TAKO ČUDEŽNO, KOT SO IZGINILI, SO SE TUDI VRNILI: Bodo panoji nad predorom Markovec dokončno odstranjeni leta 2024? (FOTO)

Izola

Na našem portalu smo že večkrat poročali o burleski z jumbo plakati nad predorom Markovec, ki so več let odvračali pozornost voznikov in kazili krajino, za njihovo odstranitev pa domnevno ni bil pristojen nihče. Konec meseca aprila so panoji 'izginili', kar je nakazovalo na dokončen epilog sage, a smo se očitno prehitro 'veselili'. Veliki panoji so se vrnili.

Novi panoji z reklamnimi plakati nad markovškim predorom.

Panoji z oglasnimi plakati, ki so kasneje dobili celo osvetljavo, so pričeli razburjati leta 2015, torej takoj po odprtju predora Markovec. Svoje mesto so našli na izolski strani vhoda v tunel in čeprav je bilo pritožb nad njihovo umestitev v krajino veliko, se je njihova odstranitev zdela nekaj nemogočega, saj so bili postavljeni na zasebnem kmetijskem zemljišču. Ne izolski občinski inšpektorat ne inšpektorata za infrastrukturo in okolje niso mogli ukrepati. Dokler se naročnik očitno sam ni odločil, da jih letošnjega aprila odstrani.

In ko je že kazalo, da so se panoji nad markovškim predorom dokončno poslovili, so se vrnili. Tudi tokrat je njihova postavitev zavita v tančico skrivnosti. Na piranski enoti Zavoda za varstvo kulturne dediščine so za Radio Koper pojasnili, da niso prejeli nobene vloge za njihovo vnovično postavitev, bi pa morali, glede na to, da gre za kulturno krajino, za njihovo postavitev predhodno pridobiti kulturnovarstveno soglasje. A tega niso naročniki – tedaj oglaševalska agencija Urbanum iz Ljubljane – imeli niti pred leti, saj so jim takrat v Piranu njihovo prošnjo za postavitev zavrnili.

V Izoli upe polagajo v OPN

V Izoli imajo glede njihove odstranitve še vedno zvezane roke, po več podanih prijavah na različne inšpektorate pa so ugotovili, da "gre očitno za luknjo v zakonodaji, kjer ni jasno, katera inšpekcija je za take primere pristojna", so že pred časom za naš portal ugotavljali na občini. Zdaj pa upajo, da bo težavo rešil občinski prostorski načrt, ki sicer opredeljuje ureditev prostora in "bo uredil tudi problematiko plakatiranja".

"Med drugim je v OPN opredeljeno, da se sme umeščati objekte za oglaševanje le na stavbne površine, da ni dovoljeno postavljati objektov za oglaševanje z oglasno površino večjo od 12 kvadratnih metrov, prav tako v varovalnem pasu hitre ceste ni dovoljeno postavljati tabel, napisov in drugih objektov ali naprav za slikovno ali zvočno obveščanje in oglaševanje, objektov za oglaševanje pa obenem ni dopustno postavljati na konstrukcije, ograje nadvozov, mostov in predorov, strehe stavb, na medsosedske ograje in gradbene odre," so nam razložili na izolski občini.

BONUS VIDEO: Načrti ZRS Koper za naslednjih pet let so jasni

Tovrstnemu oglaševanju nasprotujejo tudi v iniciativi Očistimo Slovenijo reklamnih panojev (OSRP), kjer poudarjajo, da jumbo panoji negativno vplivajo na prometno varnost, omogočajo nenehno "bombardiranje" posameznikov z oglasnimi sporočili, po vrh vsega pa še iznakazijo naravno in kulturo krajino. Zato si želijo, da bi se Slovenija zgledovala po razvitih zahodnih državah, kjer je zunanje oglaševanje prepovedano ali pa je izredno omejeno in dovoljeno le pod določenimi strogimi pogoji.

Velika sprememba leta 2024?

To naj bi se sicer spremenilo s 1. januarjem 2024, ko naj bi v veljavo stopil Zakon o urejanju prostora, ki v 35. členu določa, da je na območjih, ki so po namenski rabi prostora kmetijska, gozdna, vodna in druga zemljišča, in niso v poselitvenih območjih, ne glede na prostorske izvedbene akte, prepovedano postavljanje trajnih ali začasnih objektov, naprav ali predmetov za oglaševanje.

Na Ministrstvu RS za okolje in prostor sicer še poudarjajo, da omenjeni zakon ne vzpostavlja neposredne podlage za odstranitev tistih obstoječih oglasnih panojev/objektov, ki že imajo pridobljeno gradbeno in uporabno dovoljenje.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija