To so grozljive posledice metanja petard (občutljivim odsvetujemo ogled)

Kronika

Obdobje praznikov neizbežno s seboj prinese tudi obdobje uporabe pirotehničnih izdelkov. Prav ti izdelki pa lahko praznike spremenijo v nočno moro. Policisti zato že izvajajo akcijo "Bodi zvezda - ne meči petard", saj so te najbolj nevarne in vsako leto polnijo urgence.

"Policisti se vsako leto znova srečujemo s kršitvami na področju uporabe pirotehničnih izdelkov. Med najbolj moteče dejavnike uvrščamo uporabo pirotehničnih izdelkov, katerih glavni učinek je pok. Nepremišljena, neprevidna in objestna uporaba pirotehničnih izdelkov pogosto povzroči telesne poškodbe (opekline, raztrganine rok, poškodbe oči itd), moti živali ter onesnažuje okolje," piše na spletni strani policije, ki je kot opozorilo izdala zgornji video.

Prodaja, posest in uporaba ognjemetnih izdelkov kategorije 2 in 3, katerih glavni učinek je pok, je od leta 2008 prepovedana.

V Zakonu o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih je določeno, da pirotehničnih izdelkov kategorije 1 ni dovoljeno prodajati fizičnim osebam, mlajšim od 14 let, izdelkov kategorije 2 ni dovoljeno prodajati fizičnim osebam, mlajšim od 16 let, izdelkov kategorije P 1, T 1, baterij ter kombinacij kategorije 3 do 1000 g neto mase eksplozivnih snovi in fontan kategorije 3 do 750 g neto mase eksplozivnih snovi pa ne fizičnim osebam, mlajšim od 18 let. Katera pirotehnična sredstva spadajo v katero kategorijo, si lahko ogledate s klikom na to povezavo.

“Uporaba pirotehničnih izdelkov kategorije 1, katerih glavni učinek je pok, je dovoljena le v času od 26. decembra do 2. januarja. Pri tem je treba upoštevati, da teh izdelkov ni dovoljeno uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, v zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javni shodi in javne prireditve," je za Regional povedala tiskovna predstavnica PU Koper Anita Leskovec.

 

Nepremišljena, neprevidna in objestna uporaba pirotehničnih izdelkov pogosto povzroči telesne poškodbe (opekline, raztrganine rok, poškodbe oči itd.), moti živali ter onesnažuje okolje.

Kupujte preverjeno!

Veliko pirotehnike se dobi na črnem trgu. Ta je sicer praviloma cenejša, a tudi bolj nevarna od tiste, ki jo prodajajo v trgovinah. Previdnost pa je potrebna še pri eni zadevi. Na vseh pirotehničnih sredstvih morajo biti navodila v slovenščini. To je neke vrste garant, da je izdelek šel skozi ustrezne procedure in je v primeru pravilne uporabe varen. Če tega napisa ni, varnost izdelka ni preverjena. Posebno pa je treba paziti na samo uporabo. Eksperimentiranje s petardami je namreč največkrat razlog za poškodbe, kot jih prikazujejo fotografije v spodnji fotogaleriji.

"Kljub vsem prizadevanjem policije se moramo zavedati, da je neprimerna uporaba pirotehničnih izdelkov skupni problem, zato prosimo vse, predvsem pa starše, skrbnike, učitelje in vzgojitelje, da z opozarjanjem na nevarnosti in možne posledice takega početja ter s svojim zgledom pripomorejo k preprečevanju in zmanjševanju posledic," je še pojasnila Leskovčeva.

Deli novico:

Beti |  10 .12. 2014 ob  09: 33
Zadnja leta se zelo malo poka,ker je prislo do zamenjave generacije. Najstniki so v 90-tih in se prej mnozicno pokali petarde danes se najstniki ukvarjajo z drugimi stvarmi kot so igrice ipd.