubrike Kultura: