Študija, ki jo je izvedla Univerza Jaume I v sodelovanju z Evropskim združenjem za javno zdravje (EPHA), razkriva, da onesnaževanje zraka v zaprtih prostorih zaradi uporabe plinskih štedilnikov v Evropi letno povzroči skoraj 40.000 prezgodnjih smrti. Plinski štedilniki med kuhanjem sproščajo dušikov dioksid (NO₂), škodljiv plin, ki lahko povzroči resne zdravstvene težave, predvsem za dihala in srce. Dušikov dioksid draži dihalne poti, dolgotrajna izpostavljenost pa vpliva na delovanje pljuč ter povečuje tveganje za bolezni srca in ožilja.
NEVARNOSTI, SKRITE V VAŠEM DOMU: Onesnaženje iz plinskih štedilnikov povezujejo s prezgodnjimi smrtmi
Trendi
Raziskovalci so ugotovili, da so ravni NO₂ v mnogih evropskih gospodinjstvih pogosto višje od smernic, ki jih določa Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). V domovih z neustreznim prezračevanjem ali med dolgimi obdobji kuhanja so te ravni še posebej visoke. V zimskem času se tveganje še poveča, saj zaradi nizkih temperatur ljudje več časa preživijo v zaprtih prostorih, kjer kroženje svežega zraka pogosto ni zadostno. To ustvarja okolje, v katerem se lahko onesnaževala, kot je NO₂, kopičijo v nevarnih koncentracijah.
Poleg tveganja za odrasle ima onesnažen zrak zaradi plinskih štedilnikov tudi negativne učinke na otroke. Študija ocenjuje, da izpostavljenost onesnaževalom iz plinskih štedilnikov v Evropi vsako leto prispeva k skoraj 370.000 primerom otroške astme, saj NO₂ in drugi plini dražijo občutljive dihalne poti in poslabšajo simptome astme pri otrocih.
Raziskovalci so prišli do številke 40.000 prezgodnjih smrti tako, da so primerjali znane učinke onesnaženja notranjega zraka zaradi plinskih štedilnikov s podatki vlad o smrtnosti v različnih evropskih državah. EPHA sedaj poziva Evropsko unijo, naj ukrepa v tej smeri – predlagajo postopno opustitev plinskih štedilnikov s finančnimi spodbudami za prehod na električne naprave ter uvedbo zdravstvenih opozoril na plinskih aparatih.
Sara Bertucci, vodja politike pri EPHA, poudarja, da so ljudje dolga leta spregledovali nevarnosti plinskih štedilnikov, saj so bili tako običajni in razširjeni. Primerja jih s cigaretami in pojasnjuje, da so plinski štedilniki "majhen ogenj," ki postopoma onesnažuje domove in ogroža zdravje. Prav tako opozarja, da so posledice verjetno še hujše, kot so pokazali rezultati trenutne študije, saj ni na voljo dovolj podatkov o vseh škodljivih snoveh, ki jih plinski štedilniki oddajajo med uporabo, piše Daily Mail.